Akademia Qulinarna Sokołów nie tylko promuje sztukę kulinarną na najwyższym poziomie, ale też podejmuje ważne społeczne tematy. – W Sokołowie przywiązujemy ogromną wagę do zrównoważonej produkcji żywności – mówi Marcin Bałanda, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A. – Tak samo ważne jest dla nas pełne wykorzystanie produktów, bez marnowania i wyrzucania. Jak wiemy, święta wielkanocne mają w Polsce tradycyjnie bardzo bogatą oprawę kulinarną, a to może sprzyjać powstawaniu niewykorzystanych nadwyżek żywności w naszych domach. Dlatego podczas kolejnego spotkania w Akademii Qulinarnej Sokołów chcieliśmy zwrócić uwagę na ten ważny problem, przedstawiając praktyczne porady, jak w sposób odpowiedzialny przygotować wielkanocne dania.
W pierwszej części spotkania gość specjalny – Ola Juszkiewicz, wprowadziła uczestników w temat kuchni bez resztek. Podkreśliła, iż według raportu Banków Żywności, każdego roku w Polsce marnujemy 4,8 mln ton żywności, a do najczęściej wyrzucanych produktów należą: pieczywo, owoce, wędliny, warzywa. Jak temu zapobiegać? Poprzez planowanie zakupów, odpowiednie ich pakowanie, mądre przechowywanie, wykorzystywanie produktów, które już znajdują się w domu. Ważne jest również właściwe odczytywanie dat przydatności do spożycia, zamieszczonych na produktach. Ola Juszkiewicz zwróciła uwagę na to, iż napis „najlepiej spożyć przed” odnosi się do jakości produktu, a żywność po upływie tej daty może być nadal bezpieczna do spożycia. To, co zostało w kuchni, można natomiast twórczo wykorzystać do przyrządzenia pełnowartościowych, smakowitych dań.
W części kulinarnej uczestnicy mieli okazję przygotować potrawy, które doskonale sprawdzą się w wielkanocnym menu, a jednocześnie są sposobem na pełne wykorzystanie produktów. Grupa gotująca wspólnie z Olą Juszkiewicz przyrządziła warkocz z ciasta drożdżowego, nadziewany wędlinami Sokołów, startym serem oraz porem, a jako danie główne – tartę, do której można użyć pozostałej części żurku, z klasycznymi świątecznymi dodatkami w postaci białej kiełbasy i jajka. Grupa Dominika Moskalenki – szefa kuchni Sokołów, zaserwowała zupę krem z pieczonych w sianie ziemniaków, z głębokim, lekko dymnym aromatem, z chipsem z boczku, a jako danie główne – pieczony schab krotoszyński z warzywami w emulsji maślanej ze szczypiorkiem na puree ziemniaczanym aromatyzowanym chrzanem. Zwieńczeniem posiłku był deser, czyli prażone jabłka z owocami leśnymi pod kruszonką.
– Naszym celem była nie tylko edukacja na temat kuchni zero waste, ale też udowodnienie, że gotując odpowiedzialnie możemy przyrządzić naprawdę pyszne dania, na najwyższym kulinarnym poziomie – podkreśla Marcin Bałanda. – Jestem przekonany, że nasi goście będą dzielić się zdobytą podczas warsztatów wiedzą, inspirując innych do racjonalnego gotowania i niemarnowania żywności.
Więcej newsów z branży TUTAJ.