Logo

Media & maszyny

Wady i zalety drukarek termosublimacyjnych do zdjęć

Drukarka termosublimacyjna pozwala na stworzenie domowego mini labu, umożliwiając cieszenie się wysokiej jakości odbitkami najpiękniejszych wspomnień. Co więcej, takie urządzenie jest mobilne, co oznacza, że możesz drukować zdjęcia, gdziekolwiek przebywasz. Poznaj więc wady i zalety drukarek termosublimacyjnych, aby już dziś rozpocząć przygodę z drukiem swoich fotografii.

I

Drukarka termosublimacyjna kolorowa – jak działa?

Do drukowania zdjęć drukarka termosublimacyjna wykorzystuje ciepło generowane przez jej głowicę. Na specjalne materiały nanoszone są poszczególne warstwy barwne, tak iż w efekcie powstaje obraz. Zdjęcia nie są tak naprawdę nadrukowane na papier fotograficzny, lecz niejako wnikają w strukturę nośnika. To sprawia, że cechują się bardzo dużą odpornością i trwałością, a także ogromnym nasyceniem kolorów.

Drukarka termosublimacyjna nie wymaga stosowania dodatkowego tuszu takiego, jaki wykorzystują drukarki atramentowe czy tonera stosowanego w drukarkach laserowych. Do działania drukarki termosublimacyjnej wystarczy wkład z materiałem. W połączeniu z możliwością działania w oparciu o zasilanie akumulatorowe i brakiem konieczności stosowania dodatkowych materiałów eksploatacyjnych ten typ drukarki świetnie sprawdza się w podróży.

Zalety drukarki termosublimacyjnej

Wśród głównych zalet drukarek termosublimacyjnych należy wymienić:

Trwałość druku – zdjęcia są nanoszone na specjalne materiały, które są pokryte dodatkową warstwą laminatu chroniącą przed promieniowaniem UV i wilgocią.

Nasycenie i reprodukcja kolorów – odbitki wykonane przy pomocy drukarki termosublimacyjnej mają prawdziwą 24-bitową głębię kolorów. To sprawia, że są naprawdę nasycone i taki wydruk zdjęć można śmiało porównać do jakości uzyskiwanej w fotolabie.

Mobilność – z drukarek termosublimacyjnych można korzystać w podróży, gdyż mogą działać w oparciu o zasilanie bateryjne. Ich kompaktowa budowa pozwala na szybkie uzyskiwanie odbitek na plenerach fotograficznych, wakacjach czy na planie zdjęciowym.

Znakomita jakość zdjęć i ostrość druku – wysoka rozdzielczość odbitek sprawia, że drukarki termosublimacyjne przewyższają jakością druku drukarki atramentowe.

Wady drukarek termosublimacyjnych

Mimo iż wydaje się, że drukarki termosublimacyjne to idealne narzędzie do druku zdjęć, to jednak posiadają pewne wady. Warto jednak pamiętać, że większość z nich ma znaczenie tylko wtedy, gdy rozważa się zakup tego typu drukarki jako urządzenie wielofunkcyjne do biura. Do druku zdjęć – w szczególności do rodzinnego albumu – będą niezastąpione.

Konieczność drukowania na standaryzowanych materiałach eksploatacyjnych – technologia druku stosowana w drukarkach termosublimacyjnych sprawia, że konieczne jest stosowanie dedykowanych papierów. Nie ma więc możliwości – w przeciwieństwie do drukarek atramentowych – druku np. na standardowym papierze A4. Dlatego właśnie są to urządzenia stricte do drukowania zdjęć, a nie drukowania dokumentów.

Słaba jakość druku tekstu – specyfika działania druku termosublimacyjnego sprawia, że słabo radzi sobie z drukiem tekstu. Jeśli więc potrzebujesz sprzętu do drukowania dokumentów, to lepiej sięgnij po drukarki atramentowe.

Ograniczenie rozmiaru papieru – stosowanie specjalnego papieru wymaga dostosowania się do ściśle określonych formatów papieru. Są to najczęściej rozmiary zoptymalizowane pod klasyczny format wydruku zdjęć 10×15 cm. Dla chcących samodzielnie drukować własne zdjęcia, nie będzie to specjalną przeszkodzą, ale dla użytkowników poszukujących bardziej elastycznych rozwiązań, będzie to sporą wadą.


Artykuł sponsorowany