Jak czytamy w materiale, wedle statystyk CEIDG liczba zakończonych działalności gospodarczych w okresie od 10 marca do 25 czerwca to 28 tys., i jest to mniejsza liczba, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie według PIE, liczba nowo zarejestrowanych w tym czasie firm to prawie 60 tys.
Business Insider powołuje się poza PIE na raporty S&P Global Ratings oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. S&P Global Ratings prognozuje spadek polskiego PKB o 4 procent w 2020 roku, po czym odbicie o 5 procent w 2021. Mniej optymistyczny jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który przewiduje spadek w tym roku o 4,6%, po czym odbicie w 2021 roku na poziomie 4.2%. Warto jednak dodać, że na liście 30 państw, które MFW analizuje, Polska jest jednym z trzech krajów (obok Iranu i Turcji), którym MFW nie obniżyło prognoz na ten i obecny rok.
Nienajgorsze wieści płyną również z rynku pracy. Bezrobocie wzrosło (6,3 proc. na koniec czerwca, 6 proc. – koniec maja), jednak marcowe prognozy wieszczyły nawet dwucyfrowe stopy bezrobocia.
Pozytywne sygnały płyną także z rynku sprzedaży detalicznej. Wedle obliczeń PIE w czerwcu tego roku kupiliśmy tylko o 1,9 proc. mniej w porównaniu do czerwca 2019 roku. To ważne, szczególnie w kontekście faktu, iż kwietniu ten spadek wyniósł prawie 23%.
Opracowano na podstawie informacji: Business Insider
KL