Logo

Marketing MIX

Zmniejszanie skutków AIDS to priorytet SABMiller

Codziennie w Polsce kolejne 3 osoby dowiadują się, że są chore na AIDS a ponad 50% zakażonych HIV nie wie o swoim zakażeniu… 1 grudnia podczas ŚWIATOWEGO DNIA WALKI Z AIDS wszyscy mówią szerzej o tym problemie. Dla SABMiller (właściciela Kompanii Piwowarskiej) zmniejszanie skutków HIV i AIDS jest jednym z 10 kluczowych priorytetów działania.

„Od 25 lat HIV istnieje w Polsce. Od początku wiadomo, że przenosi się poprzez kontakt krwi lub wydzielin narządów płciowych z otwartą raną bądź też błoną śluzową. Od wielu lat dostępne są testy w kierunku HIV, wykonywane bezpłatnie i anonimowo. Zakażenie dotyczy głównie osób między 20 a 29 rokiem życia, często z wyższym wykształceniem. Dlaczego więc ponad połowa osób zakażonych w Polsce nie jest świadoma swojego zakażenia? – mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej i dodaje – „Młodzi ludzie podejmują ryzyko, choć wystarczyłoby zrobić test lub też używać prezerwatyw do wszystkich technik seksualnych. Co roku wykrywamy ponad 800 nowych zakażeń, co oznacza przynajmniej 2 osoby dziennie. Tylko niewielki odsetek Polaków kiedykolwiek zrobiło test na HIV.

„Jako firma odpowiedzialna działamy w zakresie profilaktyki. Dbamy o zdrowie naszych pracowników.” – mówi Katarzyna Wilczewska kierownik ds. public affairs – „Epidemia może negatywnie wpłynąć na naszych pracowników, narazić na utrudnienia łańcuch dostaw, co w efekcie może przyczynić się do osłabienia społeczności, wśród których działamy.”

Dlatego właśnie „Zmniejszanie skutków HIV i?AIDS w obszarach, na które mamy wpływ" jest jednym z 10 priorytetów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej i SABMiller.

Kompania Piwowarska prowadzi działania w zakresie profilaktyki. W ramach opieki medycznej pracownicy firmy mogą nieodpłatnie wykonać testy w placówkach medycznych: Medicover, Centrum Medyczne LIM i LUX MED lub skorzystać z ogólnopolskiej bazy punktów wykonujących testy, dostępnej na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS. Ponadto zadaniem Kompanii Piwowarskiej jest stałe monitorowanie liczby osób zarażonych wirusem HIV w Polsce. Pracownicy firmy są na bieżąco informowani o zagrożeniach i profilaktyce w trakcie obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia Walki z AIDS.

Kompania Piwowarska dołącza się również do akcji edukacyjnej, przypominając pracownikom o tym, jakie zagrożenie niesie ze sobą wirus HIV i AIDS oraz podając najnowsze dane dotyczące zarówno Polski, jak i sytuacji na świecie. Wykorzystuje do tego celu specjalną ulotkę.