Event MIX Fabryka Porcelany w Katowicach otwiera nowy rozdział | Rafał Wyszyński

Fabryka Porcelany w Katowicach otwiera nowy rozdział | Rafał Wyszyński

0

O nowej przestrzeni na mapie Katowic, którą warto odwiedzić oraz o przygotowanych dla mieszkańców atrakcjach opowiada Rafał Wyszyński, Prezes Zarządu Fundacji Giesche.

Na mapie kulturalnej Katowic pojawiło się nowe miejsce. Na terenie Fabryki Porcelany powstała nowa przestrzeń eventowa. Co to oznacza dla mieszkańców? Jaką wartość chcecie wnieść?
Blisko trzy lata temu postanowiliśmy rozpocząć rewitalizację i przywracanie do świetności budynków byłej fabryki porcelany Giesche, które pamiętają początki XX wieku. Od razu szukaliśmy cech które będą nas wyróżniać spośród innych tego typu obiektów. Postawiliśmy więc na kulturę i miejsce, gdzie ludzie będą mogli się spotykać. Wygląda na to, że się udało, bo goszczą u nas liczne imprezy, duże festiwale, przedstawienia teatralne, a także zamknięte imprezy firmowe. Odwiedza nas nawet 7 tysięcy ludzi jednego dnia. Mieszkańcy Katowic zyskali niedaleko centrum miasta spory kawałek dobrze skomunikowanej nowej przestrzeni miejskiej.

Ma tu być także centrum branż IT i kreatywnych. Jak zamierzacie połączyć te dwa różne światy? Jak i skąd powstał pomysł na takie stylowe i designerskie miejsce?
Fabryka Porcelany to również przestrzenie biurowo-handlowe i w nich znalazły się firmy z tych branż, łącząc swe działania. Znajduje się tutaj najwięcej agencji kreatywnych i reklamowych w jednym miejscu na Śląsku. Stworzyliśmy Klaster Innowacyjności i Dizajnu, który daje naszym klientom możliwość współpracy i wymiany doświadczeń, wkrótce będziemy pomagać i integrować start up-y. A stylowość tego miejsca dają stare mury, które oczyszczone z kurzu historii, odwdzięczają się nam dobrym, kreatywnym klimatem. Trudniej jest rewitalizować taką przestrzeń, niż wybudować nowy szklany biurowiec czy blaszaną halę widowiskową. Wszyscy tęsknimy za przestrzeniami przyjaznymi ludziom i my takie miejsce dajemy.

Czy uważa Pan, że jest niedosyt w branży, jeśli chodzi o tego typu miejsca skupiające ludzi?
Integrować można na wiele sposobów. My dajemy wyjątkowe miejsce do pracy i do rozrywki. Dobrze, jeśli ludzie są w stanie wpaść do miejsca, gdzie pracują, bo je lubią, bo to miejsce oferuje cos unikatowego, choćby atmosferę, jak u nas. Powodem wizyty może też być tez porcelana, ciuchy, wyposażenie wnętrz, usługi zdrowotne, jedzenie, wieczorami koncerty, czy imprezy plenerowe w weekendy. Oferujemy miejsce z historią, które robi wrażenie na każdym, kto tu przyjeżdża. To w naszym odczuciu ma skupiać ludzi. To miejsce ma żyć całą dobę.

W obiekcie ma się znajdować laboratorium wirtualnej rzeczywistości. Co jeszcze szykujecie?
Pracujemy nad wieloma projektami. Często w kooperacji z najemcami, członkami klastra, ale i uczelniami. Chcemy rozwijając branże kreatywne w możliwie wielu kierunkach i budować innowacje w tym zakresie, bo jest się czym zajmować. Mamy już działające centrum dizajnu i centrum mobilności, które również wymagają swojego rytmu i swoich projektów.

Kiedy możemy odwiedzić Fabrykę Porcelany i jakimi eventami powitacie gości?
U nas ciągle coś się dzieje. A to koncerty muzyki elektronicznej, a to eko jarmark, czy imprezy dla dzieci. Polecamy nasz fanpage na Facebook-u, tam zawsze wszystko dokładnie zapowiadamy.

Jakie zamierzacie prowadzić działania? Czy współpraca z zewnętrznymi firmami i tworzenie eventów będzie możliwe? Czy współpracujecie z jakimiś agencjami?
Pragniemy organizować tu wszystko, co przyczyni się do rozwoju miejsca i uatrakcyjnienia oferty, dbając jednak o jakość tych imprez. Rozmawiamy z wieloma partnerami, agencjami, nasze drzwi zawsze są otwarte. Proponujemy przestrzenie na duże imprezy, na konferencje, na koncerty, przedstawienia, ale także na szkolenia czy gale. Przestrzeń jest na tyle wdzięczna, że  możemy zaoferować spory mix. Zawsze też, w środku nudnego szkolenia, można wyskoczyć ozdobić porcelanę, bo również takie warsztaty organizujemy.

Co szykujecie na najbliższy rok? Jakie wyzwania sobie postawiliście?
Uruchamiamy profesjonalną salę koncertową z pełnym zapleczem oświetleniowo-nagłośnieniowym. Wkrótce także restauracja i bistro.

Czego można Wam życzyć?
By dobry duch tego miejsca nas nie opuszczał.

Rozmawiała Paulina Pięta

Rafał Wyszyński – Prezes Zarządu Fundacji Giesche. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ze specjalnością z komunikacji społecznej. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie zarządzania i marketingu, negocjacji i mediacji oraz zarządzania nieruchomościami. Przez kilka lat związany z mediami, potem z architekturą, by w końcu skupić się na działalności związanej z rewitalizacją przestrzeni poprzemysłowych. Z sukcesami zarządza Parkiem Przemysłowo-Technologicznym Porcelana Śląska Park, stworzonym w Fabryce Porcelany. Animator kultury, rozwijający liczne inicjatywy tego typu na terenie fabryki. Swoje zainteresowania skupia wokół zagadnień związanych z budownictwem oraz ochroną dziedzictwa poprzemysłowego.