Trade marketing CHROMOTERAPIA – uzdrawiająca moc koloru

CHROMOTERAPIA – uzdrawiająca moc koloru

0

Kolor to pierwsze co dostrzegamy w codziennych sytuacjach. Dobrze dobranego kolorystycznie otoczenie może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm lub wręcz przeciwnie – spowodować, że będziemy zmęczeni lub zestresowani. W odpowiedzi na potrzeby ludzkiej psychiki i ciała powstała niekonwencjonalna metoda leczenia zwana chromotorepią.  Jakie kolory wspomogą nasze leczenie?

CHROMOTERAPIA – CO TO?

Chromoterapia, nazywana także koloroterapią lub terapią kolorem, jest niekonwencjonalną metodą leczenia. Polega na otaczaniu się kolorami, które mają pozytywne działanie na nasz organizm. Można na przykład przebywać w pomieszczeniu pomalowanym na dany kolor lub nosić ubrania w sprzyjającej barwie. Terapia taka uzupełnia terapią farmakologiczną, a co ważne – nie wywołuje efektów ubocznych. Mogą z niej korzystać osoby w różnym wieku, także dzieci i ludzie starsi. Mimo wszystko należy także zauważyć, że metoda ta nie może zastąpić leczenie konwencjonalnego, stanowi jedynie jego uzupełnienie.

BIEL i SZARY

Biel kojarzy się z harmonią. Kolor biały bywa  pomocny w leczeniu cho­rób skórnych, a także w niewielkich ilościach poprawia samopoczucie. Ponadto może też usprawnić funkcjonowanie układu odpornościowego. – Mimo wszystko trzeba pamiętać, że przesada nie jest wskazana i zbyt wiele danego koloru w naszym otoczeniu nie wpłynie pozytywnie na organizm. W przypadku bieli, nadmiar może powodować zniechęcenie i brak sił do działania. Kolor szary jest neutralny. Nie rzuca się w oczy, lecz mimo to bywa pomocny przy leczeniu obrzęków i opuchlizny. – mówi dr Marek Borowiński specjalista ds. koloru, Shop Doctor.

ŻÓŁTY, POMARAŃCZOWY i CZERWONY

Kolory te są żywe, ciepłe i energetyczne. Żółci przypisuje się radość oraz ciekawość. Ten niezwykle pozytywny kolor bywa pomocny w leczeniu takich dolegliwości jak przemęczenie i stres. Dodatkowo pobudza proces przemiany materii oraz pomaga m.in. przy artretyzmie, cukrzycy, stwardnieniu rozsianym oraz zatruciu pokarmowym.  Pomarańczowy pobudza do działania i nastraja pozytywnie. Podobnie jak żółty wspomaga przemianę materii. Dodatkowo może być stosowany przy problemach z sercem, a także przy leczeniu anoreksji, chorób wątroby, depresji oraz dolegliwości związanych z pęcherzem moczowym. Czerwony z kolei z racji swojej mocno energetycznej barwy pobudza organizm do działania oraz wspomaga w procesie leczenia chorób serca. Czerwień może być także pomocna przy leczeniu przeziębień, zgagi, migreny oraz anemii. Jej nadmiar może wywoływać agresję, dlatego nie jest wskazana osobom zmagającym się z nerwicą.

FIOLETOWY, NIEBIESKI i ZIELONY

Kolor fioletowy symbolizuje szlachetność, a także nieufność. Pomaga przy leczeniu krótkowzroczności, ataków padaczki oraz chorób pasożytniczych. Osoby zmagające się z chorobami umysłowymi powinny na niego uważać. Niebieski to kolor intuicji. Z racji tego, że należy do grupy kolorów zimnych ma działanie chłodzące. Można go spokojnie użyć przy wspomaganiu leczenia obrzęków, oparzeń, opryszczki, a także zapalenia gardła. Należy jednak uważać, gdyż w nadmiarze może przygnębiać. Z kolei zieleń ma działanie uspokajające i kojące. Pomaga przy leczeniu anginy, zapalenia oskrzeli, zmęczenia emocjonalnego, a także klaustrofobii.

– Kolor to jeden z najważniejszych bodźców w naszym życiu. Przy jego pomocy możemy usprawnić działanie medycyny konwencjonalnej oraz pomóc sobie przy wielu uciążliwych dolegliwościach. Przy czym trzeba pamiętać, że koloroterapia nie może zastąpić wizyty u lekarza. Stosowanie jedynie chromoterapii nie przyniesie zadowalających efektów – mówi Shop Doctor i „Doktor Kolor” czyli dr Marek Borowiński.

MW