Logo

NowościWielki Format

Drukowanie specjalne z Konicą Minoltą

Drukowanie kopert, etykiet, folderów reklamowych czy zdjęć nie stanowi problemu dla większości urządzeń wielofunkcyjnych, których używa się do produkcji dokumentów w firmie. Zanim jednak przystąpimy do pracy, warto zwrócić uwagę na jakość i koszty.

Korzystając z ogólnodostępnego oprogramowania biurowego, każdy pracownik może bez problemu wydrukować na kopercie logo firmy, w której pracuje oraz adres odbiorcy. Aplikacje te pozwalają także na druk seryjny z wykorzystaniem danych zawartych w książce adresowej.  Koperty można umieścić w kasecie lub w podajniku urządzenia wielofunkcyjnego i od razu wydrukować kilkadziesiąt lub nawet kilkaset przesyłek z adresami odbiorców. Większość urządzeń stosowanych w biurze potrafi pracować na nośnikach o gramaturze do 200 -210 g/m2, dlatego drukowanie na kopertach nie powinno stanowić dla nich większego problemu. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość.

– Często firmy, w których wysyła się dużo korespondencji próbują zaoszczędzić i kupują najtańsze koperty zrobione z materiału słabej jakości i niestarannie sklejone.  Niektóre urządzenia mogą sobie nie poradzić z drukiem na takim nośniku. Aby uniknąć kłopotów lepiej używać kopert sprawdzonych i rekomendowanych przez producenta urządzenia – radzi Szymon Szczur, Koordynator ds. Wsparcia Sprzedaży Rozwiązań Biznesowych Konica Minolta Business Solutions Polska.  

Składanie kartek

Ostatnio bardzo popularne są tzw. koperty z okienkiem. Adresy odbiorców drukowane są w nich na odwrocie kartki z korespondencją skierowaną do klienta i widoczne dzięki przeźroczystemu okienku w kopercie. Kiedy mamy do czynienia z dużą ilością takiej korespondencji i zależy nam na szybkości, warto dokupić dodatkowy moduł finiszera do urządzenia drukującego. Dzięki niemu można automatycznie składać kartki papieru w taki sposób, aby zmieściły się w kopercie, a adres odbiorcy był widoczny na kopercie. Finiszery dysponują też innymi funkcjami, pozwalają na automatyczne przycinanie i zszywanie kartek oraz ich dziurkowanie. Współpracują z urządzeniami do druku wielkoformatowego A3 oraz produkcyjnymi i znacznie ułatwiają tworzenie broszur oraz przygotowywanie folderów reklamowych.

Etykiety bez problemu

Także druk etykiet dla większości urządzeń wielofunkcyjnych dostępnych na rynku nie stanowi problemu, gdyż są one przystosowane do używania materiałów o grubszym podłożu. W wielu z nich etykiety mogą być wkładane do podajnika w pociętych już arkuszach, co znacznie usprawnia pracę.

– Jakie wybrać urządzenie, wszystko zależy od wielkości firmy, ilości generowanych wydruków oraz drukowanych kopert. Konica Minolta proponuje mniejszym biurom mały wielofunkcyjne bizhub C25 lub większe urządzenia formatu A3 jak np. bizhub 363 lub bizhub C360. Do samego drukowania kopert można użyć drukarki np. magicolor 3730, bizhub C35P czy bizhub 40P – dodaje Szymon Szczur.
Tanie drukowanie masowe

Duże firmy, które co miesiąc drukują dziesiątki tysięcy różnych dokumentów coraz częściej tworzą własne Centralne Punkty Druku, gdzie korzystają z profesjonalnych urządzeń produkcyjnych  o dużej wydajności. Umożliwiają one szybką  produkcję dużej ilości różnorodnych materiałów np. etykiet, folderów oraz zdjęć. Wszystko w doskonałej jakości i niższej cenie niż przy użyciu typowego sprzętu przeznaczonego dla biur.

– Najnowsze urządzenia produkcyjne Konica Minolta do druku kolorowego serii bizhub PRESS C6000/7000/8000 doskonale nadają się do druku etykiet, folderów reklamowych i zdjęć. Dysponują też możliwością sprawdzenia ilości tonera potrzebnego do zadrukowania każdej ze stron. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy można więc określić stopień pokrycia kartki drukiem i zaczernienia strony oraz precyzyjniej określić koszty. Przynosi to znaczne oszczędności w firmie – mówi Adam Bieniewski, Production Printing & Solutions Product Manager Konica Minolta Business Solutions Polska.

Efekty końcowe

Nie bez znaczenia dla usprawnienia przepływu informacji w firmie jest szeroki wybór opcji wykańczających. Urządzenia produkcyjne Konica Minolta są standardowo wyposażone w finiszery, które umożliwiają automatyczne przycinanie, zszywanie, dziurkowanie kartek oraz ich składanie, tak aby mieściły się do kopertach. Potrafią też  drukować dokumenty z dużą szybkością.

Nic więc dziwnego, że kadra zarządzająca zaczyna doceniać zalety tworzenia Centralnych Punktów Druku. Coraz  więcej menadżerów jest zdania, że usprawnia to obieg informacji  i pozwala na kontrolę procesu drukowania.