„Współpraca” to słowo klucz powtarzane we współczesnym biznesie od lat. Jak wynika jednak z nowych badań przeprowadzonych na zlecenie Sharp, w polskich biurach jest to raczej myślenie życzeniowe, a nie rzeczywistość. Ponad jedna trzecia pracowników (38%) mówi, że ich koledzy zapominają udostępnić im ważne informacje lub dokumenty, a to oznacza stracony czas i możliwości oraz potencjalną utratę przychodów. Ponadto 71% Polaków deklaruje, że technologia w ich biurach raczej komplikuje wymianę informacji, przy czym średnia europejska dla takiej opinii wynosi zaledwie 40%!
Badanie1 przeprowadzone wśród 500 pracowników biurowych w Polsce wykazało brak pracy zespołowej i samolubne nawyki różnej wagi – od istotnego zapominania o przekazywaniu ważnych informacji po błahe, ale denerwujące zapominanie o uzupełnianiu papieru w drukarkach przez prawie połowę pracowników oraz zmianę temperatury klimatyzacji bez pytania kolegów przez blisko 40% pracowników.
Badanie wykazało, że najczęstsze szkodliwe przyzwyczajenia polskich pracowników to:
Mimo dostrzegania tych złych nawyków u kolegów, 1 na 7 z polskich pracowników (13,2%) woli ignorować problemy. Tylko 21% zostawia kartki z komentarzami w obszarze wspólnym. Wygląda na to, że polscy pracownicy akceptują przeciętność – 25% z nas lubi sobie głośno westchnąć, ale potem nie robi już nic.
[youtube=”cEve4wrzRQ0″]
– Większość z nas postrzega te złe nawyki jako część biurowej codzienności, z którą trzeba żyć, a zmienić się nie da. Jednak za wynikami tych badań kryją się poważne problemy. Jeśli firma nie działa w sposób promujący pracę grupową i wymianę informacji, tracimy możliwości do rozwoju. Ile zapomnianych informacji mogłoby doprowadzić do rozwoju firmy, oszczędności czy inspiracji nowych pomysłów? – mówi Adam Bieniewski, Marketing Manager CEE, Sharp Electronics Europe.
Współpraca odgrywa kluczową rolę przy tworzeniu bardziej szczęśliwego, kreatywnego i produktywnego zespołu, a firmy mogą wspierać ją poprzez wprowadzanie odpowiednich technologii. Wiemy, że właściwa technologia może zmieniać sposób pracy, gwarantując, że każdy ma dostęp do potrzebnych informacji.
Więcej na temat tej inicjatywy na: www.sharp.pl/unlock
1 Badanie przeprowadzono na 6045 pracowników biurowych w dziewięciu krajach Unii Europejskiej (we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji, Polsce, Holandii, Czechach i na Węgrzech).
www.linkedin.com/company/sharp-eu
KL