1 maja w ponad 115 miastach Polski w tym Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Katowicach, Kaliszu, Białymstoku, Rzeszowie, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Trójmieście, Zielonej Górze i wielu innych odbyła się akcja Light the Sky.
Ponad 130 firm zaangażowanych i 600 techników scenicznych i realizatorów, w jednym momencie (21:30 – 21:45) wykonało pokazy świetlne i laserowe w podziękowaniu dla medyków. Jednocześnie promowane były zbiórki internetowe na rzecz szpitali, wśród nich zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Siepomaga.pl na walkę z epidemią COVID-19.
Walka personelu medycznego, lekarzy, lekarek, pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników, salowych, jest w tym najbardziej heroiczna. Na nich spoczywa ogromny ciężar ratowania życia i powstrzymania pandemii. Ich poświęcenie i nadludzki wysiłek nie może być niezauważony i niedoceniony. Wciąż potrzebują oni naszego wsparcia materialnego i społecznego! Stąd pomysł na akcję, aby pierwszego maja w Święto pracy podziękować, przypomnieć i wesprzeć ich szczególnie.
Jest to inicjatywa na wzór wcześniejszych, które odbyły się w Holandii, Belgii, w Czechach czy na Węgrzech. W Polsce zgromadziła ona w ciągu zaledwie paru dni prawie 1300 członków na grupie facebookowej.
Pomysłodawcą i inspiratorem wydarzenia jest Bartosz Kownacki, który wspólnie z Dominikiem Kwiatkowskim i Alicją Głuszek skoordynowali ogólnopolskie przedsięwzięcie w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Samorządy i instytucje chętnie wsparły lokalne firmy, dzięki nim można było zrealizować akcję na TAURON Arenie Kraków, Netto Arenie w Szczecinie, Stadionie Energa w Gdańsku, Filharmonii Szczecińskiej i ICE Congress Center w Krakowie, na Stadionie Wrocław, Zamku w Będzinie, rynku w Radomiu czy nawet na Jasnej Górze w Częstochowie.
Wsparcia udzielili również artyści promując akcję na social media: m.in. Kazik Staszewski, Halina Młynkowa, Andrzej Krzywy z De Mono, Grubson, Nergal z Behemoth, Lanberry, Mariusz Duda z Riverside, C-Bool. „Light The Sky” dedykowana też była pamięci Krzysztofa Puławskiego – przedstawiciela branży eventowej i techniki scenicznej, który zmarł 18.04.2020 w wyniku powikłań po chorobie Covid-19.
Akcja miała też na celu zwrócenie uwagi na to, że w sektorze kultury toczy się inna walka – o przetrwanie artystów, realizatorów, techników i przedsiębiorstw. Zakaz spektakli, koncertów, wystaw, wszelkich imprez rozrywkowo-artystycznych, oznacza niemożność z dnia na dzień wykonywania pracy.
Kultura jest absolutnie konieczna do życia. Teraz oglądamy koncerty i wystawy w internecie, wracamy do wspomnień z festiwali. Ktoś je wymyślił, ktoś je zagrał, ktoś je stworzył i nagrał. Sektor kultury i techniki estradowej przeżywa ogromny kryzys. Teatry, sale koncertowe, kluby, areny stanęły. Dziesiątki tysięcy ludzi pracujących w kulturze nie są w stanie funkcjonować. Konsekwencje tego kryzysu pozostaną z nami na dłużej, poza ten moment gdy wyjdziemy z naszych domów, do pracy, do parku i na zakupy w galerii.
Akcja Light the Sky była wyrazem solidarności przede wszystkim z tymi, którzy są na pierwszej linii frontu- personelem medycznym. Była też sposobem na zamanifestowanie dramatycznej sytuacji w kulturze i w technice estradowej.