i
Trade Marketing, nazywany również marketingiem B2B, łączy działania producenta, dystrybutorów, hurtowników i sprzedawców detalicznych, przyczyniając się do efektywnej sprzedaży. Jednym z celów trade marketingu jest przekonanie producenta do sprzedaży produktu z pomocą dystrybutorów. W wyniku tego tak naprawdę obie strony czerpią korzyści: producent i dystrybutor zwiększają sprzedaż, zasięg marki, oferty i powiększają grupę klientów. Dlatego w Lab150 zrzeszamy producentów i dystrybutorów produktu, co pomaga w nawiązaniu odpowiednich kontaktów i realizacji skutecznych wdrożeń.
Lab150 to centrum projektowania, prototypowania i badań, na co dzień współpracuje z producentami wdrażającymi nowe lub ulepszone produkty na rynek. Wspieramy firmy na etapie procesu projektowego, ale również doradzamy w zakresie tego, jak odpowiednio wypromować dany produkt, np. poprzez zapewnienie widocznej i odpowiedniej pod względem powierzchni ekspozycji. W Lab150 podkreślamy zawsze, że rozwój nowych produktów (NPD) obejmuje cały proces – od projektu po wdrożenie nowego lub ulepszonego produktu na już istniejący lub nowy rynek. Najważniejszym aspektem jest uwzględnienie celów biznesowych już na etapie projektowania. Innymi słowy ważne jest, by powstający u nas produkt miał niejako pretekst rynkowy, był zgodny z obecną sytuacją rynkową i potrzebami odbiorców, które są bardzo dynamiczne. W określeniu ich pomagają nam dogłębne analizy trendów, konkurencji i rynków oraz audyty wzornicze i technologiczne, które prowadzimy.
Ważnym etapem podczas naszej współpracy z klientami jest zbadanie rynku pod względem konkurencji i ceny produktów tak, by dostosować marże lub gratisy wpływające na pewniejszą sprzedaż. To must have – coś, od czego zaczynamy.
Zwracamy uwagę również na odpowiednie pozycjonowanie nowo powstałego produktu. Tu ważnym aspektem jest zaangażowanie specjalisty odpowiedzialnego tylko za ten obszar. Nie każda organizacja posiada takie stanowisko, dlatego wspieramy partnerów w tym obszarze. Dzięki przestrzeni badawczej w Lab150 możemy również przeprowadzić badania danego produktu pod kątem jego oświetlenia, designu oraz prezentacji.
Zasada zrównoważonego rozwoju. Podkreślamy, że producent powinien pamiętać o przygotowaniu efektywnego harmonogramu działań z uwzględnieniem odpowiedniej komunikacji wartości produktu, zastosowaniu tematycznych promocji z metodami cross-sellingu. Ważne jest realizowanie ulepszeń lub innowacji produktowych z odpowiednim partnerem biznesowym i uwzględnienie w procesie projektowym analiz rynkowych, co pozwala na uniknięcie niepotrzebnych kosztów wynikających z niewiedzy na temat danego rynku czy też potrzeb odbiorców. Skutecznie wdrożone strategie trade marketingu mogę zapewnić firmie przewagę konkurencyjną i rozwój.
Podsumowując, do skutecznego wdrożenia na rynek przyczyniają się zasady trade marketingu, które dają:
Skalowalność – za sprzedaż nowego produktu partnerzy handlowi mogą otrzymywać nagrody lub uczestniczyć w programach motywacyjnych.
Stałą rentowność – partnerzy dzięki sprzedaży produktu będę nadal prowadzić powtarzalne transakcje wpływając na przychody i zyski w firmie.
Przewagę konkurencyjną – dzięki odpowiednim badaniom i ulepszeniom projektowym produkty mogą być bardziej widoczne i łatwiej dostępne dla klientów.
Szerszy zasięg rynkowy – wejście na nowe rynki po odpowiedniej analizie pozwala na zwiększenie sprzedaży produktów.
Rozmawiała Magdalena Wilczak
Maria Kurasz – Head of Business Development w Lab150
Ekspertka w dziedzinie zarządzania projektami, modeli biznesowych i strategii. Doświadczenie zdobywała realizując wiele projektów międzynarodowych na rynkach europejskich, USA i Azji. Wspiera biznesy w zakresie wdrażania nowych produktów na rynek polski i rynki zagraniczne. Współpracowała z takimi markami jak m.in. Google, Facebook, Komputronik, Mitsubishi.
Więcej materiałów w podobnej tematyce można przeczytać TUTAJ.