Logo

Marketing MIXTylko w OOH magazine

Reklama outdoor – co to i dlaczego warto reklamować firmę w outdoorze?

Reklama outdoor to skuteczny sposób promowania firmy w przestrzeni publicznej. Obejmuje różne formy, takie jak billboardy, plakaty czy oklejanie witryn sklepowych. Właściwie zaprojektowany przekaz, umieszczony w odpowiednim miejscu, może zwiększyć rozpoznawalność marki i docierać do szerokiej grupy odbiorców o każdej porze dnia i nocy.

tam

Reklama outdoor – definicja

Reklama outdoor, znana również jako reklama zewnętrzna czy OOH (Out-of-Home), to przekaz marketingowy docierający do odbiorców w przestrzeni publicznej. Spotykana głównie w ciągach komunikacyjnych czy środkach transportu publicznego, obejmuje formy statyczne, jak plakaty czy billboardy na budynkach, a także nowoczesne rozwiązania, takie jak Paczkomat oklejony grafiką reklamową.

Warto zaznajomić się z prawnymi aspektami rozmieszczania reklam zewnętrznych. Polskie przepisy nie regulują tej kwestii jednolitą ustawą czy rozporządzeniem. Jednakże, urzędnicy i władze lokalne mogą powoływać się na różne akty prawne, tworząc lokalne wytyczne dotyczące umieszczania tego typu przekazów w przestrzeni publicznej. Przykłady to ustawy o ochronie przyrody, zabytków, drogach publicznych czy planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

outdoor

Reklama outdoor – rodzaje

Reklama oudoorowa to doskonały sposób na zwiększenie zasięgu firmy. Istnieje wiele rodzajów przekazu, od wielkoformatowych do mniejszych, podświetlanych na dzień i noc oraz niepodświetlanych.

Do najpopularniejszych nośników reklamy zewnętrznej należą:

 • billboardy;
 • plakaty;
 • ścianki reklamowe;
 • roll-upy i x-banery – mobilne formy reklamy idealne na konferencje czy eventy;
 • podświetlane kasetony;
 • car wrapping i mobil – reklamy na przyczepkach czy dachach aut;
 • citylight – podświetlane plakaty;
 • oklejanie witryn sklepowych.

Wybór rodzaju i nośnika reklamy OOH zależy głównie od budżetu firmy oraz oczekiwanej skuteczności i celów kampanii.

Skuteczność reklamy outdoorowej

Skuteczność reklamy OOH zależy głównie od strategii promowania usług czy produktów firmy. Wystarczy nie tylko umieścić plakat czy billboard – kluczem do sukcesu jest atrakcyjne i spójne z otoczeniem opracowanie przekazu. Innowacyjnym rozwiązaniem są również reklamy na maszynach Paczkomat, które oferują nowoczesne i efektywne podejście do promocji.

Ważne jest również stosowanie wysokiej jakości materiałów, gdyż reklamy outdoorowe są narażone na wpływ warunków atmosferycznych. Zabezpieczając je przed słońcem i deszczem, zapobiegniemy szybkiemu blaknięciu i utracie czytelności.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na skuteczność reklamy zewnętrznej jest staranne wybranie lokalizacji. Idealne miejsce to obszar o dużym natężeniu ruchu – samochodowego, pieszego czy rowerowego. Dobra widoczność przekazu znacząco wpływa na osiągnięcie zamierzonych efektów.

Reklama na maszynach Paczkomat to świetny sposób na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców w dynamicznych lokalizacjach. Dzięki podświetleniu, reklama jest widoczna zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, co zdecydowanie zwiększa jej skuteczność. Ponadto, rosnąca liczba maszyn Paczkomat na terenie całego kraju sprawia, że reklama na nich staje się coraz bardziej popularna i efektywna.

outdoor

Zalety reklamy outdoorowej

Przed wyborem inwestycji w reklamę zewnętrzną, warto przeanalizować jej zalety i wady. Kluczowe korzyści związane z reklamą OOH to:

 • szybkie dotarcie do wielu odbiorców przy relatywnie niskim koszcie,
 • wzrost rozpoznawalności marki,
 • utrwalenie przekazu w umysłach odbiorców – umieszczanie reklamy w miejscach o dużym ruchu sprawia, że osoby przechodzące obok będą miały styczność z nią wielokrotnie, co zwiększa jej skuteczność,
 • brak nachalności – w przeciwieństwie do personalizowanych reklam, które pojawiają się na kontach użytkowników w mediach społecznościowych, reklama zewnętrzna nie przeszkadza w codziennych czynnościach, takich jak oglądanie filmów czy czytanie artykułów online. Odbiorca może zwrócić na nią uwagę, kiedy sam zechce, co sprawia, że nie jest odbierana jako inwazyjna.

outdoor

Reklama outdoor z InPost

Niekonwencjonalną reklamę outdoorową można uzyskać, korzystając z usług reklamowych od InPost. Oto przykłady dostępnych opcji:

 • Oklejanie maszyn Paczkomat® – nowoczesne rozwiązanie, które eksponuje reklamę przez cały dzień, a dzięki systemowi podświetlania jest widoczne również w nocy. Z ponad 21 000 automatów Paczkomat® w całej Polsce, zyskuje się szeroki zasięg.
 • Reklama display na ekranach maszyn Paczkomat® – alternatywa dla oklejania, umożliwiająca umieszczenie reklamy na ekranie urządzenia. Przekaz dociera do milionów użytkowników korzystających z usług InPost.
 • Sampling produktów – pozwala na umieszczenie próbek produktów lub ich mniejszych wersji w skrytkach maszyn Paczkomat. Dzięki temu, produkty mogą trafić do nowych odbiorców.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach reklamy zewnętrznej z InPost, a także o innych formach marketingowych, należy skontaktować się poprzez stronę internetową: inpost.pl/reklama. Znajdują się tam szczegóły oferty i informacje o rozpoczęciu współpracy.


Więcej newsów z branży TUTAJ.