Logo

Marketing MIX

„Mówię TAK” – ponad sto billboardów z apelem o wprowadzenie równości małżeńskiej w całej Polsce.

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza rozpoczyna zbieranie podpisów i namawia do naciskania na polityków.

„MÓWIĘ TAK dla bezpieczeństwa i spokoju tęczowych rodzin. TAK dla równości małżeńskiej! Oczekuję od polityków i polityczek wprowadzenia w Polsce równości małżeńskiej” – takimi słowami rozpoczyna się apel Miłość Nie Wyklucza na stronie www.mowietak.pl

– Za niecały rok wybory do Sejmu, a przed nimi kampania wyborcza. To szansa na pokazanie politykom i polityczkom, że nie można ignorować tematu równości małżeńskiej, a tęczowe rodziny żyją w Polsce tu i teraz. Dlatego podpisy zaczynamy zbierać już dziś – wyjaśnia Ola Kaczorek, osoba współprzewodnicząca Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Wprowadzenie równości małżeńskiej wymaga przegłosowania tylko jednej ustawy, która jest gotowa od lat – nasza grupa prawna napisała ją w 2016 roku – dodaje.

Równość małżeńska, czyli zrównanie par osób tej samej i różnej płci w prawie do zawierania małżeństw, jest jednym z głównych postulatów społeczności LGBT+ w Polsce. Brak regulacji sprawia, że pary są traktowane przez polskie prawo jak obce osoby, co jest szczególnie krzywdzące w sytuacji ciężkiej choroby, wypadku lub śmierci jednej z nich. Z powodu bezczynności polskiego prawodawcy cierpią również dzieci wychowywane przez dwie matki lub dwóch ojców, których liczbę szacuje się w Polsce na 50 tysięcy(1). W chwili śmierci rodzica biologicznego dziecko jest uznawane za sierotę, mimo że druga mama lub tata żyją.

Mówię TAK

W przeciwieństwie do związków partnerskich równość małżeńska nie wprowadza podziału na lepsze rodziny, które mają wszystkie prawa i gorsze rodziny, którym coś się nie należy. Badania wskazują, że Polki i Polacy coraz bardziej to rozumieją i popierają wprowadzenie równości małżeńskiej w Polsce – dodaje Kaczorek. Przecież równość małżeńska nikomu nic nie odbierze. Czas, żeby zrozumiały to wszystkie partie opozycyjne. Nasz apel, czyli głosy ludzi, ma w tym pomóc.

Akceptujące społeczeństwo, tchórzliwi politycy

Jak pokazują tegoroczne sondaże, poziom poparcia dla równości małżeńskiej stale wzrasta. Za umożliwieniem parom osób tej samej płci zawarcia ślubu w urzędzie stanu cywilnego opowiada się obecnie około połowy Polek i Polaków:
– 48% – sondaże Ipsos dla Oko.press i IBRiS dla Radia Zet, wrzesień 2022
– 57% – sondaż Kantar Public dla Tygodnika Polityka, sierpień 2022

Poziom poparcia szybuje w górę, gdy spojrzymy na wyborców i wyborczynie partii opozycyjnych. Za równością małżeńską jest 82% głosujących na Koalicję Obywatelską, 75% wyborców Lewicy i 67% elektoratu Polska 2050.

– PiS i jego przybudówki to partie otwarcie wrogie wobec społeczności LGBT+ i dopóki będą u władzy, dopóty nic się w sytuacji tęczowych rodzin nie poprawi – komentuje Hubert Sobecki, współprzewodniczący Miłość Nie Wyklucza. Jednak politycy opozycji, od których zależy zmiana, pozostają w tyle względem własnego elektoratu. Pary i rodziny żyją w Polsce tu i teraz – nie mogą czekać, aż ten czy inny polityk nabierze odwagi. Zamiast powtarzać komunały o jakiejś niesprecyzowanej „tolerancji”, liderzy opozycji muszą w końcu zobowiązać się do złożenia i zagłosowania za konkretną ustawą.

Mówię TAK

Polskie prawo coraz bardziej odstaje na tle Europy

Równość małżeńską wprowadziły do tej pory 34 kraje świata. W Unii Europejskiej zrobiło tak 14 państw członkowskich, a w kolejnych 7 obowiązują związki partnerskie, które oferują parom osób tej samej płci niepełną ochronę prawną. Tylko 6 krajów Unii nie wprowadziło żadnych rozwiązań: Bułgaria, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Polska.

Taki stan rzeczy prowadzi do sytuacji, w której obywatele i obywatelki Polski, które wzięły ślub w jednym z krajów UE, stają się dla siebie obcymi osobami w natychmiast po przekroczeniu polskiej granicy. Polskie prawo stawia dodatkowe przeszkody na drodze tęczowych rodzin, np. gdy urzędy odmawiają wydania dokumentów tożsamości polskim dzieciom, które w zagranicznym akcie urodzenia mają wpisane dwie matki lub dwóch ojców.

Nikt nie zatrzyma Polek i Polaków przed swobodnym podróżowaniem, mieszkaniem i zakładaniem rodzin w całej Unii, więc tarcia między krajowymi i unijnymi standardami prawnymi będą coraz częstsze – komentuje Sobecki. Prawicowym politykom tęczowe rodziny się nie podobają, więc udają, że ich nie ma. Co mają im do zaproponowania? Jeśli tylko wyjazd z kraju, to musimy ich rozczarować. Osoby LGBT+ żyją i będą żyć w Polsce, a zadaniem polityków jest wspieranie, a nie utrudnianie życia polskim rodzinom. Jeśli politycy nie są w stanie tego pojąć, nie powinni pełnić funkcji publicznych – dodaje.

Apel można podpisać TUTAJ.

Projekt ustawy o równości małżeńskiej wraz z uzasadnieniem można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

(1) Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019–2020. Red. dr Mikołaj Winiewski, Magdalena Świder, Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Lambda Warszawa. Warszawa, 2021.


Newsy z działu MARKETING MIX przeczytasz TUTAJ.