Logo

Event MIX

Spotkanie Izby Przemysłu Targowego z Prezydentem Andrzejem Dudą

We wtorek, 27 kwietnia 2021 r. odbyło się spotkanie online branż zamkniętych na zaproszenie Kancelarii Prezydenta. W spotkaniu ze strony rządowej wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Jarosław Gowin, Minister Michał Dworczyk, Minister Olga Semeniuk, Minister Paweł Niedurzak, oraz Prezes Paweł Borys.

Izbę reprezentowali: Tomasz Kobierski, prezes Rady PIPT, prezes zarządu Grupy MTP; Krzysztof Szofer, członek Rady PIPT, firma Abyss, Koordynator Komitetu Obrony Branży Targowej; Beata Kozyra prezes zarządu PIPT, członek koordynacji Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

Plan odmrożenia

Premier Jarosław Gowin opisał pokrótce aktualny stan pandemii oraz realizacji planu szczepień, który ocenił dość pozytywnie i w związku z tym zapowiedział, iż zamierza zarekomendować na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów konkretne terminy odmrażania poszczególnych sektorów gospodarki, począwszy od 4 maja 2021 r. Stwierdził również, że najważniejsze jest, aby przedsiębiorcy znali terminy i warunki odmrożenia poszczególnych branż i regionów.

Minister Paweł Dworczyk przedstawił w skrócie dalsze plany szczepień i zapowiedział, że od 4 maja rozpoczną się zapisy przedsiębiorców na szczepienia pracowników.
Pan Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że proces odmrażania gospodarki rzeczywiście rozpocznie się już wkrótce, jednak stwierdził, że zdaje siebie sprawę, że z pewnością nie będzie to koniec wszelkich problemów. Kolejnym trudnym procesem będzie odbudowa najbardziej poszkodowanych sektorów.

Postulaty branż zamkniętych

Uczestnicy spotkania mieli możliwość przedstawienia swoich postulatów. Polska Izba Przemysłu Targowego, Komitet Obrony Branży Targowej oraz Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń przedstawiły postulaty, z których wiele okazało się zbieżnych, min:

• Stworzenie strategii odbudowy branż zamkniętych po ich odmrożeniu.
• Powołanie Rady ds. branż zamkniętych z udziałem rządu oraz przedstawicieli branż zamkniętych, która współpracowałaby przy tworzeniu strategii odbudowy branż zamkniętych, w tym tworzenie dedykowanych dla poszczególnych branż narzędzi wsparcia.
• Wykorzystanie przez rząd wstępnie opracowanych konstruktywnych pomysłów dotyczących wsparcia dla odbudowy branż zamkniętych, m.in. przedłużenia wsparcia sektorowego w postaci Tarczy PFR 3.0. lub precyzyjnie skrojonej, dedykowanej branżom wydarzeń, targów rekompensaty w wysokości 50% utraconych przychodów w stosunku do roku 2019, czy też formy wsparcia dla uczestników evetów, tarów i usług im towarzyszących na wzór bonu turystycznego.
• Zniesienie podatku od umorzonych subwencji z Tarcz PRF 1.0. i PFR 2.0
• Rozpoczęcie realizacja Tarczy PFR dla dużych firm.

Utworzenie Rady ds. odbudowy branż zamkniętych poparła większość uczestników spotkania. Więcej postulatów branży targowej znajduje się TUTAJ. Aktualna sytuacja branży dostępna jest TUTAJ.

Premier Jarosław Gowin poparł powołanie Rady ds. odbudowy branż zamkniętych. Zaznaczył, iż zdaje sobie również sprawę, że najbardziej istotne jest dzisiaj, jak najszybsze odmrożenie branż, a przede wszystkim przekazanie stosownych informacji na ten temat.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że martwi się o przyszłość branż, które były najdłużej zamknięte. Wyraźnie podkreślił, że nie można zbyt huraoptymistycznie podchodzić do szybkiego odmrożenia branż zamkniętych, gdyż samo odmrożenie nie zakończy problemów tych branż. Dzień odmrożenia nie będzie dniem zbawienia i gwałtownej poprawy. Wiele branż będzie nadal potrzebować pomocy, a zatem będzie to wymagało od rządu jeszcze wielu interwencji.

Pan Prezydent stwierdził także, że powołanie Rady ds. odbudowy branż zamkniętych jest ciekawą propozycją i na pewno takie działania konsultacyjne będą rządowi w najbliższej przyszłości potrzebne. Prezydent Duda wyraził nadzieję, że po pandemii nie tylko wrócimy na ścieżkę rozwoju, ale zrobimy skok ekonomizmy, jednak będzie to możliwe jedynie wówczas, kiedy pochylimy się nad odbudową najdłużej zamkniętych branż.