Logo

Marketing MIX

Bezpieczne góry z Digital Signage

Możliwość aktywnego wypoczywania jaką dają góry jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu.
Góry dostarczają wielu możliwości aktywnego spędzania czasu zarówno w okresie letnim jak i zimowym.
Coraz więcej osób wybiera właśnie tą formę wypoczynku, co  przekłada się na wzmożony ruch na szlakach górskich.

A wraz ze wzrostem liczby turystów w górach, wzrasta liczba wypadków, czasami  także tych śmiertelnych.
Szukając rozwiązania tego problemu TOPR oraz GOPR sięgnął po systemy Digital Signage. Celem projektu miało być dostarczanie aktualnych informacji na temat warunków pogodowych oraz na temat zagrożeń na szlakach górskich. Oprócz tego, podstawowymi wymaganiami była możliwość prostego administrowania taką siecią
nośników, możliwość dostosowania kontentu do lokalizacji nośnika oraz możliwość natychmiastowego dokonywania zmian.

Realizacją powyższych założeń zajęła się firma M4B S.A. (obecnie wdrażająca systemy DS dla Stadionu Narodowego w Warszawie). Do zadań M4B należało dostarczenie nośników, oprogramowania, i stworzenie kontentu. Natomiast bezprzewodową dystrybucją informacji zapewnił Polkomtel S.A, operator sieci Plus.

W wyniku przeprowadzonego wdrożenia w ponad 50 lokalizacjach umieszczono monitory informujące o stanie pogody dla danego obszaru. Zimą również informujące o zagrożeniach lawinowych i pokrywie śnieżnej. Dane na temat pogody dostarczane są przez renomowane serwisy meteorologiczne natomiast stan zagrożenia lawinowego ustalany jest oraz komunikowany przez Tatrzańskie oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Monitory zostały umieszczone we wszystkich najważniejszych punktach odwiedzanych przez turystów od Bieszczad aż po Sudety. Nośniki można spotkać między innymi w Zakopanem, w Kuźnicach na dolnej stacji kolejki PKL, na Kasprowym Wierchu, w schroniskach na Hali Kondratowej, nad Morskim Okiem, w Dolinie Białki, w Dolinie Pięciu Stawów, na Hali Ornak, na Hali Gąsienicowej, w sumie w 14 miejscach Tatr, ale także w Ustrzykach Dolnych, w Szklarskiej Porębie, w Karpaczu oraz w wielu innych miejscach odwiedzanych przez turystów pieszych i narciarzy.

Do zarządzania wyświetlanymi informacjami zostało użyte oprogramowanie WAVE, stworzone przez warszawską firmę M4B S.A. System ten daje możliwość administrowania całą siecią nośników z jednego miejsca. Zarządzany z poziomu przeglądarki, daje możliwość dywersyfikacji kontentu na ogromnej liczbie nośników.