Logo

Event MIX

Co dalej z pomocą dla przemysłu spotkań? Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń

Przemysł Spotkań i Wydarzeń odnotował w ostatnim roku ponad 70% spadku przychodów i ponad 60% spadku zatrudnienia personelu. Wiele z firm eventowych czy targowych pozostaje zamrożona już trzynasty miesiąc.

Właśnie rozpoczynamy kolejny ogólnopolski lockdown, podobnie jak jesienią 2020 r. Ten najbardziej dotknięty pandemią sektor potrzebuje pilnego wsparcia TU i TERAZ. Tymczasem niestety, w odróżnieniu od listopada, mimo trwającej komunikacji ze stroną rządową, nie ma do dzisiaj żadnych konkretnych informacji, w jaki sposób rząd zamierza wesprzeć firmy, które objął nowymi obostrzeniami.

18 marca na spotkaniu przedstawicieli Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii Andrzejem Gutem Mostowym, Podsekretarzem Stanu Olgą Semeniuk, wiceprezesem PFR Bartoszem Marczukiem oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej propozycji nowego wsparcia dla turystyki, hotelarstwa, przemysłu spotkań i wydarzeń w związku z wchodzącym nieznanej długości zamknięciem działalności.

Jako Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń apelujemy o wprowadzenie do końca kwietnia PIĘCIU DORAŹNYCH KROKÓW i, co równie ważne, zastosowanie automatyzmu
w ich przedłużaniu o kolejne miesiące:

  1. Przedłużenie tarczy branżowej do kwietnia, z wprowadzeniem okresu porównawczego do miesięcy/kwartałów sprzed pandemii (zwolnienie z ZUS, dofinansowanie miejsc pracy, mikropożyczka) oraz uwzględnienie w tarczy branżowej brakujących kodów PKD 73.11.Z oraz 52.29.C i 93.29.Z.
  2. Przedłużenie programu Tarczy 2.0 PFR minimum do kwietnia 2021.
  3. Zwolnienie beneficjentów Tarczy 2.0 PFR z podatku od umorzonych środków
    z Programu Tarczy PFR 1.0. Firmy te walczą o przetrwanie i na pewno nie wzbogaciły się na tym i żadnym innym z programów rządowych.
  4. W związku z długotrwałym zamknięciem absolutnie konieczne jest też zwiększenie limitów pomocy de minimis oraz limitów w tarczy PFR 2.0. Inaczej firmy będą dalej
    w znacznym stopniu wykluczane z tych programów pomocowych, co wykazywaliśmy wielokrotnie w wynikach naszych badań czy też przytaczając konkretne przykłady odmowy pomocy podmiotom z naszego sektora, właśnie z powodu tych limitów przez PFR czy Inspektoraty ZUS i WUP.
  5. Wydłużenie trwania okresu zawieszenia spłaty kredytów o kolejny miesiąc.

– Po opanowaniu kryzysowej sytuacji epidemicznej apelujemy też do decydentów o efektywny i wczesny dialog z naszym sektorem, na temat planu odmrożenia i działań na rzecz odbudowy naszego przemysłu, także z uwzględnieniem Programu KPO i budżetu unijnego na lata 2021-2027. Zwracamy uwagę na fakt, że przemysł spotkań i wydarzeń nie ma szans otworzyć biznesów z dnia na dzień, konieczne jest więc opracowanie planu otwarcia sektora w perspektywie minimum 2-3 miesięcy, tak abyśmy mieli czas na przygotowanie do rozruchu i rozbudzenie popytu na nasze usługi u zleceniodawców – podkreśla Sekretarz Rady, Małgorzata Musiał-Bzowska.