Nowe technologie z coraz większym impetem wkraczają w nasze życie. Oto lista 10 najnowszych wynalazków i osiągnięć techniki, które nawet takiego wizjonera jak Juliusz Verne, przyprawiłyby o zawrót głowy.
Od ponad 100 lat , założony w 1899 roku MIT Technology Review, opiniotwórczy periodyk, a obecnie również portal internetowy, skupiający się na opisywaniu najbardziej innowacyjnych technologii , śledzi prace instytutów naukowych i wynalazców na całym świecie. Warto zapoznać się z listą najbardziej oryginalnych pomysłów, które już wkrótce mogą usprawnić i zmienić naszą codzienność.
[galeria=”1″]
Wynalazek, który pozwala widzieć wirtualne obiekty jako w pełni realne, bez potrzeby korzystania ze specjalnych ekranów i okularów 3D. Amerykański start-up Magic Leap w ubiegłym roku zabezpieczył patent, rozszerzający nasze pole widzenia. Wyświetlacz tworzący trójwymiarowe pole świetlne przenosi na soczewkę naszych oczu obraz, dzięki czemu obiekty wirtualne możemy zobaczyć obok tych istniejących realnie. Technologia ta ma być dostępna w ciągu 1-3 lat i docelowo będzie wykorzystywana w filmach i grach, a także przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne.
Naukowcy z kalifornijskiego laboratorium Caltech stworzyli materiał charakteryzujący się niezwykłym potencjałem. Nano-materiały są niezwykle wytrzymałe, a przy tym ekstremalnie lekkie i elastyczne. Ich struktura zapewnia termoizolację, możliwość emitowania światła. W okresie od 3-5 lat mogą znaleźć zastosowanie w budownictwie, a nawet medycynie.
Już za 2 lata do produkcji może trafić komunikator, dzięki któremu jazda samochodem będzie bardziej bezpieczna. Opracowany w centrum naukowym General Motors system car-to-car pozwala na określenie danych pojazdów znajdujących się w promieniu kilkuset metrów, ich prędkości, położenia kierownicy, stanu hamulców oraz innych parametrów samochodów. Pozwoli to kierowcom na przewidzenie niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Firma Google pracuje na „Project Loon”, dzięki któremu 4,3 biliony ludzi nie mających dostępu do Internetu – będzie online! Gigantyczne balony wypełnione helem, zasilane energią elektryczną będą łączyć się z naziemnymi sieciami komunikacyjnymi. Projekt będzie dostępny do 2 lat.
Doktor Dennis Lo z Hongkongu opracował nową metodę pozwalającą na szybsze wykrycie choroby nowotworowej. Diagnozę i analizę DNA można przeprowadzić już na podstawie zwykłego badania krwi. Praca chińskiego naukowca znalazła już zastosowanie w Chinach i być może pozwoli na zmniejszenie ponurych statystyk – co roku 8 mln ludzi na świecie umiera na raka.
Zapasy wody pitnej na naszej planecie dramatycznie się kurczą. Dla rosnącej populacji ludzi jedynym ratunkiem może być wykorzystywanie wody morskiej. W Izraelu powstała największa i najtańsza metoda odsalania wody oparta na systemie odwróconej osmosy. Dzięki gigantycznym pompom produkowanych jest dziennie 627 tys. m. sześciennych wody pitnej.
Będziemy kupować jeszcze szybciej i bezpiecznej dzięki nowej technologii płatności mobilnych – Apple Pay. Nasz iPhone dzięki użyciu fal telefonicznych zastąpi portfel i kartę kredytową, wystarczy jedynie zbliżyć go do terminala i przyłożyć swój kciuk.
Naukowcom z wiedeńskiego Instytutu Biotechnologii Molekularnej udało się stworzyć nowy sposób na hodowanie neuronów z komórek mózgowych. Metoda ta może być przełomowa w badaniach nad tajemnicami ludzkiego mózgu i w walce z neurologicznymi zaburzeniami, demencją i chorobą Alzheimera.
Czy za 10-15 lat na świecie nie będzie głodu? Jest na to szansa. Na Filipinach zostało opracowane rewolucyjne urządzenie genetyczne zwiększające wydajność upraw ryżu, a w przyszłości i innych roślin. Fotosynteza C4 wykorzystująca w sposób bardziej efektywny energię słoneczną, eliminuje, wymagające dużo wody, fotoodychanie roślin, które rosną szybciej.
10. Internet DNA
Już za 1-2 lata dane na temat naszego DNA mogą trafić do globalnej sieci. Programiści z Kanady opracowali projekt sieci internetowej, zawierającej próbki ludzkiego DNA. Tego typu rozwiązanie sprawi, że leczenie konkretnych chorób będzie mogło być porównywane z innymi medycznymi przypadkami na całym świecie. Dostęp do globalnego systemu milionów ludzkich genomów to wyzwanie dla rozwoju współczesnej medycyny.
Źródło:
www.technologyreview.com/lists/technologies/2015/
JK