Cyfrowy zadruk płyt meblowych, paneli, płyt… ale także i tworzyw, szkła, metali, ceramiki i kamienia. Takie możliwości daje technologia LED-UV, o czym przekonać będą się mogli odwiedzający wrześniowe targi maszyn dla meblarstwa.
Nie tylko drukarze czy „reklamiarze” mogą korzystać z dobrodziejstw rozwoju druku cyfrowego. Dzięki technologii światło-utwardzania atramentu na niemal każdej powierzchni, można z powodzeniem personalizować meble czy elementy małej architektury o indywidualne wzory.
– Od 10 do 13 września, na poznańskiej DREMIE zaprezentujemy wszechstronną cyfrową maszynę do zadruku bezpośredniego… nawet na drzwiach. Pokażemy jak, dzięki współczesnym technologiom poligraficznym wyróżnić się z tłumu i produkować zarówno seryjne jak i customizowane produkty – mówi Paweł Stania z działu marketingu firmy Atrium Centrum Ploterowe, dystrybutora drukarek EFI.
EFI – synonim jakości
EFI Pro 24f to przemysłowy flatbed LED-UV o obszarze zadruku 2.54 metra szerokości i długości 1.32 m. Nad 4-strefowym stołem z podsysem, porusza się ruchoma brama z karetką wyposażoną w nowoczesne głowice Ricoh. Pracują one w technologii zmiennej wielkości kropli (grayscale). Urządzenie drukuje w palecie CMYK z podwójnym kolorem białym. Wydajność drukarki sięga 107 m2/h.
– Aktualnie, najbardziej uzasadnionym wyborem jest technologia LED-UV, z racji szerokiego spektrum możliwości a co za tym idzie możliwych do zdobycia rynków, nie koniecznie związanych bezpośrednio z poligrafią czy reklamą a przykładowo z meblarstwem. Pokażemy, że na maszynie EFI Pro 24f można z powodzeniem zadrukować choćby skrzydło drzwiowe. I nie jest to sen przyszłości, gdyż światowy potentat meblarstwa, jakim jest IKEA dostarcza drzwi drukowane w Polskich fabrykach, właśnie na drukarkach EFI! – wyjaśnia Paweł Stania.
EFI Pro 24f posiada funkcję „multiboard”, czyli możliwość jednoczesnego druku różnych prac na różnej wielkości formatek. Dodatkowo strefy podsysu o standardowych rozmiarach eliminują potrzebę dodatkowego maskowania. Zadruk może się odbywać od krawędzi do krawędzi na materiałach i obiektach o grubości do 5 cm.
– Zaletą produkcyjnych maszyn LED takich jak EFI, jest bezpośredni zadruk materiałów. Dla branży reklamowej będzie do zadruk kartonu POS, dla branży dekoratorskiej będzie to szkło, kamień lub drewno. Ale oczywiście można znaleźć swoją niszę, np. producent zewnętrznych rolet może zadrukowywać panele indywidualnym wzorem i tym sposobem wyróżnić się na tle konkurencji. Z szerokich możliwości EFI Pro 24f skorzystają przykładowo także meblarze lub dekoratorzy. Fronty, panele podłogowe i elewacyjne, blaty, drzwi, framugi, parapety, sufity, szkła dekoracyjne… to wszystko można „customizować” za pomocą technologii LED-UV. Dzięki cyfryzacji produkcji, możliwe jest dostarczanie zarówno indywidualnych, spersonalizowanych wzorów i jak i nakładowej produkcji – dodaje przedstawiciel dystrybutora EFI.
Atramenty LED marki EFI zawierają w swym składzie śladowe ilości lotnych substancji organicznych (0,03%) i są pozbawione metali ciężkich. Ponad połowę składu atramentów stanowią monomery i oligomery uzyskane z zasobów odnawialnych, takich jak rośliny i biomasa. Atramenty LED EFI zostały stworzone z myślą o druku cyfrowym, co zapewnia ich niezawodność i wydajność. Oferują jedną z najszerszych gam kolorystycznych w branży drukarskiej i zapewniają spójne, powtarzalne rezultaty.
Mniejsze zużycie energii, redukcja odpadów i materiałów eksploatacyjnych maksymalizują korzyści środowiskowe.
Zmniejszony pobór mocy, brak potrzeby wymiany lamp i redukcja odpadów materiałowych – w taki sposób technologia LED firmy EFI pomaga obniżyć koszty operacyjne.
Technologia LED zmniejsza zużycie energii eliminując potrzebę stosowania lamp o dużej mocy, których zadaniem jest uzyskanie odpowiedniej przyczepności atramentu i odparowanie wody z zadrukowywanych materiałów.
Technologia LED nie wymaga rozgrzania, lampy LED włączają i wyłączają się w jednej sekundzie, dzięki czemu zużywa się mniej energii, a jednocześnie unika przestojów w pracy.
Odchodzi problem zmarnowanych wydruków z powodu nierównomiernego utwardzania lub nieodpowiednich kolorów, które wynikają z degradacji lamp zawierających merkury lub wysiłków operatorów próbujących dobrać odpowiednią dawkę promieniowania w celu utwardzenia atramentu na różnych podłożach.
Rentowność i satysfakcja klienta zależą od ilości materiałów, na których można drukować bez generowania dużej ilości odpadów. Połączenie technologii LED i atramentów EFI pomaga zmniejszyć ilość odpadów i zużytej energii oraz sprostać wymaganiom klientów.
Atramenty EFI LED zostały opracowane w celu bezpośredniego druku na szerokim spektrum nośników elastycznych i płaskich, eliminując potrzebę wieloetapowego procesu produkcji lub potrzeby nakładania specjalnych powleczeń do produkcji na płaskich materiałach.
Dzięki EFI oszczędzasz czas i pieniądze, zużywając mniej energii i surowców. Nie trzeba się martwić wieloma odpadami produkcyjnymi, które często nie poddają się recyklingowi. Można również drukować na szerszej gamie podłoży, w tym przyjaznych dla środowiska, oraz materiałach nadających się do recyklingu, a także cieńszych, tańszych materiałach bez obawy odkształceń wywołanych ciepłem czy możliwą kolizją materiału z karetką.
EFI Pro 24f zdobył już w Polsce pierwszą targową nagrodę „The Prize For Innovations”.
O EFI
EFI to jeden z największych dostawców rozwiązań do druku wielkoformatowego na świecie. Każdego dnia, zespół ponad 3000 osób opracowuje przełomowe rozwiązania technologiczne używane do produkcji reklam, oznakowania, opakowań, artykułów tekstylnych czy personalizacji dokumentów. 20 milionów użytkowników, na co dzień korzysta z oprogramowanie Fiery. Co trzecia, najwyższej klasy drukarka wielkoformatowa na świecie produkowana jest przez EFI.
Maszyna będzie dostępna na stoisku Atrium Centrum Ploterowe.