Logo

Media & maszyny

Jeden z pierwszych w Polsce ploterów Anapurna H2050i LED w firmie Plexitech

W styczniu br. w firmie Plexitech z podpoznańskich Komornik został uruchomiony wielkoformatowy ploter Agfa Anapurna H2050i LED, wyposażony w energooszczędny system suszenia wydruków. To jedno z pierwszych w naszym kraju wdrożeń tego innowacyjnego rozwiązania, bazującego na technologii UV LED, a zarazem pierwsza cyfrowa maszyna drukująca w parku sprzętowym Plexitech – prężnie rozwijającej się firmy na rynku reklamy wizualnej.

Plexitech, firma będąca własnością Damiana Mądrego i Jacka Wasieli, działa na rynku form przestrzennych i systemów komunikacji wizualnej od 2000 roku. Specjalizuje się w realizacji różnorodnych projektów, wykonywanych z materiałów takich jak tworzywa sztuczne, metal czy drewno. Wśród nich są np.: szyldy reklamowe i informacyjne, meble sklepowe, ekspozytory POS czy listwy cenowe. Bogato wyposażony park sprzętowy, wieloletnie doświadczenie i wykwalifikowana, ponad 20-osobowa kadra firmy Plexitech pozwalają zrealizować jej nawet najbardziej wymagające prace, zlecane zarówno przez agencje reklamowe, jak i klientów bezpośrednich.

W ostatnim czasie portfolio zaawansowanych technologii wykorzystywanych przez Plexitech do wykonywania zleceń rozszerzyło się o zakup wielkoformatowego plotera Anapurna H2050i LED. Jeston elementem większego planu inwestycyjnego, obejmującego m.in. ploter tnący, który został zrealizowany przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej. – Od początku działalności jedyną wykorzystywaną przez nas techniką drukowania był sitodruk. Jednak z biegiem lat i pojawiających się na rynku możliwości zaczęliśmy dostrzegać potencjał drzemiący w technologii cyfrowej, przede wszystkim w kontekście realizowania zleceń niskonakładowych. W naszym przypadku drukowanie stanowi część całego procesu produkcyjnego, nie traktujemy go jako osobnej usługi, więc nabywane rozwiązanie musiało odpowiednio wpasować się w nasze potrzeby i wkomponować w istniejącą infrastrukturę – mówi Jacek Wasiela.

O zakupie plotera bazującego na technologii UV szefowie firmy Plexitech myśleli już od dłuższego czasu. Proces decyzyjny nabrał tempa w ubiegłym roku, wraz z uzyskaniem dotacji unijnej na rozbudowę parku sprzętowego i oprogramowania oraz coraz częstszymi sygnałami płynącymi ze strony klientów. Inwestycję można było zrealizować również dzięki zmianie siedziby firmy – od października ubiegłego roku Plexitech działa w nowej, przestronnej siedziby, zlokalizowanej w Komornikach k. Poznania.

– Nie da się ukryć, że część zamówień po prostu nas omijała – dodaje Damian Mądry. – Część zaś siłą rzeczy musieliśmy zlecać innym wykonawcom. Nie była to sytuacja komfortowa ani dla nas, ani dla klientów, więc decyzja o zakupie plotera UV była w pewien sposób naturalna. Po przeprowadzonej analizie rynkowej wytypowaliśmy dwóch dostawców, zaś finalnie zdecydowaliśmy się na rozwiązanie zaproponowane przez Agfa Graphics. Uznaliśmy je za optymalne z punktu widzenia jakości i wydajności. Dużo udział w tym aby przekonać nas do tej maszyny miał również pan Przemysław Arabski z polskiego oddziału Agfa Graphics. Ploter jest obecnie w fazie rozruchu, więc dopiero się go uczymy, ale wiążemy z nim jednocześnie bardzo duże nadzieje.

Anapurna H2050i LED to przedstawiciel nowej generacji energooszczędnych urządzeń, jakie sukcesywnie pojawiały się w ofercie Agfa Graphics w minionym roku. Począwszy od targów drupa 2016 belgijski producent w kolejnych modelach ze swojego portfolio zaczął wprowadzać technologię LED UV, w której tradycyjne lampy rtęciowe zastąpiono promiennikami LED. Jednym z nich jest Anapurna H2050i LED, będąca udoskonaloną wersją bardzo dobrze znanego – także na polskim rynku – modelu Anapurna M2050i.

Ploter zadrukowuje podłoża sztywne o maksymalnej szerokości 2,05 m i długości 3,2 m; w przypadku mediów giętkich ograniczeniem jest szerokość zwoju (2,05 m), zaś długość zależy od masy i średnicy roli z podłożem drukowym. Anapurna H2050i LED drukuje w sześciu kolorach z opcjonalną bielą, jest wyposażony w system automatycznego podawania podłoży sztywnych (ABF), który dodatkowo zwiększa wydajność systemu (w trybie draft sięgającą 104 m2/h). O wysoką jakość i precyzję aplikowanego atramentu dbają innowacyjne głowice Konica Minolta, nanoszące krople o wielkości 12 pikolitrów (30 pl w przypadku bieli). – Dużą zaletą plotera jest suszenie wydruków w technologii UV LED, co z jednej strony ogranicza do minimum ilość zużywanej energii, z drugiej zaś – pozwala na stosowanie podłoży wrażliwych na wysokie temperatury, co było pewnym ograniczeniem wcześniejszych wersji tego urządzenia – mówi Przemysław Arabski, kierujący działem inkjetowym Agfa Graphics. – Co więcej, zastosowane tu promienniki LED o mocy 16 W/cm2 oferują żywotność wyższą niż lampy rtęciowe, zaś maszyna jest gotowa do pracy natychmiast po jej uruchomieniu.

Szefowie firmy Plexitech przyznają, że zakup nowego plotera został zrealizowany zarówno z myślą o zadrukowywaniu dotychczas wykorzystywanych materiałów, jak też o zupełnie nowych podłożach, m.in. tekstyliach. – Chcemy, aby urządzenie to stanowiło uzupełnienie naszego parku maszynowego i pozwoliło na rozszerzenie oferty o zupełnie nowe produkty i aplikacje – mówi Jacek Wasiela.

– Chcielibyśmy przy tym podkreślić sprawność i profesjonalizm działu serwisowego Agfa Graphics, który zadbał o szybkie wdrożenie plotera oraz odpowiednie szkolenie osób dedykowanych do jej obsługi. Operatorem maszyny jest osoba, która ma już pewne doświadczenia z systemami tej marki i z jej strony również słyszymy same pozytywne opinie. Liczymy zatem na to, że ploter Anapurna H2050i LED będzie dla nas kolejnym, znaczącym krokiem do przodu – dodaje Damian Mądry.

– Cieszymy się niezmiernie ze zrealizowania kolejnej w naszym kraju instalacji tego innowacyjnego urządzenia. Plexitech to dynamicznie rozwijająca się firma, świadoma swoich celów. Jej wybór był bardzo przemyślany i dostosowany do obecnych, jak i przyszłych potrzeb tego przedsiębiorstwa. Jesteśmy przekonani, że zarówno szefowie przedsiębiorstwa, jak i kadra obsługująca maszynę, będą usatysfakcjonowani dokonaną inwestycją w ploter Anapurna H2050i LED – podsumowuje Przemysław Arabski.

Przeczytaj wywiad z ostatniego Raportu Dostawców z Przemysławem Arabskim i Maciejem Baur, przedstawicielami Agfa Graphics Polska o technologii UV LED TUTAJ.

KL