Musisz jednak wiedzieć, że każda metoda znakowania to określony czas, a cały proces – od przygotowania wzoru po samo znakowanie – zależy od wielu czynników. Nie wiesz, na co się zdecydować, jak powinno wyglądać docelowo Twoje znakowanie, albo co wybrać, aby produkty Twojej firmy kojarzyły się z jakością? Sprawdź, co możemy Ci podpowiedzieć.
Istnieje wiele różnych technik znakowania produktów reklamowych, a każda jest odpowiednia do konkretnego materiału, ma swoje zalety i zastosowanie. Od wielkości nakładu zamówienia, czy rodzaju produktów do znakowania, jest wskazywana odpowiednia metoda druku. Niezależnie od tego, czy wybierzesz tampodruk, sitodruk, czy druk UV, musisz wiedzieć, że cały proces nadruku – od wybrania odpowiedniej techniki znakowania, przygotowania wizualizacji, to praca wielu osób: od handlowców, grafików i koordynatorów, po planistów i drukarzy. To również cenny czas, a każda minuta często jest na wagę złota. Dowiedz się, ile czasu zajmują poszczególne techniki znakowania.
CZAS ZNAKOWANIA:
W każdej z wymienionych poniżej technik możemy rozróżnić dwa czasy:
Różnice w czasie przygotowania i druku będą bardzo duże w zależności od techniki, którą wybierzemy. Najkrótszy czas przygotowania będzie widoczny w technikach cyfrowych: grawer laserowy, druk UV, termotransfer cyfrowy, gdzie większość procesu przygotowania opiera się na wgraniu plików i wybraniu odpowiednich parametrów urządzenia. Całkowicie inaczej sytuacja wygląda w technikach analogowych, gdzie dla każdego koloru nadruku konieczne jest wykonanie szeregu czynności manualnych, jak: przygotowanie sita, naświetlanie matrycy, wymieszanie farby, aktywowanie powierzchni produktu, przygotowanie odpowiedniego przyrządu do zamontowania w nim produktu.
W przypadku czasu druku rzeczywistego sprawa wygląda jeszcze inaczej. Po ustawieniu maszyny przystępujemy do rzeczywistego drukowania. Dla małych nakładów, od kilku do kilkunastu sztuk, czas przygotowania może pochłonąć nawet 90 % czasu całego procesu – ustawiamy maszynę 30 min, aby proces druku zakończyć nawet po kilkunastu sekundach. Dla dużych nakładów, liczonych w tysiącach lub setkach tysięcy sztuk, ta proporcja jest odwrotna – przygotowujemy się do procesu przez kilkadziesiąt minut, aby potem ten sam wzór drukować przez kilka godzin, dni lub nawet tygodni.
TECHNIKI ZNAKOWANIA:
SITODRUK – jest skuteczny na: tekstyliach (np. koszulki, torby bawełniane), plastiku, metalu, drewnie i szkle. Zapewnia wyraźne i efektowne znakowanie nawet na dużych powierzchniach. Technika ta ma jeden z najlepszych na rynku stosunek jakości do ceny.
CZP: 45–90 min / kolor
CZD: 5–10 sek. / szt. / kolor
GRAWER LASEROWY – jest idealny do znakowania wyrobów wykonanych z drewna, metalu, skóry i szkła. Atutem grawerowania są precyzja i trwałość znakowania.
CZP: 5–20 min
CZD: 2 sek.–10 min / szt.
TAMPODRUK – jest wykorzystywany na: plastiku, metalu, szkle czy ceramice. Bardzo dobrze sprawdza się do znakowania małych elementów m.in. gadżetów reklamowych, ale i podzespołów, narzędzi, czy części z branży automotive.
CZP: 40–60 min
CZD: 5–20 sek. / szt. / kolor
Druk UV – jest to technika zapewniająca złożone wzory fullcolor na takich podłożach jak: tworzywa sztuczne, ceramika, drewno, szkło i pleksi. Dzięki wysokiej rozdzielczości i szybkości druku technika ta szturmem zdobywa serca zarówno Klientów, jak i księgowych.
CZP: 20–60 min
CZD: 1–10 min / szt.
TERMOTRANSFER SITODRUKOWY – jest dedykowany głównie tekstyliom. Nadruk w postaci tzw. prasowanki przygotowanej sitodrukiem jest wgrzewany w materiał za pomocą pras termotransferowych. Technika prezentuje się naprawdę efektownie i jest odporna na działanie czynników mechanicznych.
CZP: 45–90 min / kolor
CZD: 2–10 sek. / szt. / kolor
do czasu CZD dla termotransferów należy dodatkowo doliczyć czas wgrzewania 5–50 sek. / szt.
TERMOTRANSFER CYFROWY – efekt końcowy, czyli gotowy nadruk powstaje przez wgrzanie prasowanki wykonanej na specjalnym ploterze DTF z wykorzystaniem pras termotransferowych. Nadruk wykonywany jest w pełnym kolorze wraz z przejściami tonalnymi, więc efekt jest spektakularny efekt w rozsądnej cenie.
CZP: 10–15 min
CZD: 1–10 min
do czasu CZD dla termotransferów należy dodatkowo doliczyć czas wgrzewania 5–50 sek. / szt.
Czas potrzebny do znakowania produktów różni się w zależności od wielu czynników, takich jak: rodzaj produktu, ilość produktów do oznakowania, skomplikowania wzoru oraz dostępnych maszyn. Proste produkty i grafiki znakuje się zazwyczaj szybciej niż bardziej wyszukane projekty na skomplikowanych produktach. Bywa i tak, że produkt wbrew oczekiwaniom okazuje się być atypowy – ze względu na kształt, rodzaj wykończenia lub potrzebę bardzo precyzyjnego nanoszenia złożonego wzoru. Dlatego konsultacje bezpośrednio z doświadczonymi ekspertami pozwalają uniknąć wielu problemów w trakcie realizacji zlecenia. A o druku rozmawiamy i często, i bardzo chętnie, i bez obaw, więc nie ma pytań bez sensu, nawet jeżeli to Twoje pierwsze zlecenie. Chętnie pomożemy!
Skontaktuj się z autorkami materiału: natalia.staniak@nadrukownia.pl tel.: 539 991 116; anita.krzan@nadrukownia.pl tel.: 664 417 590
Artykuł sponsorowany
Więcej materiałów w podobnej tematyce można przeczytać TUTAJ.