Event MIX Rekordowa frekwencja podczas 14. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice!

Rekordowa frekwencja podczas 14. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice!

0
14 edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice

Muzyczne wydarzenie lata za nami! W przedostatni weekend czerwca katowicka Strefa Kultury zamieniła się w tętniące życiem miasteczko festiwalowe. Przez cztery dni w stolicy Górnego Śląska pulsowały najświeższe dźwięki, a gorące, festiwalowe noce gwarantowały pełnię wrażeń i emocji. Podczas 14. edycji TNMK wystąpili m.in. pionierzy muzyki elektronicznej Kraftwerk, król grime Skepta, gwiazdy electropopu GusGus i Apparat i kilkudziesięciu innych artystów.

25 tys. fanów z Polski i zagranicy, wyprzedany czwartek i piątek, fascynujące występy 69 artystów

Wyprzedany koncert otwarcia festiwalu, którego gwiazdą był RHYE, zainaugurował w czwartek 14. odsłonę Tauron Nowa Muzyka Katowice. W czterodniowym wydarzeniu zachwycającym atmosferą i ofertą artystyczną wzięło udział 25 tys. osób. Najważniejszym punktem programu był oczywiście występ pionierów muzyki elektronicznej z Kraftwerk. Już na godzinę przed występem grupy ustawiła się kolejka fanów w każdym wieku. Multimedialne, trójwymiarowe show obfitowało w polskie akcenty. W wizualizacjach grupy nie zabrakło hali Spodek, w którym Kraftwerk wystąpił na dwóch pamiętnych koncertach latem 1981 roku. Entuzjazm wzbudziło wykonanie utworu „Pocket Calculator” z polskim tekstem. Znakomite nagłośnienie gwarantowało najwyższy komfort uczestnictwa w koncercie Kraftwerk.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także inne występy gwiazd. Król grime’u Skepta po mistrzowsku zawładnął wielotysięczną publicznością, dając energetyczny koncert pełen największych hitów. Od otwierającego „That’s Not Me”, po megahit „Shutdown” na sam koniec- przez cały koncert szczelnie wypełniona sala MCK buzowała potężną energią. GusGus mają w Polsce tysiące wiernych fanów, którzy do ostatniego miejsca wypełnili Tauron Music Hall. Islandczycy udowodnili koncertową klasę znakomicie utrzymując energię i dramatyzm przez cały występ. Scena Red Bull Music do późnych godzin porannych pulsowała rytmem, ciesząc się niezmiennie ogromną popularnością wśród fanów mocniejszych, tanecznych brzmień. Podobnie było na scenie FUTURE!/carbon, którą zdominowały kobiety. Z kolei fani jazzu, hiphopu i muzyki współczesnej oblegali Amfiteatr NOSPR oraz Scenę Kameralną NOSPR. Bogactwo festiwalowej oferty pozwalało odkrywać nowe zjawiska artystyczne i cieszyć się obcowaniem z tymi już dobrze znanymi. Festiwal zwieńczył wielogodzinny, niedzielny maraton muzyczny na Sztauwajerach, którego gwiazdą był izraelski duet Red Axes.

Doskonała pogoda sprzyjała festiwalowemu doświadczeniu. Niemal cały czas był wypełniony słońcem i wysoką temperaturą. Dobra aura otaczała też wszystkie sceny festiwalu, które tłumnie oblegali fani. Publiczność Tauron Nowa Muzyka Katowice przybyła na festiwal z całej Polski, ale liczni byli również fani z wielu krajów Europy. Nie zabrakło przybyszów  z Czech, Słowacji, Ukrainy i Niemiec, ale także festiwalowiczów ze Skandynawii, Hiszpanii czy Włoch.

Współorganizatorem festiwalu było Miasto Katowice. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy można było wejść na teren festiwalu z własnym pojemnikiem na wodę. W ramach promocji postaw pro-ekologicznych i dzięki uprzejmości Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, na festiwalu pojawiła się darmowa woda ze źródeł artezyjskich. Dystrybuowana w Strefie Kultury woda pomogła wyeliminować użycie plastiku. Festiwalowicze wypili ponad 9 tys. litrów wody pochodzącej z zabytkowej stacji wodociągowej Zawada. To ekwiwalent aż 18 tys. plastikowych butelek o pojemności 0,5 litra!

W trakcie festiwalu odbył się również szereg wydarzeń towarzyszących. Muzeum Śląskie, którego siedziba mieści się na terenie Strefy Kultury, zorganizowała serię wystaw i spektakli dla uczestników Tauron Nowa Muzyka Katowice. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zwłaszcza wystawa o początkach polskiego hiphopu „Zajawka”.

Tauron Nowa Muzyka Katowice we wspaniałym stylu otworzył sezon letni. Ogromna liczba zadowolonych fanów to dowód na wielki sukces festiwalu odbywającego się w stolicy Górnego Śląska. To jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie i tegoroczna edycja potwierdziła ten status.

Współorganizatorem festiwalu jest miasto Katowice.

Tauron Nowa Muzyka Katowice

20.06 – 22.06.2019

 • Kraftwerk ● Skepta ●
 • Apparat live ● RHYE ● GusGus ● Jazzanova live
 • Red Axes ● Yves Tumor ● Amnesia Scanner ● Matthew Dear ● GAIKA ●
 • Roman Flügel ● Laurel Halo ● Mariel Ito ● Marie Davidson ● Oscar Mulero ●
 • Thomas Fehlmann ● Bjarki A/V live ● Atom & Jacek Sienkiewicz ●
 • Anja Schneider ● Deena Abdelwahed ● HVOB live (clubset)● The Mouse Outfit ●
 • Fatima Al Qadiri live ● LAFAWNDAH ● Kornél Kovács ● Neon Chambers ●
 • Karen Gwyer ● Andrea Belfi ● K Á R Y Y N ● Madison McFerrin ● Novo Line ●
 • Lisa Morgenstern ● Smolik / Kev Fox ● Fisz Emade Tworzywo ● Syny ● Kamp! ●
 • Envee ● Piotr Bejnar ● Resina ● Król ● Kamil Pivot ● GYRL ● Nazar ● Ivo Dimchev ● coucou chloe ● Ptakh_Jung ● Ana Carla Maza ● Brat Star ● AWA ● Askjell ● MUKA ● ● RAT KRU ● Tatiana Heuman ● Bert ● Igor ● Mr. Lex ● Ros ●
 • Oramics showcase (Avtomat, dogheadsurigeri, Monster, ISNT, Mala Herba) ●
 • Glasse ● Raidho ● Michał Margański ● Sosky ● Wrong Dials ● Jaromir Kaminski ●

Więcej na: www.festiwalnowamuzyka.pl