Logo

Marketing MIXTylko w OOH magazine

Jak tworzyć content na stronę i jak go potem wykorzystać w promocji biznesu? | Magdalena Kościółek, DevaGroup

W internecie nie brakuje różnego rodzaju treści, ale nie zawsze jest ona wartościowa. W przypadku prowadzenia biznesu materiały dobrej jakości, merytoryczne, są po prostu obowiązkowe. Zamieszczone na stronie wpływają zarówno na działania marketingowe, jak i na wizerunek firmy. Jednocześnie są one świetną bazą do działań, które umacniają świadomość marki, kreują jej wizerunek, jak i pozwalają efektywnie dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

DevaGroup Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik
Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Jakie mamy treści na stronach?

Gdy mowa o treści, pierwszym skojarzeniem, jakie się nasuwa, jest tekst opisujący ofertę czy najświeższe wiadomości z regionu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to standardowa forma przekazywania informacji.

W przypadku gdy mowa o biznesie, podstawową zawartością są opisy kategorii produktowych i samych produktów czy też konkretnych usług. Za ich pośrednictwem przekazuje się szczegółowe kwestie, np.: co zawiera się w danej ofercie, jakie są jej cechy, do kogo jest skierowana, jej zalety oraz cena. Jest to szczególnie istotne w przypadku usług oraz na podstronach produktowych. W obliczu olbrzymiej konkurencji w internecie potencjalny klient raczej nie będzie dopytywać o detale, tylko przejdzie do kolejnego wyniku w wyszukiwarce.

Dodatkową, ale również wartościową zawartością są blogi, sekcje z poradami czy aktualnościami. Powiązane z ofertą są dużą wartością dodaną, gdyż przekazują istotne informacje. Natomiast z punktu widzenia SEO zwiększają widoczność na dodatkowe słowa kluczowe. W ten sposób pomagają docierać do potencjalnych klientów w sposób pośredni, a jednocześnie umacniają świadomość marki i kreują jej wizerunek jako eksperta w danej dziedzinie.

Nie można też zapominać o bardzo ważnych, z punktu widzenia klientów, podstronach kontaktowych opisujących dostawy i zwroty czy godziny otwarcia. Jasne i czytelne przekazanie takich informacji wpływa pozytywnie na to, jak postrzegana jest strona.

Błędne jest jednak założenie, że treści to tylko słowo pisane, gdyż sposobów na kreowanie przekazu jest wiele. Tekst jest opcją najczęstszą, ale nie jedyną.

Treści na stronach oprócz opisów obejmują także wszelkie materiały graficzne. Estetyczne, ilustrujące produkty zdjęcia, przykładowe projekty czy realizacje usług działają na wyobraźnię i są istotnym elementem witryny. Nie tylko przyciągają wzrok, ale przede wszystkim zachęcają potencjalnych klientów do zapoznania się z ofertą i zakupu.

Kolejnym elementem są materiały wideo zamieszczane bezpośrednio albo z wykorzystaniem platform, jak np. YouTube. Stanowią one dużą wartość dodaną. Oddziałują zarówno na wzrok, jak i słuch. Wizualizacje usług czy prezentacja wykorzystania produktów w praktyce potrafią silnie przemówić do wyobraźni. Natomiast film poradnikowy może, w zależności od tematyki, rozejść się szeroko po sieci w sposób organiczny, promując markę.

DevaGroup 800 Przykład podstrony zawierającej opis oferty źródło pzu-pl
Przykład podstrony zawierającej opis oferty (źródło: pzu.pl).

Treści na stronie – dla SEO i dla użytkownika

Tworząc treści na stronę nie da się jednak pominąć aspektów związanych z jej pozycjonowaniem. To analizy fraz i ich grupowanie stanowią bazę dla struktury, a co za tym idzie dla wszystkich tekstów, nazw plików graficznych i nazw produktów. Zasada ta działa zarówno dla treści podstawowych, jak i tych dodatkowych np. blogowych. Weryfikacja zapytań wpisywanych w Google oraz tego, co konkurencja prezentuje u siebie, wskazują obszary do zagospodarowania. Rozbudowa strony o dodatkowe sekcje zwiększa jej widoczność na frazy powiązane pośrednio z ofertą. To z kolei przekłada się na więcej możliwości dotarcia do potencjalnych klientów oraz na kreowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Jeśli treści te zostaną wzbogacone czytelnymi infografikami, to mogą być częściej przekazywane dalej.

Dobre teksty na stronie powinny być więc przygotowane zgodnie z wytycznymi SEO, ale w taki sposób, by pomóc użytkownikowi i jednocześnie przesuwać go w lejku sprzedażowym ku finalnemu punktowi – konwersji. Łączenie UX writingu z konspektem od specjalisty SEO jest obecnie podstawą dobrych jakościowo tekstów na wszystkich podstronach.

Współpraca ze specjalistą SEO przy zarządzaniu strukturą strony i tworzeniu nowej zawartości ma więcej zalet. Przede wszystkim pozwala uniknąć problemu, kiedy kilka podstron ma przypisane takie same frazy czy sytuacji, gdy treści powielają się w kilku miejscach w obrębie witryny i poza nią. Dodatkowo specjalista SEO zadba o właściwe linkowanie wewnętrzne. Ono z kolei przełoży się m.in. na lepszą indeksację strony w wyszukiwarce Google, lepsze rozumienie powiązań między podstronami przez algorytmy, czy ułatwienie użytkownikom poruszania się po stronie.

DevaGroup 800 Przykład podstrony zawierającej opis produktu źródło douglas-pl
Przykład podstrony zawierającej opis produktu (źródło: douglas.pl).

Jak wykorzystać treści do promowania biznesu?

Treści ze strony nie służą tylko do jej pozycjonowania w wynikach wyszukiwania Google. Dobre jakościowo opisy, artykuły blogowe oraz materiały graficzne można wykorzystać w różnych kanałach do promowania biznesu online i offline.

Materiały drukowane

Niektóre firmy wciąż decydują się na tworzenie materiałów drukowanych. Do katalogów prezentujących ofertę z powodzeniem można wstawić opisy usług, kategorii produktowych czy nawet wybranych produktów prosto ze strony lub po niewielkich zmianach. Jeśli są na bieżąco weryfikowane i poprawiane wraz z zachodzącymi zmianami, to nie trzeba się martwić o ich aktualność. Taki katalog można także wzbogacić gotowymi już infografikami z sekcji poradnikowej. Wtedy warto dodać kody QR z odpowiednio otagowanymi linkami, które przeniosą do całości tekstu.

Social media

W przypadku działań online teksty na kategoriach czy usługach są świetną bazą do tworzenia postów w mediach społecznościowych. Zwykle znajdują się w nich zalety i przykłady wykorzystania. Ta sama sytuacja zachodzi w przypadku wpisów blogowych, poradnikowych czy aktualności. Owszem, można udostępnić post z linkiem do całego tekstu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by potem jego fragmenty wykorzystywać do promocji. Jako przykład może posłużyć salon usług kosmetycznych, przypominający jak dbać o skórę w sezonie zimowym, przy okazji zachęcając do skorzystania z oferty czy Allegro.

Newslettery

W podobny sposób można wykorzystać zawartość strony w newsletterach. Obok wskazywania nowości w ofercie jako wartość dodaną dla potencjalnego klienta można wrzucić krótką poradę dot. promowanej oferty. Jako przykład może posłużyć tutaj branża ogrodnicza, gdzie systematycznie są do wykonania prace związane z roślinami. Informacja w newsletterze o tym, co w nadchodzących dniach trzeba zrobić w ogrodzie, jest świetnym przypomnieniem.

Zarówno w social mediach, jak i newsletterze, warto też dodać infografikę wykonaną na bazie artykułu blogowego. Takie materiały są bardzo chętnie udostępniane i przesyłane dalej.

E-booki

Gdy na blogu uzbiera się spora liczba wartościowych porad, które nie tracą na aktualności, można złożyć je w e-booka. Warto dodać do niego teksty, które nie trafiły jeszcze do sekcji porad oraz ciekawe graficzne ujęcia informacji. Wówczas taki e-book można wykorzystać do zbierania leadów, dając coś wartościowego w zamian za pozostawienie danych kontaktowych.

Scenariusze wideo i audio

Mając obszerne wpisy blogowe, bardzo łatwo na ich podstawie przygotować scenariusz do filmu czy podcastu. Obecnie z uwagi na ilość treści w internecie chętnie sięgamy po właśnie takie materiały. Publikując więc filmy na YouTube, a podcasty np. na Spotify, zyskuje się możliwość dotarcia do kolejnych grup użytkowników. Dodatkowo wstawione do artykułu zwiększają jego atrakcyjność. Natomiast fragmenty z filmu mogą posłużyć do stworzenia rolek na Instagram czy chwytliwych filmików na TikToka.

Może też działać to w drugą stronę – z gotowych treści multimedialnych można przygotować wartościowe i ciekawe artykuły, takie jak wywiady, poradniki czy omówienia nietypowych tematów.

Ich fragmenty również będzie można potem wykorzystać w social mediach czy w newsletterze.

DevaGroup 800 Przykład podstrony zawierającej tekst oraz materiał wideo źródło kuchnialidla-pl
Przykład podstrony zawierającej tekst oraz materiał wideo (źródło: kuchnialidla.pl).

Dobra treść ma moc

Podsumowując, na stronie jest wiele typów treści. Jeżeli są dobrze przygotowane i wartościowe dla użytkowników internetu, z powodzeniem można je wykorzystywać do promowania biznesu na różnych kanałach.


Magdalena Kościółek DevaGroupMagdalena Kościółek
SEO Associate w DevaGroup. Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi.

 

www.devagroup.pl


Artykuł ukazał się w ostatnim numerze OOH magazine. Do wglądu online TUTAJ.