Event MIX „Otwieramy Koncerty”

„Otwieramy Koncerty”

0

Przedstawiciele Izby Gospodarczej Menadżerów Artystów Polskich (IGMAP) – organizatora akcji „Otwieramy Koncerty” i Polskiej Izby Techniki Estradowej (PITE), z udziałem posłów Koalicji Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową, której tematem była sytuacja szeroko rozumianej branży muzycznej i estradowej.

W konferencji prasowej pod tytułem „Tysiące ludzi bez możliwości zarobkowania – otwieramy koncerty”, wzięli udział przedstawiciele IGMAP: Tomasz Grywiński i Marcin Bachara oraz PITE – Piotr Zajkiewicz, a także posłowie Klubu Koalicji Obywatekskiej Monika Wielichowska i Grzegorz Napieralski.

Spotkanie rozpoczęła Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej. – Branża potrzebuje przemyślanego wsparcia, punktowej pomocy, odpowiednich przejrzystych regulacji – zauważa posłanka i dodaje, że przedsiębiorcy są gotowi do rozmów na temat konkretnych instrumentów pomocowych dla całej branży muzycznej.

Branża muzyczna i szeroko pojęta branża rozrywkowa generuje zdaniem uczestników konferencji 3,5 proc. PKB i zatrudnia około 300 tys. osób. Tworzą ją nie tylko artyści z pierwszych stron gazet, ale także m.in. muzycy, technicy, noagłośnieniowcy, oświetleniowcy, choreografowie i przedstawiciele wszystkich branż niezbędnych do realizacji koncertu.
– Nasza branża została zamknięta jako pierwsza i prawdopodobnie jako ostatnia zostanie rozmrożona – wskazuje Tomasz Grywiński, prezes Izby Gospodarczej Menadżerów Artystów Polskich i dodaje: – Wiele tysięcy ludzi jest w tej chwili bez pracy, a na dzień dzisiejszy skończyła się pomoc państwa dla przedsiębiorców. Nie mamy odpowiedniej pomocy, dlatego zwracamy się do rządu i wszystkich klubów parlamentarnych z prośbą o wsparcie naszej branży. Zostało wysłane do nich pismo, aby zainicjować spotkanie branżowe.

Piotr Zajkiewicz, wiceprezes Polskiej Izby Techniki Estradowej, wskazuje, że firmy w branży w wielu przypadkach są jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi. Często z dużymi zobowiązaniami finansowymi wynikającymi z kredytów czy leasing sprzętu, których w obecnej sytuacji nie są w stanie spłacać.- W marcu większość firm miała spadki przychodów o 100 procent, mając oczywiście stałe obciążenia miesięczne – zaznacza Piotr Zajkiewicz.

– Musimy poprosić rząd o stworzenie tarczy sektorowej dla naszej branży – apeluje Marcin Bachara, przedstawiciel Izby Gospodarczej Menadżerów Artystów Polskich.- Nawet jeśli branża zostanie uruchomiona teraz, to i tak obecny sezon jest stracony. Bachara proponuje zastosowanie wzorca naszych zachodnich sąsiadów. Branżowy program wsparcia funkcjonuje w Niemczech, gdzie rząd przeznaczył na ten cel 1 mld euro dla branży rozrywkowej, z czego 150 mln na samą branżę koncertową.

– Bardzo byśmy chcieli podkreślić naszą apolityczność i zaprosić do współpracy wszystkich, którzy chcą nam pomóc. Chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych naszym losem, abyśmy wypracowali rozwiązania w sposób pokojowy i merytoryczny, a następnie wprowadzili je w życie – wyraża swoje stanowisko Marcin Bachara.

Poseł Koalicji Obywatelskiej, Grzegorz Napieralski apeluje do premier Emilewicz, aby pochyliła się nad branżą i przygotowała przepisy, o które walczą poszczególne izby gospodarcze. – My ze swojej strony proponujemy spotkane tu w parlamencie, abyśmy razem, ponad podziałami takie rozwiązania znaleźli – dodaje.

Konferencja prasowa odbyła się pierwszego lipca, w Sejmie. Pełen zapis spotkania znajduje się TUTAJ. Działania akcji można śledzić na fan page’u inicjatywy.

Źródło: MeetingPlanner.pl