Poligrafia ARTEMIS – Open House z ploterami przemysłowymi | relacja

ARTEMIS – Open House z ploterami przemysłowymi | relacja

0

1 grudnia 2016 w Opolu miał miejsce Open House dystrybutora ploterów Artemis. W centrum demonstracyjnym zaprezentowano kilka przemysłowych, wielkogabarytowych drukarek.

Uczestnicy „Open House” mieli możliwość przetestowania drukarek LED-UV, UV, solwentowych i eko-solwentowych. Najmniejsze z nich miały 160 cm szerokości zadruku, największe 3.20 m.

Ploterom Artemis towarzyszyło duże zainteresowanie, gdyż przykuwają uwagę jakością wykonania, możliwościami technicznymi i atrakcyjną ceną. Dwa najnowsze modele LED/UV – Orion i Pulsar – jesienią zdobyły Złote Medale FestiwalDruku.pl.

– W portfolio Artemis znajdują się urządzenia idealne na polski rynek. Łączą w sobie jakość nieodbiegającą od „markowych” urządzeń japońskich czy europejskich i atrakcyjną cenę, nierzadko 2-3 razy niższą od porównywalnych maszyn. Cieszymy się, że od wielu lat dostarczamy na polski rynek taki „złoty środek”. Jeśli już jesteśmy przy złotym kolorze, jesteśmy dumni, że dwa premierowe plotery LED-UV i UV zostały wyróżnione przez konkursowe jury i zostały uhonorowane Złotymi Medalami Festiwalu Druku – mówi Paweł Stania z działu marketingu dystrybutora ploterów Artemis w Polsce.

Na grudniowym Artemis Open House zaprezentowano urządzenia reprezentujące kilka wielkoformatowych technik druku i wykończeń. Przyszłościowy druk LED-UV na materiałach miękkich o szerokości do 3.20 m był domeną plotera Artemis Pulsar. Przemysłowy druk UV na materiałach sztywnych prezentowany był na flatbedzie UV Artemis Orion. Szybki druk solwentowy odbywał się na znanym ploterze serii Artemis KM 32xx. Natomiast druk ekologiczny w popularnym formacie 160 cm był domeną drukarki Artemis 1621. Oprócz drukarek, zaprezentowano także plotery laserowe Artemis serii BDR

ARTEMIS PULSAR – rolowy ploter LED-UV

Artemis Pulsar to ciężki ploter produkcyjny o szerokości 3.20 metra. Przeznaczony jest do precyzyjnego druku w jakości fotograficznej materiałów do wewnątrz, np. popularne podświetlane membrany, podświetlane elastyczne backlity, itd. Ploter może drukować także w trybie produkcyjnym 24/7 w wysokiej prędkości grafikę zewnętrzną jak banery, plakaty, itd.

Za przyszłością tego rozwiązania przemawia więc brak potrzeby suszenia wydruków, bowiem atrament jest utrwalony w momencie zadruku za pomocą lamp LED-UV. Rozciągliwość i elastyczność tuszu, brak pęknięć, możliwość składania i łączenia wydruków to kolejne atuty. Dzięki wydrukom gotowym do użytku po ściągnięciu z plotera oszczędzamy także czas a co za tym idzie koszty.

Atramenty LED-UV są także w pełni ekologiczne, bezzapachowe, cechują się brakiem lotnych związków organicznych, nie generują ozonu. Sama technologia jest także ekonomiczna gdyż lampy LED-UV pobierają znikome ilości energii i charakteryzują się wydłużoną żywotnością, przez co wielokrotnie rzadziej się je wymienia.

Na pokładzie karetki znajdują się nowoczesne głowice Konica Minolta 1024i drukujące w rozdzielczości do 2880 dpi. W zależności od potrzeb, klient może zamówić głowice z 9 lub 14 pikolitrową kroplą. Artemis Pulsar charakteryzuje produktywność na poziomie 150 m2/h.

Najciekawszym nośnikiem do jakiego warto wykorzystać ten ploter to tzw. „membrany” czyli elastyczne, wytrzymałe i lekkie nośniki przypominające folię lub canvas z możliwością podświetlenia. Jest to materiał bardzo rzadko wykorzystywany w kraju, kiedy to na kontynencie azjatyckim jest dominujący. Jego atutami są duża szerokość (do 3.20 m), możliwość, składania, łączenia, łatwy transport, atrakcyjna cena i aspekt wizualny.

ARTEMIS ORION – flatbed UV

Artemis Orion to stołowe plotery o wysokiej precyzji i jakości druku na materiałach płaskich. Rozdzielczość 2880 dpi przy kropli 6, 9 lub 14 pl (w zależności od potrzeb i wymagań klienta) pozwoli na precyzyjny druk gadżetów, dekoracji, oznakowania informacyjnego, itd. Wysoka prędkość druku do 80 m2/h pozwoli na druk standów, reklam zewnętrznych, opakowań i szyldów w dużych nakładach. Na pokładzie drukarki może się znaleźć od 4 do 12 głowic Konica Minolta 1024i.

Artemis Orion umożliwia zadruk materiałów o ciężarze do 300 kg. Grubość nośnika może sięgać 10 cm a jego rozmiar maksymalny w zależności od modelu 2.05 x 1.25 lub 3.05 x 2.05. Ploter Artemis Orion UV-Y2512 można doposażać w system rolowy. Druk na materiałach płaskich odbywa się z wykorzystaniem funkcji automatycznego pomiaru grubości medium.

Tak duży ploter może być obsłużony przez jednego operatora dzięki kilku ułatwieniom, m.in. funkcji odwróconego podsysu o wydajności 35 kg na metr kwadratowy, automatycznemu systemowi pozycjonowania z bolcami. Każda z 8 niezależnych stref podsysu jest uruchamiana z poziomu pulpitu sterowania wyposażonego w komputer z oprogramowaniem.

Ciekawą funkcją jest technologia druku przeplatająca kolejne zadrukowane pasy grafiki, co eliminuje paskowanie wydruków. W jednym przebiegu ploter może zadrukować aż 5 warstw atramentu! Ploter posiada także listwę dejonizującą produkcji amerykańskiej. Na karetce zainstalowane są 2 angielskie lampy UV Integration. Urządzenie posiada stabilną i wzmacnianą konstrukcję a ciężar jednostki wynosi ponad 2 tony. Warto zwrócić uwagę na łatwą obsługa plotera przez jednego operatora. Funkcja „poduszki powietrznej” czyli tak zwany odwrócony podsys ułatwia położenie ciężkich materiałów na stole roboczym plotera.

ARTEMIS KM 3228 H – produkcyjny druk z roli

Jest to solwentowy, ciężki, ploter do wysokonakładowych zleceń. Jego rzeczywista prędkość produkcyjna sięga 160 m2/h. Jest to możliwie dzięki przemysłowym głowicom Konica-Minolta 1024. Ploter poradzi sobie także z jakościową grafiką do wnętrz, w nadal wysokiej prędkości 30-70 m2/h.

– Atutami ploterów serii KM 32xx są wysokiej jakości japońskie i amerykańskie podzespoły, niespotykana na rynku stabilność pracy, bardzo dobry stosunek jakości do ceny i niska cena oryginalnych atramentów. Dowodem z kolei grubo ponad setka instalacji w Polsce. Mówi Marek Mróz, specjalista ds. druku i oprogramowania – dodaje Paweł Stania.

Polskim dystrybutorem ploterów Artemis jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.artemisprinters.eu

 KL