Jak podaje Portal Spożywczy, polski rynek opakowań wyceniany jest na 6 mld euro. Z obliczeń Polskiej Izby Opakowań wynika, że w gronie wszystkich opakowań dostępnych na rodzimym rynku prym wiodły opakowania z tworzyw sztucznych (36,8 proc.).
Na opakowania z papieru i tektury przypadło 32,1 proc., na opakowania z metalu 14,2 proc., opakowania ze szkła 13,2 proc., a pozostałe (głównie drewniane) 3,7 proc. Najważniejszą kategorią opakowań tworzywowych pozostały materiały i opakowania giętkie, których udział zbliża się powoli do 50 proc. w całości wszystkich opakowań tworzywowych.
– Dzięki wielowarstwowym opakowaniom kartonowym składających się z połączonych warstw papieru, polietylenu i aluminium, przy stosunkowo niewielkiej wadze i objętości samego opakowania zapewniona zostaje jednoczesna ochrona żywności przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, światłem, utlenianiem, obcymi zapachami, wilgocią. Produkty spożywcze umieszczone w szczelnym opakowaniu wielowarstwowym zachowują trwałość przez dłuższy czas nawet poza warunkami chłodniczymi – mówi Izabela Robak, dyrektor rozwoju Polwax.
– Naszą obecność na rynku opakowań budujemy w oparciu o bezpośrednią współpracę technologiczną z ich producentami. Nie tylko prowadząc wspólne badania i testy, ale również dostosowując parametry finalnych produktów do ustawienia maszyn w poszczególnych zakładach – dodaje.
Aktualnie roczne tempo rozwoju rynku opakowań giętkich wynosi w Europie Zachodniej 1-2 proc., podczas gdy w Europie Centralnej i Wschodniej jest to ok. 4-5 proc. rocznie. Polska jest liderem wśród państw regionu. To przede wszystkim w tych opakowaniach znajdują zastosowanie kleje termo topliwe.
Źrodło: www.portalspozywczy.pl
Zdjęcie: © branex – Fotolia.com
https://pl.fotolia.com/ooh