Zakład Volkswagena we Wrześni jest jedyną fabryką na świecie, w której od podstaw powstaje model Crafter. Do jego produkcji wykorzystuje się najnowocześniejsze (często nietypowe) rozwiązania, czego najlepszym przykładem jest zastosowanie projektorów instalacyjnych Epson EB-L1105U na stanowiskach produkcyjnych.
Polska fabryka, z której wyjeżdża VW Crafter
Volkswagen uruchomił zakład we Wrześni, w którym od 2016 roku produkowana jest nowa generacja dostawczego modelu Crafter. Na ponad 220 ha, czyli powierzchni równej 300 boiskom piłkarskim, mieszczą się: nowoczesna Hala Budowy Karoserii, Lakiernia, Hala Montażu oraz Park Dostawców, Dział Samochodów Specjalnych oraz Dział Produkcji Pilotażowej. W fabryce docelowo zatrudnienie znajdzie 3 tys. pracowników. Jak przyznają przedstawiciele firmy, by osiągnąć moc produkcyjną na poziomie 100 tys. samochodów rocznie, projekt Crafter wymagał wdrożenia wielu innowacyjnych rozwiązań, wśród których znalazł się m.in. mapping 3D w wykonaniu projektorów Epson.
Wyzwania na stanowisku montażowym UBS
Miejscem, które wyraźnie obniżało współczynnik produktywności, było stanowisko UBS. W celu odpowiedniego zabezpieczenia karoserii przed wjazdem do lakierni, pracownik musi umieścić zaślepki (40 rodzajów) w odpowiednich miejscach karoserii – jest ich od 80 do 160 w zależności od wersji, a wariantowość, czyli liczba możliwych kombinacji, wynosi aż 160 tys. W tym przypadku pomocą służył mały monitor, na którym wyświetlane były najważniejsze miejsca maskowania – pozostałych pracownicy niestety musieli uczyć się na pamięć. W efekcie często zdarzały się błędy, a tempo pracy spowalniało całą linę produkcyjną.
Niecodzienne wykorzystanie mappingu 3D
Rozwiązaniem zaproponowanym przez firmę Apzumi było zastosowanie projektorów instalacyjnych Epson EB-L1105U. Mapping 3D w ich wykonaniu pozwala wyświetlać miejsca do zaślepienia bezpośrednio na karoserii – po zaślepieniu następuje szybka weryfikacja. Dzięki temu pracownik od razu widzi, które miejsca zostały do uzupełniania. Jak przyznają przedstawiciele firmy, wprowadzenie projekcji wyraźnie zwiększyło tempo pracy, zdecydowanie zmniejszyło ilość błędów, ale także wyraźnie uprościło sam proces przeszkolenia pracowników.
Epson EB-L1105U – projektor do zadań specjalnych
Firma Apzumi do projektu wykorzystała 7 sztuk modelu Epson EB-L1105U, które zainstalowano na stanowiskach UBS. Wybór projektorów podyktowany był możliwością wyświetlania obrazu z niewielkiej odległości dzięki zastosowaniu dedykowanych obiektywów (ELPLU03). Urządzenie oferuje jasność na poziomie 6 tys. lumenów, dlatego wyświetlane na karoserii znaki są widoczne nawet w mocno oświetlonej przestrzeni fabryki. Co więcej, kąt montażu projektora wynosi 360⁰, pozwalając umieścić go niemalże w dowolnym miejscu, bez zniekształcenia obrazu. Laserowe źródło światła zapewnia bezawaryjna długą pracę nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin (gwarancja na 20 tys. godzin lub 5 lat).
Opinia Partnera
Jak powiedział Łukasz Andrzejczak, CEO Apzumi: „Epson dostarczył projektory, które są w stanie spełnić wymagania pracy w trudnych warunkach na hali produkcyjnej – jasność, kontrast i jakość obrazu gwarantują, wraz z oprogramowaniem, optymalizację pracy jakiej oczekiwano przy wdrożeniu tego rozwiązania.”
„Mapping 3D w tak niecodziennym miejscu, jakim jest stanowisko UBS, wymagał zastosowania urządzenia o wyjątkowych parametrach. Z tego powodu wybraliśmy zestaw składający się z modelu EB-L1105U i obiektywu ELPLU03, który oferuje ultrakrótki rzut, wyjątkowo jasny obraz oraz elastyczność montażu” – dodała Martyna Kardańska, Key Account Manager, Apzumi.
Zdaniem Klienta
– Zastosowanie projektorów laserowych do mappingu 3D w naszych zakładach wyraźnie zwiększyło współczynnik produktywności na stanowisku UBS. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów, dlatego już planujemy kolejne inwestycje zarówno w Poznaniu, jak i innych zakładach posiadających podobne ciągi produkcyjne – mówi Igor Piotrkowski, Production Planner w VW Poznań.