Logo

Event MIX

Technologia projekcyjna zmienia krajobrazy miast od Barcelony po Budapeszt

Odkryj cztery miejsca, które dzięki technologii Panasonic stały się płótnem dla niezwykłych pokazów świetlnych.

Mapowanie projekcyjne nadaje nowy wymiar zabytkom i historycznym budynkom w wielu miastach na całym świecie, przekształcając je w tło dla immersyjnych projekcji. Wiele miejsc ma potencjał, aby stać się płótnem dla trójwymiarowego świetlnego show, które dostarcza niepowtarzalnych wrażeń, oferując przy tym ciekawe elementy edukacyjne. Nie jest to nowe zjawisko, ale dzięki niesamowitemu rozwojowi projektorów, wykorzystanie ich w celach artystycznych stało się niezwykle popularne i podbija coraz więcej miast. Odkryjcie cztery projekty stworzone przez zespoły artystów, animatorów i specjalistów od mapowania projekcyjnego, dzięki którym mieszkańcy i turyści mogli podziwiać iluminacje świetlne w najlepszym wydaniu.

Ożywiona Casa Batlló

Fasada słynnego Casa Batlló autorstwa Antoniego Gaudiego to ikoniczna kamienica w Barcelonie, która łączy w sobie charakterystyczne dla stylu architekta elementy z motywem zwierzęcym. Dzięki technologii mapowania projekcyjnego elewacja budynku ożyła podczas wyjątkowego pokazu “Living Architecture”, autorstwa Refika Anadola. Projektory Panasonic przekształciły front Casa Batlló w audiowizualny spektakl, opowiadający o naturze i wszechświecie widzianych oczami Gaudiego. Do stworzenia dwunastominutowego spektaklu wizualnego 3D wykorzystano sześć 3-chipowych projektorów laserowych od Panasonic o jasności 50 000 lumenów i rozdzielczości 4K. Cyfrowe dzieło sztuki zostało następnie przekształcone w NFT (Non-Fungible Token) i sprzedane na aukcji w Nowym Jorku za 1,3 miliona euro. 10% tej kwoty trafiło do organizacji wspierających badania nad neuroróżnorodnością, Associació Aprenem Autisme i Adana Foundation, które na co dzień zajmują się walką o prawa osób z autyzmem oraz ich rodzin. Dzięki tej wyjątkowej projekcji, Casa Batlló stało się interaktywnym dziełem sztuki, które przyciągnęło uwagę zarówno miłośników kultury, jak i nowoczesnych technologii.

Szwajcarski spektakl światła i dźwięku z wykorzystaniem mapowania projekcyjnego

Niezwykłe projekcje na ogromną skalę mają miejsce nie tylko w Hiszpanii. Świetnym przykładem jest firma farmaceutyczna Roche, która w nietypowy sposób oświetliła wieżowiec swojej  siedziby w Bazylei. Dynamiczna instalacja artystyczna wyświetlona na budynku została stworzona z okazji 125. rocznicy powstania korporacji, a do jej wykonania wykorzystano 45 tych samych projektorów, które stworzyły iluminację na Casa Batlló. Oświetliły one powierzchnię 10 tys. m2, a dzięki funkcji długiego rzutu obrazu można było je zainstalować w odległości 300 metrów od budynku, po drugiej stronie rzeki Ren. To fascynujące połączenie światła, architektury i kreatywności pozwoliło marce Roche uczcić swój historyczny moment w niezapomniany sposób.

Rozświetlony Budapeszt

Mapowanie projekcyjne dotarło również do stolicy Węgier, oświetlając jej najważniejsze historyczne budynki – Zamek Królewski w Budapeszcie oraz Országház, czyli budynek węgierskiego parlamentu. Uświetniono w ten sposób Dzień Świętego Stefena, który był pierwszym władcą tego państwa. Projekt stanowił część jednego z największych pokazów sztuki, który odbył się w tym państwie. Sześć zespołów animatorów i siedemnastu artystów pracowało nad pokazem ponad 18 miesięcy, tworząc niepowtarzalny spektakl dla 700 tysięcy osób, które zobaczyły go na żywo, a także dla widzów telewizji publicznej. Całe widowisko wymagało użycia 50 projektorów, a iluminacje świetlne dopełnił pokaz fajerwerków i dronów.

Świąteczne życzenia z Madrytu

Mapowanie projekcyjne udekorowało również jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Madrytu, Palacio de Cibeles, tworząc show z życzeniami świątecznymi w formie 3D.  Wydarzenie to było pierwszą i największą instalacją mapowania projekcyjnego w jakości 4K w Hiszpanii. Aby ożywić neoklasycystyczny budynek, wystarczyło sześć 3-chipowych projektorów laserowych o jasności 50 tys. ansi. Połączenie architektury i sztuki cyfrowej pokazało, że nawet najbardziej rozpoznawalne budynki mogą stać się płótnem dla niezwykłych projektów, gdy tylko połączy się pasję artystów i talent specjalistów od mapowania projekcyjnego.

 

Technologia mapowania projekcyjnego oferuje niesamowite wrażenia wizualne na całym świecie, które hipnotyzują, bawią i uczą publiczność. Od ożywienia słynnego Casa Batlló w Barcelonie po Palacio de Cibeles w Madrycie – na każdym z tych budynków wykorzystano projekcje świetlne 3D, by nadać przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii mappingu, iluminacje stają się coraz ciekawsze, jaśniejsze i jeszcze bardziej wciągające, przekształcając architekturę miast w prawdziwe dzieła sztuki i fascynujące atrakcje dla mieszkańców i turystów.


Autor: Thomas Vertommen, Business Development Manager for Immersive Experiences and Themed Entertainment – Panasonic Connect Europe.


Więcej materiałów w podobnej tematyce można przeczytać TUTAJ.