120 lat historii motoryzacji zilustrowane cyfrowo przez NEC Display Solutions w muzeum Mercedes-Benz w Stuttgart-Untertürkheim.
Marka Mercedes-Benz to jedna z lepiej rozpoznawalnych marek w świecie motoryzacji. Aby legenda marki Mercedes-Benz pozostała wszechobecna nie tylko w historii, lecz również w czasach obecnych, zdecydowano się na utworzenie Muzeum Mercedes–Benz w Niemczech. Muzeum zajmuje 9 pięter o łącznej powierzchni wystawienniczej 16.500 m2 na której wyeksponowano prawie 1500 eksponatów, w tym 160 pojazdów zmotoryzowanych.
W muzeum, historię marki Mercedes-Benz, przybliża się zwiedzającym za pośrednictwem najnowszych technologii, aby wprowadzić element zaskoczenia i innowacji. W tym celu, sale wystawiennicze muzeum zostały wyposażone w sprzęt audio-wizualny firmy NEC Display Solutions. Rozwiązania NEC Display Solutions obecne są na każdym piętrze muzeum i umożliwiają przekazywanie informacji w sposób interaktywny i ciągły. Monitory i projektory, montowane za witrynami lub na ścianach, multimedialnie ilustrują świat motoryzacji za pośrednictwem cyfrowych obrazów. Na potrzeby prezentacji wybrane wizualizacje zostały wzbogacone efektami dźwiękowymi.
Najwięcej monitorów LCD marki NEC znajduje się w salach, w których przedstawiono historię motoryzacji od jej początków do czasów obecnych, od tradycji do innowacji. Na specjalnych podestach zamontowane zostały 17 i 19 calowe monitory: NEC MultiSync® LCD1770NX i NEC MulitySync® LCD1970NX, dzięki którym zwiedzający mogą dowiedzieć się jak powstała i rozwijała się koncepcja poduszki powietrznej. Na 40 calowym monitorze NEC MultiSync® LCD4010 z serii Public Display można przykładowo zobaczyć, jak za pomocą prasy tłoczone są elementy karoserii różnych modeli aut. Na pierwszym i drugim piętrze muzeum zainstalowane zostały 17 calowe monitory NEC MultiSync® LCD1770NX pokazujące interaktywne informacje, m.in.: o tunelu aerodynamicznym i testach wytrzymałości, którym poddawane są auta marki Mercedes-Benz. – Przy instalacji tego monitora w nowoczesnym muzeum Mercedes-Benz, kluczową rolę odegrał design. Wygląd wyświetlaczy musi optymalnie współgrać z otoczeniem i nie powinien wpływać ujemnie na ogólny wizerunek muzeum – mówi Markus Tomiak, odpowiedzialny za sprawy techniczne i bezpieczeństwo w muzeum.
Monitory 17 i 19 calowe firmy NEC Display Solutions z uwagi na swoje opływowe linie, zaokrągloną formę i cienkie ramki zostały odznaczone nagrodą „IF Product Design Award”. W muzeum Mercedes-Benz zainstalowane zostały zarówno monitory LCD, monitory plazmowe jak również projektory firmy NEC Display Solutions. Decyzja o wyborze właśnie takich rozwiązań wizualnych, zapadła z uwagi na specyficzne wymagania muzeum. Do wyświetlenia ruchomych obrazów wykorzystano 48 monitorów plazmowych o wielkości 42 cale, zainstalowane w kształtcie pierścienia. W sumie w muzeum zamontowano: dwa monitory plazmowe NEC 60XM3 (monitor plazmowy 60”), pięćdziesiąt monitorów NEC 42XM3 (monitor plazmowy 42”), cztery monitory wielkoformatowe NEC MultiSync® LCD4010 (monitor LCD 40”), siedemdziesiąt monitorów NEC MultiSync® LCD1970NX (monitor LCD 19”) oraz czterdzieści monitorów NEC MultiSync® LCD1770NX (monitor LCD 17”). Dodatkowo wykorzystanych zostało 10 projektorów NEC GT5000.
Warto również zaznaczyć, iż wybór produktów NEC Display Solutions nie był podyktowany tylko ich wyjątkowym wzornictwem, lecz również świetnymi parametrami technicznymi, a co za tym idzie – doskonałym odwzorowaniem obrazu. Kolejnym argumentem, przemawiającym za wyborem marki NEC była gwarancja wyświetlania optymalnej jakości obrazu pomimo znacznej odległości monitora od komputera – źródła sygnału. Odległość ta wynosiła często nawet od 70 do 80 metrów. W celu uniknięcia strat sygnału na tak dużych odległościach firma NEC Display Solutions zaproponowała wykorzystanie technologii CableComp, pozwalającej na przesyłanie sygnału do 100 metrów, bez uszczerbku na jakości obrazu.
Przy całej mnogości zainstalowanych w muzeum wyświetlaczy ważna jest też możliwość centralnego zarządzania urządzeniami. Oprogramowanie NEC NaViSet® Administrator wykorzystane w muzeum umożliwia zdalne regulowanie parametrów monitorów za pośrednictwem sieci. Również wyświetlana na monitorach treść może być zdalnie zarządzana przez centrum kontroli technicznej.