Logo

Marketing MIX

Visa dla Kongresu Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii

Visa, globalna firma zajmująca się technologiami płatniczymi, wsparła organizację 10. Kongresu Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, który w miniony weekend odbył się na Uniwersytecie w Cambridge.

Największa coroczna konferencja polskich studentów na Wyspach od 2008 r. przyciąga osobistości polskiej kultury, polityki i gospodarki. W tegorocznym Kongresie udział wzięli m.in. profesor Zbigniew Pełczyński – pomysłodawca organizowania Kongresów, wicepremier Mateusz Morawiecki, Jan Komasa, Anda Rottenberg, Adam Bodnar oraz Radosław Sikorski. Jest to kolejna, po konkursie Global Management Challenge, inicjatywa nakierowana na młodych, która w ostatnim czasie otrzymała wsparcie Visa.

Kongres jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez studentów z wiodących brytyjskich uniwersytetów (Oxford, Warwick, Edinburgh i Cambridge), które służy integracji, wymianie doświadczeń, kształtowaniu przyszłych liderów oraz promowaniu polskiej kultury za granicą.

Dwudniowy Kongres po raz pierwszy został oparty na czterech filarach: kariera, kultura, polityka i ekonomia oraz integracja. W odniesieniu do każdego z nich zostały przeprowadzone panele dyskusyjne i debaty. Odbyły się również liczne warsztaty i prezentacje firm zainteresowanych absolwentami renomowanych uczelni brytyjskich. Ważnym elementem wydarzenia była także integracja uczestników, której sprzyjał zorganizowany w tym roku wyjątkowy bal maskowy w XIII-wiecznej rezydencji Tudorów pod Cambridge.

– Bardzo cieszy nas, że jubileuszową, 10. edycję Kongresu uświetnił swoją obecnością wicepremier Mateusz Morawiecki, który wygłosił główne przemówienie konferencji, mówiąc m.in. o kluczowych filarach wzrostu polskiej gospodarki, perspektywach rozwoju polskich absolwentów brytyjskich uczelni w kraju oraz odpowiedział na liczne pytania studentów – powiedział Jakub Nagrodzki, przewodniczący komitetu organizacyjnego, student medycyny Trinity College Uniwersytetu w Cambridge.

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił najważniejsze zagadnienia gospodarcze Polski, w tym znaczenie inwestycji, szczególnie związanych z nowymi technologiami, które są szansą na stworzenie miejsc pracy atrakcyjnych także dla Polaków wykształconych za granicą. Przedstawił również studentom swoją perspektywę ostatnich wydarzeń w gospodarce światowej.

– W zakresie tematyki gospodarczej ważnym wydarzeniem był również panel dyskusyjny z udziałem m.in. Małgorzaty O’Shaughnessy z Visa i przedstawicieli firmy McKinsey – zaznaczył Jakub Nagrodzki.

Panel prowadzony przez Tomasza Marciniaka, partnera w warszawskim biurze McKinsey, poświęcony był kwestii przełomowych trendów w rozwoju gospodarki (ang. global disruptive trends), w tym w zakresie technologii. Wśród uczestników obok Małgorzaty O’Shaughnessy, dyrektor zarządzającej regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Visa znalazł się m.in. Marek Matraszek, Chairman of CEC Government Relations, a prezentacji wprowadzającej dokonał Tomasz Jurkanis, Local Partner, McKinsey.

– Świat finansów i płatności nigdy wcześniej nie był tak fascynujący jak obecnie. Pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań i technologii, którymi w naturalny sposób są zainteresowani młodzi ludzie. Visa znajduje się w centrum innowacji dotyczących świata płatności i jest aktywnym partnerem działań związanych z edukacją młodych ludzi, którzy w przyszłości mogą współuczestniczyć m.in. w tworzeniu takich nowych rozwiązań – powiedziała podczas panelu Małgorzata O’Shaughnessy.

– Cieszy mnie wsparcie ze strony Visa działań nakierowanych na młodych ludzi i ich rozwój, m.in. – już drugi rok z rzędu – konferencji organizowanych przez polskich studentów na Uniwersytecie w Cambridge. Rozmawiamy o dalszym zaangażowaniu Visa Polska we wspólne inicjatywy promujące Polskę i jej innowacyjność  – powiedział dr Stanley Bill, koordynator programu Studiów Polskich na Uniwersytecie w Cambridge.

Dr Bill jest komparatystą zajmującym się w swoich badaniach głównie literaturą polską. Przez kilka lat był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Oprócz działań związanych z Uniwersytetem w Cambridge ze wsparcia Visa korzysta m.in. konkurs Global Management Challenge – rozbudowana symulacja biznesowa, w której udział biorą zespoły studenckie oraz firmowe wcielające się w role zarządów przedsiębiorstw rywalizujących ze sobą na wirtualnym rynku. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się aż 9 zespołów wystawionych przez Visa i partnerów – w tym 6 studenckich.
– Jestem pod wrażeniem merytorycznego poziomu Kongresu, a w szczególności jakości zadawanych przez studentów pytań oraz ich zdolności organizacyjnych. Przykładamy duże znaczenie do różnych działań prowadzonych w ramach naszej strategii CSR, której celem jest wspomaganie m.in. młodych ludzi, ale również dbanie o ich rozwój ogólnoekonomiczny poprzez takie działania jak wspieranie organizowanych przez studentów konferencji dotyczących kluczowych kwestii zarówno dla Polski, jak i globalnej gospodarki, czy też gier symulacyjnych pomagających w rozwoju zdolności zarządczych, takich jak Global Management Challenge. Jesteśmy także dumni z udzielonego przez Visa Polska znaczącego wsparcia dla realizowanej przez Polską Akcję Humanitarną pomocy dzieciom-uchodźcom z Syrii i Iraku – dodała Małgorzata O’Shaughnessy. 

JK