Poligrafia Pierwszy Warszawski Dzień Druku – relacja

Pierwszy Warszawski Dzień Druku – relacja

0

30 listopada odbył się  Pierwszy Warszawski Dzień Druku organizowany przez firmę SICO Polska. W jednym miejscu i o jednym czasie udało się nam  zgromadzić  bardzo liczną  grupę firm z całej Polski zainteresowanych drukiem sublimacyjnym. Firma SICO zaprosiła zagranicznych dostawców  mediów, papierów, atramentów i maszyn, aby przybliżyli wszystkim obecnym swoje produkty i ich  zastosowania. W czasie trwania WDD cały zespół inżynierów  serwisu Sico Polska  był do dyspozycji  wszystkich obecnych. Inżynierowie służyli klientom na miejscu pomocą, informacją i wiedzą techniczną.

Niewątpliwie atrakcją warsztatów były pracujące maszyny do druku sublimacyjnego firmy Mimaki: JV-5, JV-33 , TS34 oraz kalander 75-T włoskiego producenta Monti Antonio.

Blok poświęcony mediom  i atramentom  zawierał prezentacje przedstawicieli firm Pongs,  Cham Paper i Sensient. Niemiecka firma Pongs- europejski specjalista w produkcji materiałów poliestrowych do druku sublimacyjnego, solwentowego i UV, przedstawił nie tylko materiały do druku dedykowane do dekoracji  wnętrz, wystaw targowych, scenografii, eventów outdoor, ale również  autorski system do montażu tkanin na ścianach i sufitach.

Cham Paper zaprezentował całą gamę papierów do sublimacji  serii Transjet,  np. papier o wysokiej gramaturze dedykowany do druku skomplikowanych wzorów, papier szybkoschnący do druków o dużej prędkości, papier z warstwą kleju do druku tkanin elastycznych (odzież sportowa).

Pierwszy blok zamykała prezentacja firmy Sensient – szwajcarskiego producenta atramentów sublimacyjnych. Prelegent  farb skupił się w swoim wystąpieniu na prognozach dot. przyszłości i kierunku rozwoju w cyfrowym druku sublimacyjnym. Nie zabrakło w tej prezentacji bardzo aktualnego problemu ekologii w szeroko pojętym procesie druku. Zostały przedstawione wymierne korzyści  płynące dla naszego środowiska naturalnego ze stosowania techniki druku jaką jest sublimacja.

Drugi blok, poświęcony  urządzeniom, rozpoczęła  prezentacja producenta maszyn firmy Mimaki. Była  ona  poświęcona przede wszystkim ukazaniu szerokiego spektrum zastosowań zadrukowanych tkanin wykorzystanych w reklamie outdoor i indoor, produkcji flag reklamowych, odzieży sportowej,  aranżacji wnętrz (ścianki, abażury), scenografie, stoiska wystawiennicze, punkty sprzedaży, w modzie odzieżowej, tekstyliach domowych itp. Zostały pokazane konkretne realizacje i wskazane dziedziny w których drukarnie powinny szukać nowych zleceń. W podsumowaniu zaprezentowano najszybszy obecnie  na świecie ploter drukujący do transferowego druku sublimacyjnego TS500 oraz najnowszą drukarkę z serii 3 w transferowym druku sublimacyjnym TS34, którą podczas pracy można było zobaczyć  na WDD.

Zbliżona w koncepcji była również prezentacja przedstawiciela włoskiego producenta, lidera w produkcji kalandrów do  druku sublimacyjnego firmy Monti Antonio. Prezentacja ta podążała za nowymi trendami pojawiającymi się w komunikacji wizualnej, poligrafii i reklamie, przemyśle wnętrzarskim i odzieżowym. Była również przewodnikiem po realizacjach i zastosowaniach tekstyliów  oraz podpowiedzią w jak wielu rozwiązaniach  i pomysłach można szukać ofert druku.

Wielu gości z ogromnym zainteresowaniem przyjęło prezentację ostatniego bloku  przygotowaną przez  inżyniera serwisu SICO Polska Błażeja Winnickiego, mówiącą o mądrej i efektywnej obsłudze maszyn oraz użytkowaniu wszelkiego typu drukarek. Najczęściej popełniane błędy, proste rozwiązania, ranking maszyn drukujących, trochę wiedzy teoretycznej i ogrom informacji czerpanych z doświadczeń pracy naszego inżyniera serwisu. Ta prezentacja okazała się najbliższa uczestnikom warsztatów, bo odwoływała się do codziennej pracy drukarni cyfrowej i problemów, z którymi każdy operator spotyka się na co dzień.

Dla wszystkich uczestników warsztaty były ogromnym zastrzykiem wiedzy i energii do działania na trudnym i zmieniającym się rynku. Aby ułatwić to zadanie każdemu z gości  przekazaliśmy pakiet materiałów informacyjnych, wzorników, drobne upominki oraz kupon promocyjny na usługi serwisowe SICO Polska.