Logo

Marketing MIX

Za wysyłanie życzeń też można zostać ukaranym

Dyrektor marketingu koncernu Huawei oraz szeregowy pracownik tej firmy zostali ukarani finansowo za zamieszczenie na Twitterze noworocznych życzeń z wykorzystaniem iPhone’a. Huawei wyjaśnia, że takie postępowanie zaszkodziło wizerunkowi marki na rynku.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Reutersa w noc sylwestrową 31 grudnia ub.r. o północy jeden z pracowników pracującej dla Huawei agencji marketingowej Publicis.Sapient opublikował na Twitterze na oficjalnym koncie Huawei życzenia noworoczne skierowane do użytkowników tego serwisu. Internauci zauważyli, że pod życzeniami pojawił się dopisek dowodzący że post został wysłany z iPhone’a i szybko pojawiły się na ten temat uszczypliwe komentarze, bowiem koncern Apple jest jednym z największych konkurentów Huawei na rynku mobilnym.

Fatalny tweet został szybko usunięty, jednak w internecie zachowała się jego kopia przekazywana na kolejnych stronach i forach. W konsekwencji tego incydentu ukaranych zostało dwóch pracowników, o czym poinformowano w wewnętrznym komunikacie firmy. Jednym z nich jest dyrektor ds. marketingu cyfrowego, drugim zaś wspomniany pracownik obsługujący Twittera. Huawei wyjaśnił, że początkowo noworoczne życzenia próbowano zamieścić za pomocą komputera. Okazało się jednak że nieprawidłowo działała w nim sieć VPN, która była konieczna do przesłania treści na Twittera z powodu oficjalnej blokady tego serwisu w Chinach. W tej sytuacji, próbując obejść ograniczenia pracownik posłużył się iPhonem oraz kartą SIM w roamingu. Szef marketingu oraz pracownik zostali ukarani przez firmę potrąceniem pensji o kwotę 730 dol. każdy, obaj nie otrzymają też do końca roku żadnej podwyżki. Huawei wyjaśnia, że wywołany przez nich incydent wpłynął ujemnie na wizerunek marki. W ostatnim okresie Huawei przeżywa kryzys zaufania, jest bowiem oskarżany o przekazywanie chińskim służbom danych użytkowników, a kilka krajów wycofało się ze strategicznej współpracy z tym producentem. Na razie jednak nie ma to większego wpływu na wyniki biznesowe Huawei, który spodziewa się że rok 2018 zamknie przychodami na poziomie 108,5 mld dol.

MW