Proszę powiedzieć na początek, na czym Fundacja Las Dla Nas koncentruje swoje działania?
Fundacja Las Dla Nas koncentruje swoje działania na sadzeniu lasów oraz ochronie środowiska naturalnego. Naszym głównym celem jest odbudowa ekosystemów leśnych, które są kluczowe dla równowagi biologicznej naszej planety. Działamy poprzez współprace z firmami oraz lokalnymi społecznościami, aby wspólnie zadbać o naszą planetę i przywrócić jej leśne oblicze.
Jakie są Wasze cele?
Naszymi celami są przede wszystkim sadzenie drzew i tworzenie nowych lasów, edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska oraz promowanie ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu. Dążymy do zwiększenia świadomości na temat znaczenia lasów i ich roli w walce ze zmianami klimatycznymi, co w efekcie przyczyni się do lepszego stanu naszej planety.
Dużą wagę przywiązujecie do edukacji młodzieży. Na czym ona polega?
Edukacja młodzieży jest dla nas priorytetem. Zamierzamy organizować warsztaty, prelekcje i akcje terenowe, które mają na celu zwiększenie wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska. Chcemy inspirować młode pokolenia do aktywnego działania na rzecz przyrody oraz uczenia się, jak mogą przyczynić się do ochrony naszych lasów. Niebawem rozpoczniemy również współpracę ze szkołami, aby wprowadzać programy edukacyjne, które podkreślają znaczenie zrównoważonego rozwoju.
Gdyby mógłby Pan przekonać słowami kogoś, kto nie wierzy w znaczenie lasów, kto nie zwraca na nie uwagi, to jakich użyłby Pan argumentów?
Las to nie tylko piękne krajobrazy, ale przede wszystkim fundamentalny element życia na Ziemi. Lasy produkują tlen, oczyszczają powietrze, regulują klimat i są siedliskiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Lasy pełnią funkcję naturalnych filtrów wody. Ich zniknięcie mogłoby spowodować zanieczyszczenie wód gruntowych i powierzchniowych.
Mówiąc krótko: bez lasów nasza planeta nie byłaby w stanie funkcjonować w sposób zrównoważony. Ich degradacja prowadzi do zmian klimatycznych, a także utraty bioróżnorodności. Musimy dbać o nasze lasy, aby chronić przyszłość naszą i naszych dzieci. To nasz obowiązek i pewna powinność wobec świata i ludzi.
Na zakończenie proszę zdradzić, jakie są plany Fundacji na najbliższy czas.
W najbliższym czasie planujemy zorganizować nowe akcje sadzenia drzew na niedawno zakupionej działce. Jesteśmy również w trakcie tworzenia innowacyjnych programów edukacyjnych we współpracy z naszą nowo powołaną Radą Naukową. Ponadto rozwijamy nasze działania na rzecz współpracy z lokalnymi biznesami, aby promować inicjatywy proekologiczne w ich działalności. Naszym celem jest, aby każdy czuł się współodpowiedzialny za stan naszej planety i aktywnie włączał się w jej ochronę. Razem możemy wprowadzić realne zmiany i zadbać o przyszłość naszej planety, dlatego zachęcamy wszystkich, by przyłączyli się do naszej inicjatywy.
Rozmawiała Małgorzata Malinowska-Krawczyk
Marcin Schoen
Prezes Fundacji Las dla Nas oraz Założyciel Networking Club. Jako doświadczony przedsiębiorca z wieloletnią praktyką w różnych branżach, ma głęboką świadomość, jak kluczowe są skuteczne działania na rzecz naszej planety Z tego powodu powołał do życia fundację, która angażuje się w ochronę środowiska i wspiera inicjatywy proekologiczne. Jego celem jest tworzenie organizacji z pozytywnym wpływem społecznym, które dbają zarówno o rozwój pracowników, jak i o dobro naszej planety. Poprzez swoje projekty i doświadczenia pragnie inspirować innych przedsiębiorców do podejmowania zrównoważonych i odpowiedzialnych działań, które przyczyniają się do lepszej przyszłości dla wszystkich. Wierzy, że wspólnymi siłami można wprowadzać pozytywne zmiany i tworzyć świat, w którym biznes prosperuje w harmonii z naturą.