Polska ceniona jest za piękną, bogatą i różnorodną naturę, a także uznawana za miejsce spokojne, bezpieczne i przyjazne wakacyjnym podróżom. Czego szukają i co Polska może im zaoferować? – to sprawdził Skyscanner.
Ubiegły rok był rekordowy pod względem wizyt zagranicznych turystów w Polsce. Kraj nad Wisłą w sezonie wakacyjnym odwiedziło w sumie 6,1 mln osób z zagranicy.
Największe wzrosty liczby przyjazdów odnotowano w przypadku gości z Włoch, Francji, USA, Słowacji, Szwecji, i Czech. Standardowo i niezmiennie jak co roku odwiedziło nas wielu sąsiadów z Niemiec, a także Brytyjczyków – po Niemcach to druga co do wielkości grupa, która chętnie wita nad Wisłą. Nadchodzący sezon wakacyjny może się okazać równie jeśli nie bardziej udany od roku ubiegłego. Popularność Polski rośnie nie tylko za sprawą dynamicznie rozwijającej się i niezwykle atrakcyjnej bazy noclegowej na światowym poziomie, w malowniczych i usytuowanych daleko od cywilizacji zakątkach kraju i w konkurencyjnej cenie.
Polska ceniona jest za piękną, bogatą i różnorodną naturę, a także uznawana za miejsce spokojne, bezpieczne i przyjazne wakacyjnym podróżom. Skyscanner przygotował propozycję 10 pomysłów na to dokąd mogą się udać zarówno polscy jak i zagraniczni turyści na wymarzony urlop w Polsce. Slow Fest Festival? Festiwal Kultury Żydowskiej? A może turnus jogi w mazurskiej głuszy?
Polska dzięki swojemu położeniu geograficznemu ma wiele do zaoferowania. Jest w czym wybierać – plenerowe imprezy ze światowej sławy gwiazdami, rodzinny wypoczynek nad morzem, wędrówka po górach czy spływ kajakowy – to jedynie namiastka tego, co czeka tu na odwiedzających. Bogata i różnorodna natura z powodzeniem zaspokoi gusta zarówno rodaków, jak i zagranicznych gości, szukających tu chwili wytchnienia, spokoju praktykując jogę w mazurskiej głuszy czy odpoczywając w chacie na mistycznym Podlasiu.
Ci, którzy cenią miejsca o nostalgicznym klimacie, koniecznie w nadchodzące wakacje powinni odwiedź Sokołowsko. Prawdziwa perła Dolnego Śląska jest oddalona zaledwie godzinę jazdy samochodem od Wrocławia. Drewniane wille i opuszczone sanatoria skrywają w sobie dizajnersko urządzone hostele, klimatyczne kawiarnie i ciekawe projekty artystyczne. Latem odbywają się tutaj dwa niszowe festiwale – Sanatorium Dźwięku w sierpniu i na początku września – Hommage a Kieślowski. Choć Sokołowsko ma dużo do zaoferowania, wciąż pozostaje nieodkryte. To idealne miejsce na alternatywne wakacje poza utartym szlakiem turystycznym.
Nie trzeba lecieć do Indii czy Ubud na Bali, by oddawać się medytacjom i praktykować jogę. W Polsce powstaje coraz więcej kameralnych miejsc, z dala od cywilizacji, w których zaciszu spragnieni aktywnego relaksu mogą połączyć ćwiczenia jogi z wegańską dietą, a wszystko w malowniczym mazurskim otoczeniu. Codzienne ćwiczenia i medytacja w otoczeniu natury pozwolą się zregenerować i wyciszyć. Szkoły jogi z całej Polski latem organizują tygodniowe lub dwutygodniowe warsztaty w przepięknych lokalizacjach. Skyscanner poleca ekologiczne gospodarstwa Nowe Kawkowo i Kwaśne Jabłko na Mazurach, mające do dyspozycji piękne sale do jogi oraz dodatkowe atrakcje, takie jak na przykład ruska bania.
Sprawdź noclegi w Nowym Kawkowie
Miłośnicy alternatywnego brzmienia powinni tego lata odwiedzić Katowice. Odbywający się na początku lipca Tauron Nowa Muzyka, a potem sierpniowy OFF Festival dają podwójny powód do podróży na Śląsk. W Katowicach, oprócz koncertów, warto wybrać się na wycieczkę rowerową do Rezerwatu Lasu Murckowskiego, wegański obiad do kultowego Złotego Osła i na ciasto z rabarbarem do zrewitalizowanego Nikiszowca – jednej z dwóch zabytkowych dzielnic Katowic, które powstały na początku XX wieku jako osiedla robotnicze.
Wakacje na Podlasiu to idealna opcja dla lubiących aktywny wypoczynek, lub… wręcz przeciwnie, dla ceniących sobie spokój orędowników slow life. Aktywni powinni wybrać się do Augustowa, w którym nie brakuje atrakcji w postaci kajaków, rowerów wodnych i darmowych treningów na świeżym powietrzu! Stamtąd niedaleko do Puszczy Białowieskiej, która zachwyca o każdej porze roku, ale w letnim rozkwicie robi chyba największe wrażenie. Jeśli jednak warto przekonać się, co to znaczy zwolnić tempo i odwiedzić trwający od lipca do września, interdyscyplinarny Slow Fest w Supraślu. Podczas festiwalu można zobaczyć wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne oraz wziąć udział w warsztatach, których motywem przewodnim jest idea ruchu slow.
Rodzinne wakacje nad morzem, ale bez tłumów? To nie lada wyzwanie. W szczycie sezonu większość miejscowości ma pełne obłożenie, ale warto zadać sobie trochę trudu żeby znaleźć piękne, puste plaże. Okolice Sasina i Lubiatowa przy głównym zejściu na plażę nie różnią się niczym od zatłoczonej Łeby, ale wystarczy oddalić się o 3 km (przyda się rower!), żeby móc cieszyć się prywatnością. Warto też wybrać się na półwysep helski. Między Juratą a Helem rozciągają się bajecznie długie fragmenty plaży zupełnie pozbawionej wczasowiczów. Półwysep to także doskonałe miejsce do nauki wind lub kite surfingu, zwłaszcza w okolicy Chałup nie brakuje szkółek, do których można zapisać już kilkuletnie dzieci.
Kazimierz Dolny to ulubiona miejscowość na weekendowy wypad warszawiaków i mieszkańców Lublina, którzy mają do niej dwa kroki. Renesansowe kamienice skupione wokół rynku nadają miasteczku niepowtarzalny klimat, który od lat przyciąga tu artystyczną bohemę. Na rodzinny obiad koniecznie warto się wybrać do zanurzonej w ogrodzie Zielonej Tawerny. A na spacer iść do Wąwozu Korzeniowego, nim unikalny pomnik przyrody zostanie zamieniony w wybetonowany deptak.
Sprawdź noclegi w Kazimierzu Dolnym
Wakacyjny weekend w Krakowie to banał? Niekoniecznie! Dawna stolica Polski to nie tylko Wawel, Rynek i planty. Warto wybrać się na wycieczkę po krakowskich galeriach, odwiedzić MOCAK i Muzeum Manggha. Wieczorem idź do jednej z typowo krakowskich knajpek na Kazimierzu, lub na hipsterskie Podgórze. Warto pamiętać, że na przełomie czerwca i lipca w Krakowie odbywa się największy w Polsce Festiwal Kultury Żydowskiej. To unikalne wydarzenie skupia koncerty, warsztaty i prelekcje najwybitniejszych twórców z tego kręgu kulturowego.
Dla tych, którzy w tym roku nie mogą pozwolić sobie na prawdziwy urlop Skyscanner przygotował ofertę specjalną. Warto wybrać się na jeden dzień za miasto. Pod Warszawą nie brakuje atrakcyjnych miejscowości jak Serock czy Zegrzynek, które z powodzeniem mogą aspirować do miana polskiego The Hamptons. W Klubie Jachtowym Mila można wypożyczyć jacht, poopalać się na leżakach i zjeść pysznego lina. W Hotelu Narvil w Serocku spróbować wyjątkowych potraw wybitnego szefa kuchni Witka Iwańskiego i skorzystać z pięknego SPA z widokiem na las.
Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas rozważ wyjazd na spływ kajakowy. Jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych jest ten prowadzący od Sorkwit do Rucianego-Nida, na rzece Krutyni. Odcinek 102 kilometrów zwykle przepływa się w 10-12 dni, po drodze bez problemu znajdziesz nocleg na polach namiotowych, u gospodarzy lub w ośrodkach wczasowych. Spływ to doskonała okazja do obserwacji zachwycającej mazurskiej przyrody, a zwłaszcza ptaków – gromadnie bytujących przy brzegach kaczek, traczy i czapli. Warto udać się również do malowniczej leśniczówki Pranie, w której tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie mieści się tam muzeum Gałczyńskiego, które latem zmienia się w prawdziwe centrum kultury, oferując warsztaty, recitale, wieczorki recytatorskie.
Wakacje w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to świetna opcja dla wspinaczy, rowerzystów, ale też miłośników historii. Liczne zamki i jaskinie na Szlaku Orlich Gniazd przyciągają nie tylko wyjątkową urodą, ale też fascynującymi legendami, jak np. ta o pająku, który uratował życie Władysławowi Łokietkowi. Koniecznie trzeba odwiedzić renesansowy pałac w Pieskowej Skale z pięknym ogrodem w stylu francuskim. Nie mniej ciekawe są również zamki w Bobolicach, Mirowie i Ogrodzieńcu.
JK