W skład stowarzyszenia EDP (European Digital Press Association) wchodzą czołowi wydawcy czasopism o tematyce druku cyfrowego i poligrafii. Publikacje te obejmują 16 krajów europejskich i trafiają do ponad 1 miliona czytelników.
Podczas targów Fespa ploter Mutoh ValueJet 1638 UH został uhonorowany nagrodą EDP w kategorii „Najlepszy flatbed LED-UV”. O przyznaniu nagrody zdecydował komitet obejmujący członków stowarzyszenia EDP oraz profesjonalistów.
– To już kolejna, międzynarodowa nagroda EDP dla drukarek LED-UV marki Mutoh. W ubiegłym roku nagrodzony został model VJ-426UF w tym VJ-1638UH. Potwierdza to od lat wysoki stopień innowacyjności drukarek japońskiego producenta. Dodatkowo, ważne jest to że o tej nagrodzie decydują użytkownicy i branżowi specjaliści. Cieszymy się, że jesteśmy dystrybutorem maszyn Mutoh w Polsce i możemy dostarczać na rodzimy rynek najwyższej klasy rozwiązania – mówi Paweł Stania z Atrium Centrum Ploterowe.
Wszechstronna technologia LED
Mutoh ValueJet 1638 UH umożliwia druk zarówno na materiałach sztywnych, jak i elastycznych. Do tego celu producent przygotował 2 rodzaje atramentów tzw. „rigid” oraz „roll”. Te drugie cechują się wysoką rozciągliwością, tak ważną przy zadruku materiałów elastycznych, np. folii wylewanych.
Cechą wspólną obu atramentów, jak i technologii LED-UV jest utrwalenie w momencie druku, przez co wydruk jest gotowy do dalszej obróbki, aplikacji lub sprzedaży bezpośrednio po ściągnięciu z plotera.
Urządzenie oferują najwyższą jakość zadruku na takich materiałach jak ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC, szkło. Dzięki zastosowaniu lakieru można dodatkowo uzyskać efekt uszlachetniający lub 3D (pismo Braille, wyczuwalna w dotyku faktura np. drewna).
VJ-1638 UH to ploter 6-kolorowy. Oprócz wspomnianego już lakieru, dochodzą standardowe kolory CMYK oraz BIAŁY. Dzięki białemu atramentowi, diametralnie rozszerzają się możliwości plotera. Kolor ten stosowany jako poddruk umożliwia zadruku kolorowych nośników. Natomiast stosowany jako nadruk na grafice CMYK umożliwia znakowanie materiałów przezroczystych od strony wewnętrznej (szkła, pleksy, itd.). Oczywiście można drukować także samym kolorem białym np. na czarnych płytach typu Ikobond.
W trybie druku z roli maksymalna szerokość materiału wynosi 1625 mm. W zależności od wybranej nawijarki, można założyć role o ciężarze do 30, 80 lub 100 kg.
W stołowym trybie „flatbed” ploter może zadrukować płytę o maksymalnej szerokości 1625 mm i długości 1200 mm, przy ciężarze nie przekraczającym 15 kg. Grubość materiału w obu trybach może wynosić aż 15 mm.
Ekologia i ekonomia
Koszt wydruku LED-UV jest już porównywalny z drukiem eko-solwentowym. Jeżeli do tego uwzględnimy niski pobór prądu przez urządzenie (
Zastosowane w ValueJet 1638 UH dwie lampy LED charakteryzują się długowiecznością (czas pracy to ok 14.250 roboczogodzin). Ich zadaniem wcześniej wspomniane światło-utwardzenie atramentu na powierzchni zadrukowywanego przedmiotu. Efektem użycia technologii LED jest zastosowanie niskich temperatur, przez co możliwy jest druk na podłożach wrażliwych na wysoka temperaturę.
Jeżeli chodzi o ekologię to proces druku cechuje się brakiem lotnych związków organicznych (0% VOC), brakiem ozonu (ozon free), brakiem rtęci, ołowiu, oparów oraz brakiem zanieczyszczeń powietrza (non-HAP).
Japońskie technologie druku
Mutoh wyposażył ploter w wielokrotnie nagradzaną technologię druku Intelligent Interweaving. Tradycyjna metoda druku wielkoformatowego polega na nakładaniu z każdym przebiegiem karetki kolejnych pasów. To rozwiązanie ma jednak wadę. Gdy głowica jest np.: niedokładnie skalibrowana lub część jej dysz jest uszkodzona, często powstaje efekt paskowania.
Ten problem nie występuje w ploterach firmy Mutoh gdzie zastosowano technologię Intelligent Interweaving (np. z inteligentnym, przeplatającym się rastrem typu „chmura” lub „mgła”). W porównaniu do urządzeń innych producentów, wyeliminowano paskowanie oraz pozostałe niepożądane efekty występujące podczas druku takie jak np. koalescencja atramentu.
Technologia Intelligent Interweaving umożliwia ona ultra-dokładny druk w najszybszej możliwej prędkości i jakości bez tzw. efektu paskowania.
Drugą technologią zastosowaną w tym ploterze jest VarDot (Variable Dot), czyli zmienna wielkość kropli atramentu. Głowice piezo, które zostały zaprojektowane specjalnie dla firmy Mutoh, mogą generować krople w wielkości od 3.8 do 28 pl. Obie głowice posiadają 8 sekcji po 360 dysz co pozwala osiągnąć rzeczywistą rozdzielczość 1440 x 1440 dpi.
Produktywność tego 2-głowicego plotera sięga 22 m2/h (w trybie CMYK, 720×720 dpi) i odpowiednio 5.5 m2/h (w trybie CMYK+ lakier + biały, 720×720 dpi).
Oprogramowanie
Mutoh ValueJet 1636 UH został wyposażony w autorskie, dedykowane oprogramowanie wykorzystujące pełne możliwości urządzenia, m.in. druk wielowarstwowy, druk kolorami CMYK, białym, lakierem i wiele innych.
Oczywiście, ploter może pracować także pod kontrolą zaawansowanego oprogramowania rip ONYX.
Szerokie zastosowanie
Mutoh ValueJet 1636 UH dzięki możliwości zadruku materiałów płaskich posłuży do produkcji wszelkiego rodzaju szyldów, znaków, grafik sklepowych POP / POS, opakowań i ich prototypów, puzzli, map, tablic informacyjnych, elementów budowy maszyn, dekoracji, grafik targowych i wielu innych.
Dzięki możliwości zadruku z roli daje możliwość gotowych do użycia naklejek, plakatów, banerów, grafik podświetlanych, grafik samochodowych, obrazów i wielu innych.
Polskim dystrybutorem ploterów Mutoh jest Atrium Centrum Ploterowe.
KL