Logo

Marketing MIX

Badanie „Moce kibiców” – sponsoring sportowy

Przeprowadzone przez Ringier Axel Springer Badanie „Moce kibiców”, stara się odpowiedzieć m.in. na pytanie, jakie podejście kibice mają do sponsoringu sportowego, bez którego rywalizacja na najwyższym poziomie nie mogłaby się odbywać.

Wnioski, do których prowadzi badanie, mogą być naprawdę zaskakujące. Partnerem raportu „Moce Kibiców” jest Rexona.

Celem badania „Moce kibiców” było dowiedzenie się, jaki odsetek Polaków angażuje się w kibicowanie i w jaki sposób, m.in.: jakim dyscyplinom kibicują, gdzie, z kim, jakie emocje im towarzyszą i co motywuje ich do kibicowania? Dodatkowym celem badania było sprawdzenie, jakie istnieją segmenty kibiców i jak różnią się od siebie w postawach wobec sportu, w podejmowanych aktywnościach z tym związanych, a głównie w tym, co daje im kibicowanie.

Wyniki „Mocy kibiców” zaskakują

Kim są polscy kibice? Za kogo trzymają kciuki? Jak łączy ich sport i co lubią zjeść podczas ulubionych wydarzeń? Przegląd Sportowy Onet razem z agencją ARC Rynek i Opinia to wszystko sprawdził. Niektóre wyniki badania ilościowego „Moce kibiców” mogą zaskoczyć.

Takiego badania jeszcze nie było

Warto dowiedzieć się, jaki odsetek Polaków angażuje się w kibicowanie. I jak to robi. Dodatkowo sprawdzono, czy i jakie istnieją segmenty
fanów. Tu też poznano ciekawe wyniki, jak różnią się od siebie w postawach wobec sportu i tym, jakie aktywności podejmują w związku z kibicowaniem.

Agencja ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie na reprezentatywnej próbie 999 Polaków powyżej 16. roku życia, kibicujących przynajmniej od czasu do czasu.

Sport to też… rozrywka towarzyska

Okazało się, że jesteśmy „sportowym” krajem, bo aż 93% Polaków w wieku 16-65 lat kibicuje przynajmniej okazjonalnie. A nawet jeśli na co dzień nie interesuje się sportem, to traktuje to jako rozrywkę… towarzyską. I, rzecz jasna, najchętniej wspiera występy Polaków. Warto jednak wziąć pod uwagę, że kibice nie są jednorodną grupą. W badaniu podzielono ich na pięć grup, co wynika z różnorodności podejścia i zainteresowań:

  • Zgrani w Składzie – najbardziej rozemocjonowany segment kibiców, takich dla których kibicowanie jest ważniejsze niż sport sam w sobie
  • Niedzielni Kibice – kibice, którzy tylko od czasu do czasu kibicują, najczęściej przy dużych wydarzeniach sportowych
  • Komentatorzy Sportu – prawdziwi koneserzy sportu, dla których kibicowanie jest uzupełnieniem autentycznego zainteresowania sportem
  • Biało – Czerwoni – kibice dopingujący Polaków, dumni z sukcesów rodaków Stadionowi Pielgrzymi – kibice podążający za drużyną
    na stadionie

Jak podchodzimy do sponsoringu sportowego?

Kibice mają zróżnicowane odczucia co do sponsoringu. Ponad połowa z nich zgadza się, że sponsoring ma korzystny wpływ na sportowców, spora część twierdzi również, że firmy decydujące się na sponsoring robią to, aby polepszyć swój wizerunek lub jedynie w celach reklamowych. Co czwarty kibic deklaruje skłonność do zakupu produktów oferowanych przez sponsora swojego ulubionego sportowca czy drużyny – nawet jeżeli wiąże się to z większymi kosztami w porównaniu do firm konkurencyjnych. Blisko co piąty przyznaje, że dokonał zakupu produktu tylko dlatego, że był on oferowany przez sponsora.

Badanie

Raport dostępny TUTAJ.


Materiał przygotowany na podstawie raportu.