–
Rzeczywiście, lata mijają i przed nami już 12. edycja biegu! A jak się zaczęło? To był Kraków, rok 2012, pracowałam już wtedy w trzecim sektorze jako dyrektorka jednej z fundacji. Pewnego dnia razem z prezesami kilku firm zastanawialiśmy się, co można zrobić, aby zachęcić pracowników do ruchu i wspólnego działania w określonym, dobroczynnym celu. I tak powstał koncept unikatowej formuły biegu sztafetowego! 5 osób biegnących wspólnie, po 4 km na osobę, a na mecie poza satysfakcją czekała nagroda – świadomość realnej pomocy drugiemu człowiekowi.
Jak wspomniałam, zaczęło się w Krakowie, ale wraz z kolejnymi edycjami dołączały do nas nowe miasta. W 2016 r. założyłam Fundację Poland Business Run, która przejęła obowiązki organizatora sztafety, cały czas przy wsparciu firm. Ostatni przed pandemią Poland Business Run w 2019 r. to był start tego samego dnia równocześnie w 9 miastach Polski i łącznie 27 tys. uczestników, co przełożyło się na realną pomoc dla 94 beneficjentów po amputacji i z niepełnosprawnościami.
Tak, w związku z pandemią musieliśmy opracować nową formułę zawodów, bo nie mogliśmy zostawić bez wsparcia naszych podopiecznych, a jednocześnie dostawaliśmy sygnały od partnerów, że mimo trudnej sytuacji, zespołów na home office i ogólnej niepewności, oni wciąż chcą pomagać razem z nami.
W ten sposób udało nam się z sukcesem wdrożyć opcję biegu wirtualnego z dowolnego miejsca na świecie z mierzeniem czasu za pomocą aplikacji. W 2020 r. liczba uczestników przekroczyła 19 tysięcy, co było dla nas absolutnym zaskoczeniem. Pakiety startowe pakowaliśmy sami w naszym 100-metrowym biurze w kamienicy w Krakowie i wysyłaliśmy kurierem. Wyzwanie było ogromne, ale start wirtualny się odbył, a dofinansowania otrzymało 71 beneficjentów.
W 2022 r. po pandemicznej przerwie wróciliśmy z imprezą Poland Business Run w formie tradycyjnych zawodów biegowych do Krakowa, nie rezygnując również z opcji wirtualnej rywalizacji, którą doceniły firmy i korporacje. Wtedy na starcie w Krakowie stanęło 9 tysięcy osób, a kolejne 23 tysiące pobiegły z aplikacją. W rezultacie 137 beneficjentów otrzymało wsparcie na łączną kwotę miliona złotych.
Bieg skierowany jest do biznesu, biegają z nami firmy, korporacje, instytucje, bez względu na rozmiar przedsiębiorstwa i branżę. Sztafeta firmowa to formuła pokazująca, ile można wspólnie zdziałać, a także świetny przykład teambuildingu z mierzalnym efektem – wybiegane wspólnie 5×4 km, czyli 20 km i realna pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Motorem była i jest integracja wokół chęci pomagania przy jednoczesnym dbaniu o własne zdrowie.
Nasz cel jest prosty. Od początku pomagamy osobom po amputacjach i z innymi niepełnosprawnościami narządów ruchu. Dofinansowujemy protezy, wózki aktywne i sportowe, sprzęt medyczny, rehabilitację. Od dwóch lat do grona beneficjentów dołączyliśmy kobiety po mastektomii, bo usunięcie piersi to przecież również amputacja, która dodatkowo wiąże się z koniecznością rehabilitacji, i to często do końca życia.
Aby starać się o uzyskanie wsparcia z naszej Fundacji wystarczy wysłać do nas wniosek. Mniej więcej raz w miesiącu zbiera się specjalna komisja, która rozpatruje nadesłane dokumenty. W pierwszej kolejności kierujemy wsparcie do osób najbardziej potrzebujących oraz tych, które do tej pory nie korzystały z naszych dofinansowań. Zawsze sprawdzamy, czy dana osoba wykorzystała wszystkie dostępne opcje pozyskania środków z instytucji publicznych, często też doradzamy, jak z nich skorzystać, a my dokładamy brakującą sumę. Dbamy też, aby pomoc była jak najbardziej kompleksowa – osoba, która otrzymała protezę często kierowana jest też na turnus rehabilitacyjny, aby nauczyła się na niej chodzić. Mamy w Krakowie swoje Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, które specjalizuje się właśnie w turnusach rehabilitacyjnych po amputacji i po mastektomii i tam oprócz fizjoterapii dofinansowujemy też spotkania z psychologiem czy dietetykiem, aby mieć pewność, że beneficjent zostanie zaopiekowany holistycznie. Dofinansowujemy też pobyt w Krakowie na czas rehabilitacji, aby z pomocy mogły skorzystać osoby z całej Polski.
Jak wspominałam, od kilku edycji biegamy również wirtualnie z aplikacją. Główne zapisy do biegu już się zakończyły, ale jeszcze do 31 sierpnia można dołączyć do uczestników PBR 2023, wykupując pakiety startowe Virtual Eco. W ich przypadku medal i numer startowy otrzymuje się tylko wirtualnie, a swój bieg można zrealizować w dowolnym miejscu z aplikacją. Jest to świetna opcja dla planujących 3 września urlop oraz zagranicznych oddziałów firm, bo w dniu startu nie trzeba być fizycznie w Polsce.
Na liście startowej naszej wirtualnej rywalizacji są drużyny z Chin, Singapuru, Kanady, Wielkiej Brytanii, Belgii, USA, Szwajcarii, Litwy… Co roku biega z nami kilkadziesiąt osób w Kuala Lumpur w Malezji, dostajemy zdjęcia z ich startu, co jest absolutnie fantastyczne. A to wszystko dla naszych polskich beneficjentów! Zachęcamy do biegania i pomagania kolejne firmy.
Bardzo gorącym okresem są dla nas główne zapisy do bieg, które odbywają się maju. Po ich zakończeniu wiemy, ile koszulek, medali i numerów startowych potrzebujemy i rozpoczynamy produkcję. Cały czas pozyskujemy też partnerów i sponsorów, Dział Wsparcia Beneficjentów rozpatruje wnioski pomocowe, informujemy biegaczy o najważniejszych zasadach biegu, przedstawiamy osoby, dla których pobiegniemy. Jest lipiec, więc teraz intensywnie przygotowujemy się do organizacji stacjonarnego biegu w Krakowie – pozyskujemy pozwolenia, planujemy formalności związane z przeprowadzeniem imprezy, kwestie zabezpieczenia trasy, zmiany organizacji ruchu, wszystko to, co związane z organizacją dużej imprezy sportowej w mieście.
Na krakowskich Błoniach pobiegnie z nami aż 9 tysięcy osób, przyjdą też kibice. Planujemy już mnóstwo atrakcji dla wszystkich uczestników i mieszkańców miasta, bieg dla dzieci, atrakcje w strefach sponsorskich, strefę gastro itd. To będzie naprawdę niezapomniana impreza, na którą już dziś zapraszam.
Dla nas najważniejsza jest chęć pomagania, naszymi partnerami i sponsorami zostają firmy, które podzielają cel imprezy, czyli wsparcie dla lokalnych beneficjentów, chcą aktywnie spędzać czas, integrować zespół przez bieganie i pomoc. Ogromnie się cieszymy, że wspierają nas zarówno wielkie międzynarodowe korporacje, jak i małe firmy, które oferują nam pomoc na miarę swoich możliwości, przesyłają wolontariuszy, fundują nagrody dla biegaczy. Absolutnie unikalne w naszej imprezie jest to, że z jednej strony na linii startu stają szeregowi pracownicy, jak i właściciele i prezesi korporacji, a także to, że w ten jeden dzień we wrześniu wszystkie firmy, bez względu na branżę, konkurencję i cele biznesowe, ramię w ramię biegną dla potrzebujących. Z ogromną radością i dumą obserwuję, jak zmienia się postrzeganie pracowników w firmach – dla których zaangażowanie pracodawcy w wartości, z którymi się pracownicy identyfikują, jest kluczowe, aby chcieli w niej pracować. To pomaganie, rozwój, planeta – różne sfery wychodzące poza obszar “ja”, a wchodzące w to, co dotyczy przestrzeni “my”.
Na pewno nie zamierzamy się zatrzymywać, bo niestety liczba amputacji i mastektomii w Polsce każdego roku jest ogromna, a wnioski o pomoc wciąż płyną. Oprócz biegu przed nami również organizowana przez nas konferencja dla biznesu CSR Poland z towarzyszącym jej konkursem CSR Poland Awards. Ubiegłoroczna edycja pozwoliła nam zgromadzić firmy, dla których ważna jest społeczna odpowiedzialność biznesu, pokazaliśmy dobre praktyki, a w konkursie nagrodziliśmy najlepsze projekty społeczne firm oraz liderów działań CSR. Przed nami kolejna edycja, już mogę zdradzić, że spotykamy się ponownie w Krakowie w dniach 21-22 marca 2024 r.
Poza tym planujemy rozbudować nasze Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, bo to jedyny ośrodek w Polsce, który specjalizuje się w pomocy po amputacji i mastektomii. Mamy najlepszych specjalistów, mamy rzeszę chętnych do skorzystania ze wsparcia, przyjeżdżają do nas osoby z całej Polski i najczęściej mówią, że mają za sobą kilka rehabilitacji, ale nigdzie nie spotkali się z takim podejściem i nie zrobili takich postępów. Ale! Niestety brakuje nam przestrzeni w obecnej lokalizacji. To teraz taki nasz plan 5-letni, żeby pozyskać partnerów, znaleźć odpowiednie miejsce i otworzyć centrum 2.0, które pozwoli nam pomagać jeszcze lepiej.
Rozmawiała Katarzyna Lipska-Konieczko
Agnieszka Pleti – prezes Fundacji Poland Business Run, której misją jest kompleksowa pomoc osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu i po mastektomii. Inicjatorka i organizatorka największego w Polsce biznesowego biegu charytatywnego Poland Business Run, który odbywa się od 2012 r. Założycielka Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, pierwszego w Polsce ośrodka skupiającego się na kompleksowej pomocy osobom po amputacji. Od 2019 r. prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych, zarządzającej krakowską Halą 100-lecia Cracovii wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych. W 2018 r. nagrodzona w konkursie „Amicus Hominum”, w kategorii Polityka społeczna i prorodzinna, pomoc niepełnosprawnym. Laureatka konkursu Innowacyjny Lider 2023 w kategorii Instytucje społeczne / NGO.
Więcej materiałów branżowych TUTAJ.