Poligrafia Duże zainteresowanie nośnikami podczas Ikonos Open House

Duże zainteresowanie nośnikami podczas Ikonos Open House

0

Podczas wiosennego Ikonos Open House w Opolu mocno akcentowany był druk UV a co za tym idzie płyty – podstawowy nośnik wykorzystywany w tej technologii druku.

– W ramach ploterowo-mediowego „open house” zaprezentowaliśmy nasze portfolio płyt. Obejmuje ono kilka grup tych nośników. Płyty ze spienionego PVC, płyty PMMA czyli tak zwaną pleksę, płyty kompozytowe z zewnętrzną warstwą aluminium oraz płyty HIPS – mówi Karol Anioła, product manager.

Płyty ze spienionego PVC przeznaczone są do zadruku bezpośredniego w technologii UV, oklejania folią samoprzylepną, malowania, itd. Szerokie możliwości stosowania płyt PVC powodują, że jest to podstawowy materiał w wielu agencjach reklamowych, drukarniach wielkoformatowych i zakładach produkcyjnych. Charakteryzują się regularną strukturą wewnętrzną o zamkniętych komórkach z gładką, twardą powierzchnią pozbawioną porów. Płyty Ikonos są jednostronnie zabezpieczone folią ochronną. Posiadają gładką i twardą powierzchnię oraz regularną strukturę wewnętrzną, charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością i sztywnością.

– Ten najpopularniejszy płaski nośnik proponujemy w wielu grubościach, począwszy od 1 mm, przez 2, 3, 4, 5, 6, 8 po 10 mm. W zakresie rozmiarów posiadamy najpopularniejsze rozmiarówki oraz co ważne usługę cięcia na formatki – dodaje.

Płyty kompozytowe to lekkie, sztywne i trwałe nośniki z bardzo szerokim spektrum zastosowań. Polietylenowy rdzeń jest obustronnie pokryty lakierowaną warstwą aluminium, przez co zyskuje wysoką sztywność przy zachowaniu niskiej wagi oraz dodatkowo ekskluzywny wygląd. Połączenie warstw odbywa się metodami chemicznymi i mechanicznymi co sprawia, że płyta ta jest wyjątkowo odporna na rozwarstwienie. Płyty kompozytowe Ikonos posiadają w odróżnieniu od płyt konkurencyjnych, grubsze warstwy aluminium – 0.21 mm z każdej strony, przez co sztywność kompozytu jest wyższa, a możliwości obróbki rozszerzone. Płyty kompozytowe Ikonos posiadają gwarancję producenta – 10 lat.

– Kompozyty IKOBOND, proponujemy w 3 wariantach kolorystycznych. Standardowy biały, czarny matowy oraz o powierzchni szczotkowanego aluminium – dodaje Karol Anioła.

Płyty PMMA tzw. plexi znajdują zastosowanie w reklamie, budownictwie, przemyśle i transporcie. Przykładowe zastosowanie to: tablice podświetlane, szyldy, litery podświetlane, stojaki reklamowe, stanowiska targowe, wyposażenie stoisk, elementy dekoracji, stojaki na ulotki, gadżety reklamowe, elementy elewacji, drzwi, przeszklenia, podzespoły i osłony maszyn oraz urządzeń, sprzęt laboratoryjny, aparatura chemiczna oraz optyczna, reflektory, owiewki, itd.

Płyty PMMA Ikonos posiadają 10 lat gwarancji na starzenie, żółknięcie i UV. Są zabezpieczenie folią ochronną. Cechują się gładką powierzchnią i są łatwe w obróbce i termoformowaniu. Dodatkowo są nietłukące i niepękające.

– Pleksi dostarczamy w 2 wariantach kolorystycznych. Pierwszy, przezroczysty o wysokim stopni przezroczystości. I drugi mleczny, do podświetleń o bardzo dobrych parametrach rozpraszania światła. Grubości w jakich można spotkać te nośniki rozpoczynają się od 3 a kończą na 10 mm – kontynuuje Karol Anioła.

W ostatnim czasie opolski IKONOS wyposażył swój park maszynowy w profesjonalne linię do cięcia płyt na formatki. Dodatkowo klienci otrzymali dostęp do usługi cięcia płyt on-line. Dzięki niej mogą zamówić i rozplanować rozkrój płyt kompozytowych, pleksi (PMMA) i PVC.

Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy jeszcze czołowym dostawcą płyt, ale mocno się rozwijamy poprzez stopniowe zwiększanie dostępnych nośników i przede wszystkim gwarantując usługę cięcia na formatki na najlepszym do tego urządzeniu w Polsce – reasumuje.

Ikonos to nie tylko płyty a przede wszystkim materiały z własnej linii produkcyjnej zlokalizowanej w Opolu w kompleksie Atrium-Ikonos.

Stale rozwijamy różne nasze grupy produktowe. Ostatnio wprowadziliśmy ciekawe nośniki na szyby takie jaki kolorowe folie typu „frosted”, które zresztą ostatnio zdobyły nagrodę w zakresie innowacyjności. Rozwijamy także linie folii samoprzylepnych, materiałów powlekanych, papierów i wielu innych. Nasze materiały są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Słuchamy opinii użytkowników naszych materiałów i regularnie wprowadzamy nowe produkty, ich warianty i ulepszenia – wyjaśnia. – Ikonos w ostatnim czasie wprowadził kilka autorskich nośników, które powstały w opolskich laboratoriach przy współpracy technologicznej z największymi światowymi koncernami chemicznymi.

MRT FX 150+ to gruba, 150-mikronowa, biała folia monomerowa. Jej cechą charakterystyczną jest specjalny klej w technologii HiTack. Umożliwia on „przyklejanie się” do trudnych powierzchni jak ściany i plastiki. Dodatkowo jest to klej usuwalny, czyli można grafikę w dowolnym momencie usunąć bez śladów. MRT FX 150+ to folia do zadruku atramentami eko, mild, solwentowymi jak i lateksowymi oraz UV. Jej powłoka jest biała, matowa i zdolna podobnie jak pozostałe folie Ikonosa do szybkiego i nasyconego druku.

Z kolei GRT BLM 100+ to specjalistyczna folia, której zadaniem jest blokowanie światła. Można powiedzieć, że jej zadanie jest bliskie blockoutom. Jednakże w tym przypadku mówimy o folii samoprzylepnej. Jej struktura oparta jest na wysokiej koncentracji białego pigmentu, którego zadaniem jest nie przebijanie światła oraz grafiki znajdującej się za nią. W materiale tym zastosowano przezroczysty(!) klej o usuwalnej charakterystyce. Oznacza to że, po czasie ekspozycji, możemy taką folię zerwać bez pozostałości kleju. GRT BLM 100+ to monomerowy winyl o grubości 100 mikronów. Przeznaczony jest do zadruku dowolnym atramentem solwentowym, lateksowym bądź UV. Tak jak cała rodzina folii Profiflex, materiał bardzo dobrze wchłania atrament, szybko schnie i charakteryzuje się szerokim gamutem barwnym. Nawet w czasie szybkiego druku pozwala na uzyskanie ostrych detali.

Opracowana i produkowana w Opolu rodzina produktów Fast&Easy AIR+ obejmuje już kilka materiałów. Folie samoprzylepne z tej serii charakteryzują się specjalnie opracowana strukturą kleju. Warstwa adhezyjna o specjalnej (tzw. kanalikowej) strukturze ułatwia wyklejanie. Podkład, który tworzy specjalną strukturę kleju, umożliwia szybszą i łatwiejszą aplikację na wybraną powierzchnię. Do produkcji został użyty najwyższej jakości strukturalny papier podkładowy typu PCK, obustronnie zabezpieczony PE. Rodzina folii Fast & Easy obejmuje aktualnie folie monomerowe błyszczące i matowe, folie polimerowe oraz folię dekoracyjną na szyby o powierzchni imitującej mrożone szkło i nadal się rozwija.

Polskim dystrybutorem materiałów Ikonos jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.atrium.com.pl

KL