Poznaj opakowania, które wyznaczają nowe standardy w dziedzinie projektowania. Kreatywna opowieść firm Puma, UPS i…
Coraz więcej firm dostrzega potencjał, drzemiący w opakowaniach. Dobry projekt może pomóc przyciągnąć nam klientów, budować pozytywny wizerunek marki, ale przede wszystkim zaoszczędzić sporo pieniędzy. Przedstawiamy rozwiązania, które zdają się zwiastować nowe „mega-trendy” w dziedzinie projektowania opakowań.
Puma i Behar spędzili 3 lata na projektowaniu super pudełka. Stworzyli opakowanie kartonowe, które zadziwia.
Ta sprytna torba łączy w sobie dwa komponenty obecne przy każdym zakupie butów – torbę do noszenia i kartonowe pudełko – z zaawansowaną technicznie pomysłowością. Puma spodziewa się, że torba zredukuje zużycie wody, energii i paliwa podczas produkcji o 60% w jednym roku, co daje oszczędności rzędu 8500 ton papieru, 20 milionów megadżuli prądu elektrycznego, 999 348 (prawie milion) litrów paliwa i 1000 litrów wody. Całkowite zaniechanie użycia toreb plastikowych oszczędzi 275 ton plastiku, a lżejsze opakowania pozwolą zaoszczędzić kolejne 499 674 litrów paliwa.
1. Clever Little Bag, czyli sprytna mała torba.
Trudno sobie wyobrazić, że coś takiego jak opakowanie na buty może być całkowicie zrekonstruowane i przemyślane na nowo. Ale Puma i Fuseproject – biuro projektowe prowadzone przez Yves Behar – skupiły się na tym jednym projekcie, który zajął im aż trzy lata.
Redesign pudełka na buty jest niezwykle złożonym procesem, a koszty kartonu i nadruku są ogromne biorąc pod uwagę fakt, że co roku do Chin transportuje się ich 80 milionów. Ładunek na statkach leży często przez długie tygodnie w temperaturze ponad 40 stopni. Nowe opakowanie chroni buty i pomaga magazynować je w sklepie, ograniczając ogromne koszty materiałowe.
Ta sprytna torba łączy w sobie dwa komponenty obecne przy każdym zakupie butów – torbę do noszenia i kartonowe pudełko – z zaawansowaną technicznie pomysłowością. Ciasna torba ciasno owija kartonowe opakowanie, nadając mu kształt i redukując jego użycie o 65%. Dodatkowo bez tego świecącego zewnętrznego wyglądu, nie występuje w ogóle laminowany karton, który przeszkadza w recyklingu. Nie ma również żadnego papieru do wykładania wnętrza pudełka oraz nie potrzebujemy także plastikowej torby, którą i tak byśmy wyrzucili. Torba jest zrobiona z recyklingowanego poliestru i nie jest tkana – tkane materiały zwiększają objętość i zużycie materiału. Jest łączona za pomocą ciepła, co ułatwia jej produkcję.
2. Opakowania, które opakowują idealnie. Wszystko!
Przedstawiamy wynalazek, który może wyeliminować niemal całe zmarnowane miejsce w pudełku. Patrick Sung z Universal Packaging System obrał sobie za cel dopasowanie eko opakowania do potrzeby wysyłki. Poszczególne kartonowe arkusze wysadzane są szablonem dziurek w kształcie trójkątów, co umożliwia wygięcie arkusza w taki sposób, że będzie mógł on mieć bardzo nietypowy kształt lub będzie pudełkiem o wymiarach dopasowanych do zapakowanego przedmiotu.
Dodając drukowane wskazówki dotyczące układania konkretnych kształtów pudełek, które można łatwo utworzyć w różnych rozmiarach sprawia, że kartony mogą stać się najsprytniejszym rozwiązaniem od ukazania się nowego pudełka na buty Puma.
3. Hangerpak, czyli wieszak z opakowania na koszulkę.
Przedstawiamy rozwiązanie, które można nazwać opakowaniem piekącym dwie pieczenie na jednym ogniu. Jest nim pudełko, które równie dobrze może być wieszakiem na ubrania. Na ten sprytny koncept wpadł Steve Haslip, grafik z Wivelsfield Green w Anglii.
– Pomysł był bardzo prosty. Często kupuję koszulki przez Internet i zawsze docierały one do mnie pogniecione, a dodatkowo brakowało mi nieustannie wieszaków w szafie. Zaprojektowałem więc trwałe wieszaki, wielokrotnego użytku, które powstają z opakowania, w które zapakowana była koszulka. Opakowania mogą być wykonane z materiałów, pochodzących z recyklingu. Projekt ten zdobył pierwszą nagrodę na D & AD Student Awards2007 w kategorii „What else do you do?”.
4. Coś wartościowego, z niepotrzebnego niczego.
To nie jest opakowanie, ale lampka. Zawiera ona wszystkie potrzebne elementy, dzięki którym może spełniać funkcje lampy (żarówka, wtyczka, kabel). W kartonie wycięto otwory na górze i na dole i zainstalowano mechanizm. David Graas zyskał sławę i uznanie dzięki tworzeniu produktów i eko opakowań z odpadków, nadając im formę i funkcję.
[galeria=”1″]
Oczywiście temat drugiego życia kartonu pełen jest smaczków, podobnych do tych, które udało mi się tu przedstawić.
Wioleta Saliniewicz
www.owocni.pl