Event MIX Podsumowanie wideokonferencji organizatorów turystyki i ubezpieczycieli

Podsumowanie wideokonferencji organizatorów turystyki i ubezpieczycieli

67
0

Na platformie informacyjne branżowego sztabu kryzysowego TUgether ukazało się podsumowanie wideokonferencji organizatorów turystyki i ubezpieczycieli, które poniżej prezentujemy.

16 marca odbyła się telekonferencja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel SOIT, dotycząca sytuacji na rynku turystycznym oraz gwarancji i ubezpieczeń turystycznych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm ubezpieczeniowych AXA, TU Europa, Signal Iduna, Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz władze Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel SOIT, PZOT, SITE Poland i Polskiej Izby Turystyki.

Została omówiona sytuacja na rynku wyjazdów grupowych i indywidualnych. Podstawowym tematem rozmów była zmiana paragrafu 3 rozporządzenia z 27 grudnia 2017 r. o wysokości minimalnej gwarancji turystycznej – tak, aby wysokość gwarancji odpowiadała spodziewanym obrotom, a nie wysokim obrotom z roku poprzedniego. Ma to na celu: ograniczenie zbyt wysokich, do spodziewanego przychodu, zabezpieczeń finansowych zaciąganych przez organizatorów turystyki, jak i zmniejszenia samych kosztów gwarancji.

Podsumowanie sytuacji na rynku
– ubezpieczyciele – otrzymują dużo anulacji polis
– organizatorzy turystyki mocno zmniejszają liczbę wyjazdów i szukają sposobu na zmniejszenie kosztów stałych
– pomoc ze strony państwa dla organizatorów jest niezbędna

Działania Polskiej Izby Ubezpieczeń
– wspólne stanowisko organizatorów turystyki będzie przedmiotem uzgodnień w PIU w tym tygodniu
– uzgodnione stanowisko PIU zostanie przekazane do strony rządowej ścieżką legislacyjną w trybie pilnym
– wskazany został zespół do prac w temacie gwarancji z organizacjami touroperatorskimi.

Stanowisko Organizatorów
– organizatorzy turystyki szacują okres „przestoju” na 3 – w przypadku turystyki indywidualnej – do 6 miesięcy w przypadku turystyki grupowej
– kluczowym problemem organizatorów jest, nie cena polisy, ale zabezpieczenie gwarancji
– turystyka w 2019 r. była w tendencji wzrostowej, możemy oczekiwać, że jak skończą się ograniczenia to po 3 miesiącach branża wróci do normy. Wysoka baza zeszłoroczna znacząco wpływa na koszty gwarancji w tym roku.
Obie strony spodziewają się szybkiego działania Ministerstwa Rozwoju w tym temacie.
W pracach organizatorów reprezentowali Krzysztof Pobożniak, Dariusz Wojtal, Sławomir Szulc, Cezary Wilemajtys, Daria Rzadkiewicz, Łukasz Adamowicz.

TREŚĆ WSPÓLNEGO OŚWIADCZENIA ORGANIZATORÓW TURYSTYKI