Szlachetna Paczka pomaga ludziom w całym kraju, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. W takiej sytuacji znalazło się teraz tysiące osób z terenów popowodziowych.
– Jak co roku Szlachetna Paczka pomaga na terenie całego kraju. Dodatkowo, z uwagi na bardzo trudną sytuację na południu Polski, przeznaczyliśmy środki na to, żeby w ramach tegorocznej edycji programu wolontariusze z innych rejonów mogli dotrzeć do miejsc popowodziowych, a tam do potrzebujących rodzin. Chcemy, żeby wolontariusze mogli spotkać się z potrzebującymi, poznać ich potrzeby i powiedzieć: Nie jesteście sami – mówi Konrad Kruczkowski, Wiceprezes Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.
Pomoc wolontariuszy może zmienić życie. Jak w przypadku Asi, która po powodzi w 2010 roku otrzymała wsparcie. Dziś sama pomaga – w szeregach wolontariuszy Paczki działa już 8 lat. Tak wspomina tamten czas: – Pamiętam ten moment jak poszedł komunikat: Fala idzie. Szybko zbieraliśmy, co najpotrzebniejsze w tym również naszego psa. Gdy opadła woda i przyszedł czas sprzątania, będąc nastolatką widziałam skalę powagi żywiołu i ludzkiego nieszczęścia. Pewnego dnia odwiedzili nas i wszystkich w rejonie wolontariusze Szlachetnej Paczki. Do tej pory pamiętam, że najpierw weszła ta energia, coś pozytywnego. Z mamą poczułyśmy się, że nie jesteśmy same. Był obok nas ktoś, kto bezinteresownie wyciągnął rękę. Pamiętam, że jakoś przed świętami wolontariusze przyjechali do nas z paczkami, ale najbardziej utkwił mi obraz pięknej żywej choinki. Ubogie warunki, gołe ściany, czuć wilgocią, ale ta choinka….
Wolontariusze Szlachetnej Paczki, w swoich lokalnych społecznościach, docierają do osób najbardziej potrzebujących – poznają ich historie i najważniejsze potrzeby oraz pośredniczą w przekazywaniu wsparcia od darczyńców. Tak będzie i tym razem. Wyjątkowym działaniem zostaną objęte tereny popowodziowe, na których poszkodowanymi są również wolontariusze i darczyńcy przyszłych paczek. Dlatego pomoc wolontariuszy, jak i darczyńców będzie musiała przyjść z innych rejonów kraju. Organizatorzy Szlachetnej Paczki tłumaczą, jak ten pomysł wdrożyć w życie: – Już w listopadzie darczyńcy z całej Polski będą mogli wybrać rodziny dotknięte skutkami powodzi w internetowej Bazie Rodzin i przygotować dla nich Paczki. Zadbamy o logistykę tak, żeby transport paczek z magazynów z innych miast dotarł do poszkodowanych.
To ostatni moment, by dołączyć do wolontariatu w Szlachetnej Paczce i mieć realny wpływ na zmianę życia najbardziej potrzebujących.
Skala zniszczeń po powodzi jest ogromna. Na 21 września stanem klęski żywiołowej objętych jest 2 mln 390 tys. mieszkańców na terenie 3 województw, liczba osób, których bezpośrednio dotknęła powódź wynosi na ten moment 57 000, liczba budynków gospodarczych dotkniętych powodzią, to 6033, a liczba budynków użyteczności publicznej (między innymi szkoły) wynosi 724. (dane z Kancelarii Premiera).
Skutki powodzi nie miną wraz z opadnięciem wody, a walka ze skutkami żywiołu potrwa wiele miesięcy. W sytuacji, w której z dnia na dzień traci się wszystko, nikt nie powinien zostać sam. Ani teraz, ani za kilka miesięcy. Wolontariusze i wolontariuszki Szlachetnej Paczki już angażują się w doraźne działania pomocowe. W miejscach dotkniętych powodzią (m.in. w Kłodzku, Krapkowicach, Jeleniej Górze, Gryfowie i Zgierzu) wspierają lokalne służby, organizują miejsca noclegowe i pomagają w zapewnieniu podstawowych potrzeb. W wielu miastach wolontariusze organizują zbiórki potrzebnych rzeczy.
Zbliża się zima i niskie temperatury, mało jest czasu na osuszanie budynków i prace remontowe. Koszty życia są też dużo większe niż latem. Im szybciej i więcej zostanie zrekrutowanych wolontariuszy Szlachetnej Paczki, tym szybciej i do większej liczby potrzebujących rodzin Paczka będzie mogła dotrzeć z pomocą, by wprowadzić w ich życie nadzieję i szansę na zmiany.
Na terenie całego kraju rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i potrzebują wsparcia, jest znacznie więcej niż wielu z nas sądzi. Między 2022 a 2023 r. wzrosła liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie o niemal 750 tys. W 2023 roku co piętnasta osoba w gospodarstwach domowych w Polsce żyła poniżej progu ubóstwa skrajnego [źródło danych GUS], to niemal 2,5 mln ludzi.
Te osoby żyją w pobliżu niemal każdego z nas. Być może są naszymi sąsiadami. Tylko dzięki wolontariuszom Szlachetna Paczka może do nich dotrzeć, poznać ich sytuację i znaleźć darczyńcę, który przygotuje pomoc odpowiadającą na ich konkretne potrzeby.
Wolontariusz Szlachetnej Paczki odwiedza rodziny i osoby samotne żyjące w biedzie, w trudnej, niezawinionej sytuacji. Rozmawia z nimi, poznaje ich historie i opisuje je. Następnie wskazuje rodziny, które otrzymają pomoc w ramach Szlachetnej Paczki. Pomaga również efektywnie łączyć osoby, które w innych okolicznościach nigdy by się nie spotkały – potrzebujących z darczyńcami. Tych ostatnich wspiera telefonicznie w przygotowaniu pomocy dla konkretnej rodziny w potrzebie.
Poświęca kilkadziesiąt godzin swojego czasu w okresie od września do połowy grudnia na działania wolontariackie. To czas szkoleń, spotkań z rodziną/rodzinami, kontaktu z darczyńcą oraz tworzenia dokumentacji.
W tej edycji Szlachetnej Paczki wolontariusze mogą wspierać osoby w trudnej sytuacji życiowej w swojej najbliższej okolicy lub rodziny dotknięte powodzią na południu Polski. Paczka przeznacza na ten cel środki finansowe – wolontariusze z innych miast będą mogli dotrzeć do miejsc popowodziowych, a tam do potrzebujących rodzin.
Praca wolontariacka w Szlachetnej Paczce sprawia, że konkretny człowiek w potrzebie może poczuć, że nie jest sam i otrzymać nie tylko niezbędne wsparcie materialne, ale także uwagę i świadomość, że jest dla kogoś ważny. Wymaga trudu, ale dostarcza również satysfakcji i pięknych emocji. Pozwala spojrzeć na świat i swoje życie z innej perspektywy.
Jak zostać wolontariuszem? Krótka instrukcja:
Należy:
W minionej edycji Szlachetnej Paczki wolontariusze dotarli z pomocą do ponad 17 tysięcy rodzin w potrzebie (to niemal 47 tys. osób). Wśród nich było niemal 21 tys. dzieci i 5 tys. seniorów. Powody trudnej sytuacji rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki w 2023 roku były różne, ponad 60% doświadczało trudności ze względu na chorobę i/lub niepełnosprawność, a 24% znalazło się w trudnej sytuacji ze względu na nieszczęście, wypadek lub zdarzenie losowe.
Więcej newsów z branży TUTAJ.