Logo

Wielki FormatEtykiety i opakowaniaMedia & maszyny

Idzie nowe: SICO & TI Holding | Wywiad: Aleksander Goldschneider

W SICO Polska Sp. z o.o. nadchodzi czas znaczących zmian. Firma, która od lat budowała swoją pozycję na rynku poligrafii cyfrowej, staje przed nowym rozdziałem swojej historii. Aleksander Goldschneider, obecny współwłaściciel i wiceprezes SICO Polska Sp. z o.o., wprowadza nas w kulisy tej decyzji, a także wyjaśnia, jakie zmiany czekają spółkę, jej pracowników i klientów. Dowiemy się również, co to partnerstwo oznacza dla dalszego rozwoju firmy oraz jakie nowe perspektywy otwiera przed SICO Polska.

 

W SICO Polska Sp. z o.o. wielkie zmiany. TI Holding (Grupa Tuplex) wykupuje ok. 80% udziałów SICO, jednak udziałowcy zostają, a spółka pozostaje niezależnym podmiotem. Co dokładnie kryje się za tymi słowami?

Chyba ważniejszym pytaniem na początek naszej rozmowy powinno być: dlaczego Pani Tulwin i TI Holding? Mieliśmy spotkania z kilkoma potencjalnymi inwestorami. Nie będę mówił o słabych stronach tych inwestorów, na których się nie zdecydowaliśmy. Powiem o mocnych stronach naszego partnera – pani Renaty Tulwin. To są: duża kompetencja, znajomość rynku, decyzyjność, wysoka kultura prowadzenia rozmów i może to, co jest dla nas najważniejsze – koncepcja funkcjonowania SICO Polska Sp. z o.o. po zakończeniu transakcji.

Teraz przejdźmy do odpowiedzi na Wasze pytanie. Nie wszyscy wiedzą, że wśród udziałowców SICO Polska mamy dwie panie. Są to spadkobierczynie po moich wspólnikach, których już nie ma wśród nas: Jerzym Malińskim i Zenobiuszu Zduniaku. Razem z moimi udziałami to przeszło 83% kapitału. Zmiana udziałowca z fizycznych osób na Holding daje, z uwagi na zdarzenia losowe, większe bezpieczeństwo dla funkcjonowania spółki SICO Polska.

SICO Polska będzie działać jako niezależna firma z niezmienioną, poza Zarządem, strukturą organizacyjną. Dotychczasowi udziałowcy (poza paniami) pozostawiają całość lub część swoich udziałów w SICO Polska, co świadczy o tym, że wierzymy w przyszłość tego „nowego związku’’.

Udziałowcami SICO Polska będziemy do końca 2025. Oczywiście proszę nie mylić pozycji właściciela z pracą i stanowiskami moich wspólników w firmie. To są dwie niezależne sprawy. W przyszłości moi koledzy będą mogli piastować swoje funkcje tak długo, jak długo obie strony będą tego chciały.

Ze zmian organizacyjnych – funkcję Prezesa Zarządu przejmuje pan Piotr Klamecki, a Pan rezygnuje z funkcji Wiceprezesa Zarządu. Z czym wiążą się te zmiany personalne?

Piotr Klamecki jest w naszej firmie od 19 lat. To kariera można powiedzieć w amerykańskim stylu. W roku 2005 zaczynał jako młody PM od przerzucania z pracownikami magazynu kontenera reklamacyjnych banerów z Chin, żeby teraz zostać Prezesem dużej firmy, jaką jest SICO Polska. Posiada wszelkie kompetencje do pełnienia funkcji Prezesa naszej firmy. Przez wiele lat był Członkiem Zarządu. Jest rzutkim, odpowiedzialnym młodym człowiekiem, mającym dużą wiedzę o naszym rynku poligrafii cyfrowej. Będzie wspierany z ramienia TI Holding przez pana Dariusza Lizaka, który obejmie funkcję Członka Zarządu.

Bez obaw pozostawiam w rękach obu panów zarządzanie SICO Polska. Firmą, którą stworzyliśmy i zarządzaliśmy wspólnie z Jerzym Malińskim, Zenobiuszem Zduniakiem i Piotrem Klameckim przez wiele lat. Moja osoba będzie do dyspozycji firmy w kwestiach doradczych.

Czy dla standardowego klienta SICO Polska te zmiany będą odczuwalne? Jeśli tak – to w jaki sposób?

Mogę sobie wyobrażać tylko same pozytywy. Ta transakcja da nam przede wszystkim synergię kompetencji i doświadczeń oraz większe możliwości finansowe, co pozwoli na większą ofertę i jej dostępność dla naszych klientów.

 A co te zmiany znaczą dla samego SICO Polska? Jakie szanse daje Wam ta fuzja i dodatkowe finansowanie?

O planach nie mogę mówić (konkurencja [uśmiech] ), a mamy ich wiele. Spokojniejsza przyszłość dla firmy oraz rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Jesteśmy skazani na sukces, co znaczy, że będzie to również sukces naszych klientów.

Portfele produktowe zarówno SICO Polska, jak i Tuplex TD są skierowane dla branży digital printing, jednak zawierają inne typy produktów. Jak oferta obu spółek będzie się prezentować obecnie?

Tak jak już mówiłem, SICO Polska będzie działać jako niezależny podmiot. Oferta SICO Polska i oferta Tuplex TD pokrywają się w niewielkim stopniu.

Będziemy konkurentami, tak jak do tej pory, ale w bardziej cywilizowany sposób, bez podbierania sobie nawzajem klientów. W części oferty, w której się nie pokrywamy, zaspokajanie potrzeb klientów partnera.

Rozmawiała Katarzyna Lipska-Konieczko

Aleksander Goldschneider, z wykształcenia mgr inż. energetyk jądrowy, który nigdy nie pracował w wyuczonym zawodzie. Od 1981 roku w branży poligraficznej. Od 2000 roku, do dnia dzisiejszego współwłaściciel i członek Zarządu Sico Polska Sp. z o.o. W tym czasie dziesiątkom osób przekazywał swoją wiedzę i doświadczenie, dając początek ich indywidualnych karier. Aktualnie Wiceprezes firmy Sico Polska Sp. z o.o , jednego z liderów na polskim rynku dystrybutorów maszyn, mediów i atramentów do druku cyfrowego. Z inspiracji Tomasza Zimocha, inicjator wykonania wraz z firmą Opinion największej w Polsce flagi sektorowej na Euro 2012, której Sico i Opinion są fundatorami. Do niedawna jeden z najstarszych na stokach snowboardzista, a na Zatoce Puckiej windsurfer. Aktualnie wyznawca religii Harley Davidson i uczestnik europejskich Lambretta Jamboree z jedynym w Polsce egzemplarzem Lambretta 125E z bocznym wózkiem, rocznik 1953.