Logo

ArtykułyArtykuły Promocyjne

Masowa indywidualizacja w tekstyliach i druku

Zjawisko masowej indywidualizacji dotyczy nas wszystkich. Dzięki niemu możemy wyrazić swoją odrębność. Znudzeni masowością i powtarzalnością jesteśmy w stanie zapłacić więcej aby wyróżnić się. Jednocześnie stajemy się projektantami i kreatorami, i tylko od nas zależy efekt jaki osiągniemy. W dobie przesytu wszelkiego rodzaju produktami, łatwości dostępu do nich i zmęczenia globalnym uniformem i unifikacją, szukamy siebie, ale już nie poprzez przynależność do wielkiej grupy, masy. Szukamy swojego jednostkowego JA wyrażając to między innymi poprzez produkty, którymi się otaczamy – niepowielane seryjnie, dostępne dla niewielkiej liczby odbiorców, stanowiące o naszej wyjątkowości i niepowtarzalności. Nawet jeśli wciąż kupujemy produkty ogólnoświatowych marek, używamy podobnych produktów, chcemy i świadomie wybieramy coś co nas pomimo tego wyróżni. Bo indywidualizm, podkreślenie siebie to naturalne potrzeby człowieka.

W branży fashion, gdzie indywidualizacja jest szczególnie pożądana nawet, marki oferujące powtarzalne produkty coraz częściej prezentują krótkie, jednorazowe serie dedykowane bardziej wymagającemu odbiorcy. Nowoczesne materiały i technologie obniżają koszty wytworzenia krótkich serii i wprowadzają możliwość wielowariantowości. Obserwujemy coraz większa popularność Slow Fashion. Na rynku pojawia się coraz więcej firm i małych brandów, które szczycą się swoją unikatowością, krótkimi seriami, odważnym i świeżym spojrzeniem na modę, często rękodziełem. Lokalne powstawanie produktów ma niebagatelne znaczenie. Chętnie sięgamy po te rozwiązania. Chcemy cieszyć się tym co mamy obok siebie i co możemy sami stworzyć.

[galeria=”1″] 
– Do customizacji produktu – personalizacji, dopasowania do siebie, unikatowości i oryginalności mamy możliwość wykorzystania różnorakich materiałów, takich jak tkaniny drukowane, druki graficzne na materiałach, ubraniach czy dodatkach wnętrzarskich. Profesjonalne drukowanie według indywidualnych pomysłów i potrzeb jest osiągalne i proste – mówi Ania Graczyk, projektantka i stylistka, absolwentka łódzkiej ASP, gdzie studiowała druk na tkaninie, projektowanie odzieży i tkaniny unikatowej. Wiele młodych polskich marek i projektantów drukuje i sprzedaje swoje produkty, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, które dają nieograniczone możliwości zadruku każdej tkaniny – od poliestrów po jedwabie.

Bardzo ważne jest to, że w tej chwili możemy drukować bez ograniczeń ilościowych. Możliwe jest wyprodukowanie nawet jednej sztuki naszego produktu. W wyborze sposobu druku na tkaninie pomoże na pewno doprecyzowanie efektu jaki chcemy osiągnąć. Możemy zdecydować się na druk cyfrowy UV, jeśli mamy zamiar stworzyć unikatowe dzieło na tkaninie czy tyveku praktycznie bez ograniczeń formatowych – informuje Łukasz Chęciński z Druk Poznań. Sitodruk to kolejna z technik, która zdecydowanie wygrywa jeśli chodzi o tkaniny i dzianiny. Jest trwały, bezpieczny, daje wiele możliwości zastosowania różnego rodzaju farb ale jest bardziej opłacalny przy druku w dużych ilościach. Idealny na koszulki czy torby.

Jeśli chodzi o indywidualizację podobny trend ma miejsce w branży poligraficznej – kontynuuje przedstawiciel Druk Poznań. Marki chcą dostarczać swoim odbiorcom spersonalizowanych wartości oraz silnie wyróżniać się na tle konkurencji. W działaniach marketingowych uciekają się do różnorakich działań mających na celu zakorzenienie się w umysłach odbiorców. Kampanie reklamowe opierają na kreatywnych rozwiązaniach widocznych nie tylko w produkcie ale i we wszelkich materiałach wspierających – drukach, gadżetach czy stoiskach targowych. Przemysł tekstylny i poligraficzny doskonale uzupełniają się i korzystają z wzajemnych doświadczeń – mówi przedstawiciel drukarni – dzięki czemu mogą dostarczać swoim klientom personalizowane rozwiązania. Nie tylko druk znalazł swoje zastosowanie w modzie ale nowoczesne materiały znalazły także swoje zastosowanie w druku. Tradycyjne nośniki obrazu jak pcv, folia czy baner zastępowane są materiałami tekstylnymi. Specjalistyczne tkaniny takie jak artist light wykorzystywane są z powodzeniem w branży stoisk targowych. Tkaniny idealnie nadają się do podświetleń, dzięki którym pięknie prezentowane są zadruki i kolory.

Moda i przemysł poligraficzny przeplatają się. Dzisiaj nikogo nie zdziwi już dostępność ubrań z Tyvek’u, który z powodzeniem stosowany jest w poligrafii do produkcji wytrzymałych kopert. Tak więc do dzieła bo mamy wiele możliwości działania według własnych upodobań, oczekiwanych efektów i indywidualnych koncepcji. Powodzenia!

Tekst: Joanna Łęczycka
Zdjęcia: Peleryna Tyvek – realizacja Druk Poznań

Artykuł w formacie PDF można pobrać TUTAJ.