Według 59 proc. respondentów corocznego badania Aon Hewitt[1], zatytułowanego „Best Employers”, poziom zaangażowania pracowników w największym stopniu uzależniony jest od zaangażowania ich szefów.
W ubiegłbym roku Polacy odnotowali historycznie niską wartość tego wskaźnika, który osiągnął jedynie 52 proc. Odnosząc te dane do wyników innego badania, z którego wynika, że 68 proc. polskich menedżerów po wyjściu z biura pracuje w domu, można wysnuć wniosek, że mogą być oni przemęczeni.
Rozpoczął się długo wyczekiwany dla wielu sezon urlopowy. W jaki sposób zadbać o efektywny wypoczynek?
Odłożenie telefonu i zaufanie swoim współpracownikom
Sposób wypoczywania liderów pozostawia wiele do życzenia. Podczas urlopu, zamiast relaksować się na wczasach, pozostają pod mailem lub komórką służbową. Często sami z własnej woli kontaktują się z podwładnymi, sprawdzając, czy wszystko w firmie działa, jak należy. Brak im zaufania do zastępców i podwładnych.
Stworzenie odpowiednio wcześniej strategii przewodzenia ludźmi
Drugi punkt wynika w pewnym stopniu z pierwszego, jednak może być panaceum na zwiększenie jakości wypoczynku.
Brak standardów przewodzenia ludźmi w organizacji to dowód, że model działania menedżerów nie jest oparty na przemyślanej strategii. Gdyby byli przygotowani wcześniej i posiadali odpowiednią strategię działania, bez problemu mogliby na czas urlopu przekazać obowiązki swoim zastępcom, co w żaden sposób nie zakłóciłoby procesów w firmie. Indywidualny sposób improwizacji w pracy trudno zaś przekazać innym, w związku z czym lider nie ma komfortu i musi upewniać się, że jego urlop nie spowoduje szkód i strat w firmie.
Zadbanie o work-life balance
Może brzmi to jak banał, ale odpowiednie proporcje pracy i relaksu w życiu dają komfort psychiczny i sprzyjają utrzymaniu wysokiego poziomu efektywności w pracy.
Nieumiejętność wypoczywania może być powodem wyczerpania fizycznego i psychicznego, co w konsekwencji może prowadzić do spadku efektywności, chronicznego stresu, chorób oraz wypalenia zawodowego. Wypoczynek, polegający na relaksie i odcięciu się od codziennych obowiązków w pracy, potrzebny jest każdemu – mówi Radosław Drzewiecki, prezes Leanpassion.
Wykorzystanie odpowiedniej liczby dni urlopowych w ciągu roku sprzyja regeneracji. Aby odpocząć, należy udać się przynajmniej na dwutygodniowy urlop. Do tego warto zmienić środowisko, w którym przebywamy, żeby zarówno ciało, jak i umysł oderwały się od codziennej rutyny.
Przygotowanie się na aktywny wypoczynek
Jak dowodzą badania, umiarkowany wysiłek jest najefektywniejszą formą wypoczynku. Z tego powodu rower, wycieczki piesze czy gry zespołowe są dobrym przepisem na relaks. Warto również pamiętać o tym, żeby w trakcie wakacji nie odwiedzać za wszelką cenę wszystkich zabytków czy innych ciekawych miejsc w danym mieście oraz wstawać skoro świt, żeby zobaczyć wschód słońca. Pośpiech wzmaga stres, co nie sprzyja odpoczynkowi.
Ustalenie celu podróży
Określenie szczegółów wyjazdu pozwoli na komfortowe cieszenie się wyjazdem. Ustalenie hierarchii wartości umożliwi oddzielenie rzeczy wartościowych od tych błahych. Warto mieć na uwadze, że w trakcie wakacji zdarzają się też nieoczekiwane zdarzenia, które na chwilę mogą zaburzyć wcześniej przygotowany plan, dlatego perfekcjonizm w trakcie planowania podróży nie jest rzeczą nadrzędną.
Mimo że powyższe rady nie są gwarancją perfekcyjnych wakacji, to dają dobrą podstawę, aby takimi się stały. Na koniec można życzyć tylko: udanego odpoczynku!
[1] Aon Hewitt, Best Employers, październik 2017
MW