Wśród premierowych rozwiązań zaprezentowanych przez Agfa Graphics na czerwcowych targach Fespa 2013 w Londynie znalazł się kolejny wielkoformatowy ploter ze święcącej triumfy (także w naszym kraju) serii Anapurna. Kilka miesięcy później model Anapurna M2500, pozwalający na bezpośrednie zadrukowywanie w technice inkjet UV różnego rodzaju materiałów sztywnych i giętkich, został pokazany na warszawskim Festiwalu Druku, gdzie wyróżniono go Złotym Medalem. Prosto ze stoiska targowego urządzenie pojechało do łódzkiej drukarni Trzy Słowa, która jest pierwszym w Polsce oraz jednym z pierwszych w Europie użytkowników tego innowacyjnego rozwiązania.
Zbliżający się ku końcowi rok jest dla firmy Agfa Graphics, także w odniesieniu do polskiego rynku, pełen ważnych wydarzeń w obszarze wielkoformatowego druku cyfrowego. Poza licznymi instalacjami urządzeń z serii Anapurna i Jeti, zrealizowanymi we wszystkich zakątkach świata, w jej ofercie pojawiło się kilka istotnych rozwiązań sprzętowych i software’owych. Wśród tych ostatnich należy wymienić przede wszystkim system Asanti, któremu m.in. było poświęcone niedawne spotkanie Agfa Graphics ze swoimi polskimi klientami; z kolei wśród tych pierwszych na uwagę zasługuje ploter Anapurna M2500, będący naturalnym krokiem naprzód w rozwoju i udoskonalaniu rozwiązań z rodziny Anapurna.
Urządzenie, wyposażone w sprawdzone cechy i funkcje modelu Anapurna M2050, oferuje znacznie większą od swojego poprzednika szerokość druku, która wynosi tu 2,5 m. To zaś oznacza dla jego użytkowników o wiele większe możliwości w doborze samych mediów, jak też w aplikacjach realizowanych w maszynie. Od niedawna o zaletach plotera Anapurna M2500 przekonują się właściciele łódzkiej drukarni wielkoformatowej Trzy Słowa, która jest jego pierwszym w Polsce użytkownikiem.
Trzy Słowa to rodzinna firma kierowana przez Krzysztofa Wójcika. Przedsiębiorstwo istnieje od 2005 roku i od początku swojej działalności specjalizuje się w szeroko rozumianym druku wielkoformatowym. Mówi Krzysztof Wójcik: – Bazujemy na kilku technologiach drukowania: solwentowej, lateksowej oraz – dzięki inwestycji w system Agfa Graphics – inkjetowej UV. Ta ostatnia została niejako wymuszona przez naszych klientów, którzy domagali się możliwości bezpośredniego zadrukowywania materiałów sztywnych. Dotychczas tego rodzaju zlecenia wykonywaliśmy dwuetapowo – zadrukowując media giętkie w technologii solwentowej i naklejając je na docelowe podłoże. Jednak możliwości, wydajność, jakość i ekonomika produkcji w technice druku UV zadecydowały o tym, że już w ubiegłym roku zaczęliśmy rozglądać się za odpowiednim urządzeniem.
Zakup nowego plotera drukującego atramentami fotoutwardzalnymi został w dużej mierze sfinansowany ze środków unijnych w ramach programu. – Działanie III.2. Podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw. Oś Priorytetowa III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013”, co oznaczało, że zwycięzca musiał zostać wyłoniony w przetargu. Wśród zgłoszonych ofert najwięcej punktów uzyskał ploter Anapurna M2500 i w efekcie – tuż po udanym polskim debiucie na wrześniowym Festiwalu Druku w Warszawie – kilka tygodni temu rozpoczął on pracę w firmie Trzy Słowa. – Już podczas wystawy wzbudzał on spore zainteresowanie zwiedzających stoisko Agfa Graphics – dodaje Przemysław Wójcik syn właściciela, obecny na Festiwalu Druku. – Także nasi klienci bardzo pozytywnie przyjęli informację o kolejnej inwestycji sprzętowej. Część z nich wręcz czekała na możliwość zadrukowywania różnych mediów, przede wszystkim sztywnych, w technice druk UV. Mimo że pierwsze tygodnie oznaczały dla nas naukę i poznawanie możliwości nowego urządzenia, zdążyliśmy na nim zrealizować już sporo zleceń, wykorzystując m.in. takie media jak płyty meblowe, dibond, PCV, druk na pleksi czy ostatnio szkło. Niezwykle przydatna jest funkcja drukowania w kolorze białym – zresztą była ona jednym z głównych kryteriów jakimi kierowaliśmy się składając wniosek o dotację na nową maszynę.
System Anapurna M2500 drukuje w sześciu kolorach z dodatkową bielą kryjącą/podkładową z prędkością maksymalną 60 m2/h (w trybie ekspresowym). Urządzenie wyposażono w innowacyjne głowice Konica Minolta, nanoszące krople atramentu o wielkości zaledwie 12 pikolitrów (42 pikolitrów w przypadku bieli aplikowanej w trybie inline). Używane są w nich nowej generacji tusze Anapurna M G2 UV stworzone przez Agfa Graphics, pozwalające na realizowane niezwykle szerokiego spektrum prac wielkoformatowych do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych: banerów, plakatów, materiałów typu POP i POS, backlitów jak również wielu zleceń nietypowych – reprodukcji dzieł sztuki, gadżetów reklamowych, dekoracji budynków i pomieszczeń, płyt DVD czy aplikacji na drewnie. – Chcemy w jak największym stopniu wykorzystać te ograniczone tylko formatem możliwości plotera – kontynuuje Krzysztof Wójcik. – Większość naszych klientów to agencje reklamowe i już możemy powiedzieć, że spektrum niestandardowych prac, jakie można na nim wykonać, spotkało się z ich ogromnym zainteresowaniem. Podobny oddźwięk zauważyliśmy w przypadku klientów bezpośrednich z różnych branż.
W związku z pojawieniem się nowego urządzenia firma Trzy Słowa planuje szereg działań o charakterze informacyjnym, promujących jej nowe rozwiązanie. – Produkty realizowane w technice druku UV już niebawem znajdą się w naszym nowym sklepie internetowym, m.in. druk na szkle – mówi Przemysław Wójcik. – W naszych działaniach stawiamy bowiem przede wszystkim na Internet i spotkania bezpośrednie pracowników działu handlowego z klientami. Nowy ploter w znacznej większości chcemy wykorzystywać do zadrukowywania mediów sztywnych i na ten obszar będziemy kładli największy nacisk, także przy działaniach marketingowych.
Po kilku tygodniach pracy z nowym urządzeniem właściciele łódzkiej drukarni są zadowoleni zarówno z uzyskiwanych przy pomocy maszyny efektów, jak też ze współpracy z firmą Agfa Graphics. Przemysław Wójcik, poza obecnością na jej stoisku podczas Festiwalu Druku, wziął też udział w październikowej konferencji dla polskich klientów Agfa Graphics: – Było to bardzo cenne doświadczenie, pozwalające na nawiązanie wielu nowych kontaktów. Konferencja zbiegła się w czasie z naszymi pierwszymi doświadczeniami z nową maszyną, więc trafiliśmy na ciekawy okres. Ploter jak dotychczas sprawuje się bez zarzutu, również od strony wdrożenia, szkolenia i wsparcia technicznego. Możemy mówić o firmie Agfa Graphics w samych superlatywach. Mamy zatem nadzieję, że będzie on u nas pracował bezawaryjnie przez wiele lat.
Przemysław Arabski, regionalny szef sprzedaży w dziale inkjetowym Agfa Graphics, dodaje: – Kolejna instalacja w Łodzi i okolicach to potwierdzenie dynamicznego rozwoju tego regionu Polski w zakresie wielkoformatowego druku cyfrowego. To zarazem kolejne „zagłębie” urządzeń Agfa Graphics i bardzo nam miło, że jego częścią jest od niedawna firma Trzy Słowa. Tym bardziej, że ploter do niej dostarczony to nowość w naszej ofercie – firma ta jest nie tylko pierwszym w Polsce użytkownikiem systemu Anapurna M2500, ale też jednym z pierwszych w Europie. Mamy nadzieję, że to wszechstronne urządzenie, w znacznym stopniu rozszerzające możliwości technologiczne drukarni, przyczyni się do jej dalszego rozwoju i wejścia na nowe rynki zleceń.
Przy pierwszym w Polsce ploterze Anapurna M2500 stoją od lewej: Przemysław Arabski (Agfa Graphics) i Przemysław Wójcik (Trzy Słowa).