Logo

Marketing MIX

System informacji wizualnej dla Centrum Nauki Kopernik

System oznakowania budynku Centrum Nauki Kopernik jest systemem dedykowanym, co oznacza, że został zaprojektowany przez mamastudio ze szczególnym uwzględnieniem cech indywidualnych architektury budynku i jego otoczenia. System oznakowania obejmuje elementy informacji wizualnej znajdujące się we wnętrzu Centrum, oraz na terenie otaczającym budynek. Celem opracowanego przez mamastudio systemu jest ułatwienie zwiedzającym poruszania się po budynku oraz orientacji w salach wystawowych.

„Naszym podstawowym założeniem była maksymalna czytelność i optymalizacja informacji, tak, aby przy minimum środków wizualnych powstał łatwo zauważalny i klarowny system informacji. CNK jest szczególnym budynkiem, który wyróżnia się już na poziomie wizualnym. Projektując oznakowania musieliśmy wziąć pod uwagę to, że w budynku będzie dużo kolorów i obiektów oraz uwzględnić istniejący system identyfikacji wizualnej. Chcieliśmy, aby stworzony przez nas system był monolitem na różnokolorowym tle ekspozycji” – mówi Magdalena Ponagajbo, dyrektor artystyczny, partner mamastudio.

Efektem pracy jest uniwersalny system komunikacji wizualnej, który, choć wtopiony w architekturę, jest wyrazisty i czytelny. Wykorzystana kolorystyka odwołuje się do kolorów obecnych w logotypie Centrum Nauki Kopernik. Znaki oraz wolnostojące moduły informacyjne, które przyjęły kształt wieloboków ze ściętymi ścianami są inspirowane samym budynkiem i jego charakterystyczną architekturą. Przestrzenne elementy systemu informacji wizualnej w Centrum Nauki Kopernik powstały przy współpracy mamastudio z Piotrem Stolarskim (www.gogo.com.pl).

Kropką nad i oraz charakterystycznym symbolem CNK jest zaprojektowany przez mamastudio Totem, który stanie przed wejściem do budynku. Będzie on pełnił funkcję wizualnej wizytówki Centrum Nauki Kopernik.

„Zależało nam na stworzeniu systemu przyjaznego dla gości oraz uwzględniającego kontekst lokalny architektury. Powstał system odpowiadający industrialnemu charakterowi nowoczesnego budynku, wyraźnie znaczący ciągi komunikacyjne oraz funkcje pomieszczeń i przejść. Kilkadziesiąt ikon tworzy modułową siatkę informacyjną, dzięki której możemy modyfikować system w zależności od potrzeb pojawiających się podczas użytkowania. Testy ewaluacyjne wykazały, że nasi zwiedzający po prostu lubią system i chętnie przenieśli by jego elementy do prywatnego otoczenia, co jest dla nas ostatecznym potwierdzeniem trafności przyjętych założeń” – mówi Dagmara Babińska, kierownik Działu Artystycznego Centrum Nauki Kopernik.

Otwarcie Centrum Nauki Kopernik inspirowane ideą Wielkiego Wybuchu zaplanowane jest na 5 listopada b.r. Tego dnia odbędzie się spektakularne, multimedialne przedstawienie w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke.