Event MIX Wiemy, kto wybuduje Pawilon Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju!

Wiemy, kto wybuduje Pawilon Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju!

49
0
Pawilon Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020
Już niebawem ruszają prace związane z budową Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO Dubaj 2020. Za stworzenie tej architektonicznej wizytówki naszego kraju odpowiedzialne będzie  konsorcjum polskich firm – Międzynarodowe Targi Poznańskie wraz z FM Aldentro. Pawilon Polski będzie główną areną prezentacji o Polsce podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

Rekomendowane przez organizatorów tematy przewodnie ekspozycji – zrównoważony rozwój i mobilność – Polska rozszerza w trzech wątkach tematycznych: Technologia, Współpraca międzynarodowa i Natura. Hasło Polskiego Pawilonu brzmi: „Creativity inspired by nature”.

– Decyzja o powierzeniu zadania związanego ze stworzeniem pawilonu – wizytówki Polski na Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju Konsorcjum Grupa MTP – FM Aldentro jest potwierdzeniem unikatowych kompetencji obu firm oraz ich bardzo wysokiej pozycji wśród organizatorów najważniejszych wydarzeń w skali międzynarodowej. Grupa MTP była trzykrotnie zaangażowana w organizację szczytu klimatycznego COP w Polsce na rzecz ONZ  – mówi Tomasz Kobierski, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP.

– FM ALDENTRO sp. z o.o. jest częścią grupy kapitałowej ATM Grupa S.A.. Nasz zespół realizował m.in. zabudowę pawilonów wystawienniczych Delegacji Państwowych podczas Kongresu Klimatycznego COP24 w Katowicach – dodaje Filip Majchrowski Prezes Zarządu FM ALDENTRO.

– Pawilon Polski już teraz uznawany jest w Dubaju za budynek ikoniczny. Przed generalnym wykonawcą stoi więc nie lada wyzwanie, by doskonały projekt przekuć w realizację, która już w październiku stanie się spektakularnym nośnikiem informacji o naszym kraju.  Doceniamy połączenie kompetencji  konsorcjum Międzynarodowych Targów Poznańskich i FM Aldentro i cieszymy się, że możemy rozpocząć prace  na ponad rok przed początkiem Wystawy. Planujemy, że budowa Pawilonu ruszy jeszcze w tym roku – mówi Monika Dyląg-Sajór, koordynator projektu EXPO Dubaj 2020 w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Umowa na „Zaprojektowanie, budowę, utrzymanie techniczne i rozbiórkę Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich” obejmuje trzy etapy, w tym m.in. wykonanie dokumentacji projektowej Pawilonu Polski, uzyskanie zezwoleń budowlanych oraz zezwoleń Organizatora, budowę Pawilonu Polski wraz z instalacjami, wykończenie wnętrza budynku oraz ekspozycji, bieżące utrzymanie techniczne budynku i ekspozycji, a także demontaż Pawilonu Polski po zakończeniu Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

Pawilon Polski – wielowątkowa opowieść o polskiej naturze, kreatywności, innowacyjności

Konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski oraz ekspozycji wewnętrznej na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju wygrała warszawska pracownia WXCA. Architektura Pawilonu odnosi się w sposób czytelny do hasła mobilności. Tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową strukturę, która zaprasza odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia i kontemplacji unoszącej się ponad głowami gości instalacji – rzeźby kinetycznej wyobrażającej lecące stado ptaków.

Bogactwo naturalnej przyrody, różnorodność krajobrazu i strategiczne położenie w centrum Europy sprawiają, że Polska jest najważniejszym siedliskiem europejskich ptaków wędrownych. Zaproszenie odwiedzających do towarzyszenia tej wędrówce i przyjrzenia się obfitości polskiej awifauny stanowi okazję do rozwinięcia intrygującej, wielowątkowej opowieści nie tylko o pięknie polskiej natury, ale przede wszystkim o wymianie międzynarodowej, mobilności, eksporcie idei i myśli technologicznej. Polska zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie.