Nawet najbardziej utalentowany rzemieślnik czy artysta potrzebuje narzędzi, by wykonać swoje dzieło. Tak samo aplikator car wrappingu musi posiadać odpowiedni asortyment by precyzyjnie, dokładnie i trwale wykonać daną realizację. By uzyskać pożądany efekt końcowy potrzebujemy nie tylko najwyższej jakości folii czy odpowiedniego przygotowania, ale także specjalistycznych narzędzi, które pozwolą na precyzyjne wykonanie projektu.
Dla profesjonalnych instalatorów grafik i dekoracji niezwykle ważne są stosowane przez nich narzędzia. – W ofercie wielu firm dostępna jest coraz szersza gama narzędzi aplikacyjnych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie coraz lepszych efektów w procesie instalowania grafik oraz folii w dekoracji wnętrz i na pojazdach. Na rynku znaleźć można bardzo wiele rozwiązań, dopasowanych do stosowanych materiałów, podłoża oraz pożądanego efektu – mówi Martyna Taczanowska, Kierownik Marketingu i Sprzedaży w dziale Commercial Solutions, 3M Poland..
Rakle
Producenci materiałów do car wrappingu wprowadzają na rynek zestawy narzędzi dostosowanych i kompatybilnych ze stosowanymi foliami. Jednym z najpowszechniejszych narzędzi, bez którego żadna aplikacja nie może się obyć jest rakla. Znajdziemy ją kieszeni każdego aplikatora grafiki, folii do zmiany koloru oraz dekoracyjnych. Występują w kilku typach, w zależności od ich twardości.
Najbardziej sztywna rakla w kolekcji Avery Dennison – The Squeegee Pro Rigid została specjalnie zaprojektowana do płaskiej powierzchni, stosowana może być na grube i sztywne produkty takie jak Seria Conform Chrome. – Zaletą jest, że rakiel nie ma filcu na stronie, która łatwo ślizga się na powierzchni folii. Do płaskich lub lekko zakrzywionych powierzchni dedykowana jest natomiast średniej twardości rakla taka jak Squeegee Pro. Świetnie sprawdzi się do aplikacji grafiki samochodowej i szybkich aplikacji, takich jak panele ścienne – mówi Michał Świstek, Konsultant Klienta Tuplex S.A.
Średnią twardością charakteryzuje się także popularna, złota rakla 3M. – Doskonale nadaje się do instalowania folii na pojazdach i grafik reklamowych, na materiałach takich jak folie: 3M™ IJ180Cv3, 3M™ 170Cv3, 3M™480Cv3, serii do zmiany koloru 3M™ 1080 oraz grafik okiennych i innych – wymienia Martyna Taczanowska. – Do powierzchni wypukłych i z przetłoczeniami dedykowana jest natomiast niebieska rakla 3M, która jest bardziej miękka od złotej, co oznacza również, że zużyje się szybciej. Do aplikacji laminatów dekoracyjnych 3M™ Di-Noc™ (grubszych od standardowych folii graficznych czy folii do zmiany koloru) przeznaczona jest rakla biała 3M ze względu na jej większą twardość.
Wśród miękkich rakli znajduje się także Squeegee Pro Flexible. – Jest to najbardziej miękka i elastyczna wersja rakli. Stanowi doskonały wybór dla zakrzywionych aplikacji takich jak nadkola i pokrywy samochodu oraz zderzaki – mówi Michał Świstek.
Aplikatorzy mogą zaopatrzyć się także w mini rakle, specjalnie zaprojektowane do aplikacji folii wylewanych. – Niebieska, twardsza przeznaczona jest do zastosowania w wąskich krzywiznach i krawędziach, aby zapewnić bezproblemową aplikację. Czerwona (miękka) jest idealnym narzędziem do aplikacji folii w wąskich, wklęsłych częściach samochodu – mówi Michał Świstek.
[galeria=”1″]
Inne narzędzia
Poza raklami, aplikator korzysta z kilkunastu innych narzędzi, które są niezbędne by efektywnie wykleić daną powierzchnię. – Stworzenie doskonałego wykończenia oklejanego pojazdu czy nawet prostej aplikacji promocyjnej to nie tylko kwestia doboru właściwego materiału, ale również odpowiednich narzędzi aplikacyjnych – mówi Michał Świstek.
W niezbędniku profesjonalisty znajdziemy płyny do czyszczenia powierzchni, konieczne by odpowiednio przygotować powierzchnię do aplikacji. W ofercie Avery Dennison możemy znaleźć The Surface Cleaner – wysokiej wydajności płyn czyszczący, który pozwala usunąć wszystkie rodzaje zabrudzeń, w tym kurz, wosk, lekki silikon, a nawet smołę. – Jest bardzo przyjazny dla użytkownika, może być również stosowany do usuwania małych pozostałości kleju z powierzchni. Warto też zaopatrzyć się w Adhesive Remover, wysokiej klasy płyn czyszczący, przeznaczony do usuwania resztek kleju, gdy grafiki są usuwane – mówi Michał Świstek.
Warto zaopatrzyć się też w szczotki do nitów, przykładowo w 3M™ (Rivet Brush) RBA-1. – Jest to niezwykle przydatne narzędzie do aplikacji folii z klejem kanalikowym na wszelkich nitach (np. przy instalowaniu grafik wielkoformatowych na ciężarówkach). Efekt zastosowania, to idealne dociśnięcie foli w tych trudno dostępnych miejscach, oraz usunięcie nadmiaru powietrza dzięki kanalikom w kleju wynalezionym przez firmę 3M – mówi Martyna Taczanowska.
Aplikatorom, którzy korzystają z folii samochodowych do zmiany koloru serii 3M™ 1080 przyda się też nożyk do cięcia folii 3M™ Snitty tool. – Szczególnie ważne jest, aby nie uszkodzić lakieru samochodowego w trakcie aplikacji folii. Wykorzystać można również dostępne na rynku żyłki tnące folię – mówi Martyna Taczanowska.
Avery Dennison posiada w swojej ofercie nóż o silnej, trwałej obudowie z metalu, która bezpiecznie osłania ostrze o kącie 30°. Idealnie nadaje się do precyzyjnego cięcia, jest dokładnie wyważony, co zapewnia lepszą kontrolę cięcia. W ofercie firmy Igepa znajduje się nóż do nacinania pęcherzy powietrza, Bubble Pen, który precyzyjnie usuwa pęcherze, posiada igłę ze stali nierdzewnej i pozostawia nacięcie prawie niewidoczne. Podobnie działa przekłuwacz do folii 3M™ Air-Release tool. Wygląda jak długopis, zakończony jest jednak cienką, wymienną igłą, którą możemy w łatwy i estetyczny sposób przekłuć ewentualne pęcherze powietrza na folii bez kleju kanalikowego.
Nowością w ofercie Igepa są taśmy do cięcia folii Knifeless Tapes, z wbudowanymi włóknami węglowymi do rozcinania folii. – Taśma gwarantuje komfort pracy przy klamkach, lusterkach, kierunkowskazach. Dostępna jest w dwóch szerokościach 3.5mm (Finish Line) i 12.7mm (Bridge Line) oraz w wersji dla folii perforowanej (Perf Line) i z możliwością zmiany kierunku (Design Line) – wymienia Tomasz Miękus.
Kolejnym istotnym narzędziem jest pirometr, który umożliwia bezdotykowy pomiar temperatury powierzchni oraz wygrzewanej folii. – Profesjonalny pirometr na podczerwień TempScan, mierzy dokładnie temperaturę z wyświetlaczem cyfrowym i celownikiem laserowym – mówi Tomasz Miękus.
Przy wyklejaniu nie można zapomnieć o magnesach aplikacyjnych. – Magnesy neodymowe to bardzo praktyczna pomoc do podtrzymania i pozycjonowania grafiki na podłożu. Posiadają gumową osłonę, która nie pozwoli zniszczyć lakieru ani nie pozostawi śladów na folii – mówi Michał Świstek.
Należy również pamiętać o wygodzie i bezpieczeństwie. – Posiadamy rękawiczki aplikacyjne Basic Glove, dostępne w dwóch rozmiarach S i L, idealnie dopasowujące się do dłoni, wykonane w 100% z nylonu. Są elastyczne, niepylące i mogą być prane – dodaje Tomasz Miękus.
Wybór narzędzi jest niezwykle szeroki, a przestawione powyżej to tylko część bogatego asortymentu dostępnego na rynku. Jak dobrać odpowiednie narzędzia? – Rekomenduję własne testy i samodzielną ocenę dostępnych narzędzi aplikacyjnych. Każdy produkt ma swoje indywidualne cechy i właściwości, które mogą usprawnić aplikację i zminimalizują ryzyko błędu – mówi Tomasz Miękus. Warto więc rozglądać się i szukać nowości rynkowych. Wszystko co ułatwi pracę – pozwoli jednocześnie uzyskać lepsze efekty dla Klienta.
Katarzyna Lipska
Artykuł ukazał się w Raporcie Dostawców Mediów i Maszyn OOH magazine, styczeń-czerwiec 2015. Magazyn online do pobrania TUTAJ