Logo

Media & maszyny

Guru wielkoformatowego „color managmentu” w Polsce

27 października, podczas Dni Otwartych Atrium i Ikonos będą miały miejsce prelekcje i konsultacje ze światowej klasy, amerykańskim twórcą oprogramowania ONYX RIP i specjalistą od kolorów.

Max Derhak z firmy ONYX jest także głównym naukowcem konsorcjum ICC. Podczas spotkania w Opolu, można będzie posłuchać jego wykładu jak i wziąć udział w panelu dyskusyjnym i warsztatowym. – Jest to jedyna i niepowtarzalna okazja, aby spotkać się z człowiekiem, który nie przesadzając… tworzy kolor. Jesteśmy dumni, że Pan Max Derhak zgodził się wziąć udział w naszych wielkoformatowych dniach otwartych – mówi Paweł Stania z działu marketingu firmy Atrium.

Często można spotkać się z sytuacją, że kolorystyka wydruków wielkoformatowych jest odmienna od tych przewidzianych w projekcie. Co zrobić, jakich błędów unikać o tym opowie zagraniczny prelegent. Oprócz wykładu, można będzie osobiście zadać nurtujące pytania dotyczące szeroko rozumianego zarządzania kolorem.

Spotkanie będzie także, okazją do prezentacji najnowszej wersji oprogramowania Onyx. Producent w gorącej jeszcze, wersji 12 wprowadził ogromną listę udoskonaleń i ulepszeń.
Udział w ploterowych Dniach Otwartych jak i w wykładzie i panelu jest bezpłatny. Organizator zaprasza osoby na co dzień związane i pracujące z kolorem, m.in. operatorów maszyn wielkoformatowych. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, obwiązuje limit miejsc.

Dni otwarte Atrium i Ikonos pod znakiem „X”

Spotkanie z Maxem Derhakiem odbędzie się w ramach październikowych, opolskich Dni Otwartych Atrium i Ikonos. Na październikowym „open house” będzie można podrukować na kilkunastu urządzeniach z oferty Atrium z wykorzystaniem materiałów Ikonos. A przede wszystkim zapoznać się z nową serią ploterów Mutoh „X”.

Seria ValueJet „X” obejmuje aktualnie 3 plotery graficzne. Szybkie, jedno głowicowe ValueJety 1324X i 1624X oraz produkcyjnego 1638X. Z kolei linia drukarek sublimacyjnych ValueJet z seri „X” to dwa, dwugłowicowe urządzenia: 1638WX oraz 1938WX.

Nową linię ploterów wyróżnia przede wszystkim obecność na pokładzie technologii kompensacji grubości materiałów. Opracowana w laboratoriach firmy Mutoh, technologia DropMaster to funkcjonalność, która obecna wyłącznie w nowych ploterach serii „X”.

– W momencie gdy druk odbywa się na cienkim papierze, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym banerze. Efektem tego może być rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. Technologia Mutoh DropMaster eliminuje ten problem i potrzebę ręcznej kalibracji. W sposób automatyczny dostosowuje sposób wystrzeliwania poszczególnych kropli atramentu. Za jej pomocą trafiają dokładnie w miejsce przeznaczenia, zarówno podczas druku jedno- i dwu-kierunkowego. Funkcja DropMaster działa niezależnie od rodzaju materiału, rozdzielczości lub prędkości druku. Finalnie zawsze mamy precyzyjny i ostry wydruk – mówi Paweł Stania z działu marketingu firmy Atrium.

Mutoh ValueJet 1324X i 1624X wyposażone są w jedną, nowoczesną, pozłacaną, 1440-dyszową głowicę serii DX6. Najszybszy 1638X posiada 2 takie głowice w układzie macierzowym.
Głowica ta umożliwia druk zmienną kroplą (Vardot). Dzięki oprogramowaniu mamy możliwość niezależnej regulacji wielkości kropel wychodzących z poszczególnych dysz. Wielkość kropli jest także zmieniana w zależności od drukowanej grafiki. Przykładowo inna jest kombinacja rozmiarów kropel dla jednolitych obszarów, inna dla detali i przejść tonalnych.

Plotery Mutoh ValueJet X wyposażone są także w sprawdzony i opatentowany system druku falą / mgłą z przeplotem (ang. Intelligent Interweaving). Mutoh VJ-1324X drukuje na materiałach o szerokości 1370 mm. Modele 1624X, 1638X i WX to drukarki 64 calowe czyli 1625 mm.

Najszerszy, sublimacyjny „X” obsługuje nośniki o szerokości maksymalnej 1910 mm. Jeżeli chodzi o wydajność to plotery ValueJet plasują się w światowej czołówce. Najszybszy 1638X osiąga blisko 100 m2/h. Jego jednogłowicowy odpowiednik, cechuje się prędkością 50 m2/h. Z kolei najmniejszy VJ-1324X drukuje do 30 m2/h. Sublimacyjne odpowiedniki osiągają około 70 m2/h.
Plotery „X” mogą korzystać z dowolnych atramentów. Wyeliminowanie potrzeby korzystania z chipów zabezpieczających otworzyło przed użytkownikami ploterów ValueJet nowe możliwości. Mogą korzystać z dowolnych atramentów jak na przykład certyfikowanych, ekologicznych Mutoh Nano-Resin UMS lub też eko-solwentowych Ikonos. UMS’y są praktycznie bezzapachowe i nie wymagają stosowania systemów wentylacji podczas procesu druku. Niekwestionowaną zaletą jest także zgodność z normami ekologicznymi. Atramenty te posiadają oznaczenie Xi zamiast szkodliwego Xn. Można je stosować w warunkach biurowych. Nowe atramenty gwarantują żywą i nasyconą kolorystykę oraz szeroki gamut barw pokrywający 83% palety PANTONE C. Dają one możliwość druku wielu „korporacyjnych” kolorów. Jako jedyne na rynku, atramenty UMS wykorzystywane w ploterach Mutoh ValueJet X posiadają certyfikat Indoor Air Comfort wydany przez instytut Eurofins.

Graficzne plotery Mutoh „X” dają szerokie możliwości produkcji. Za ich pomocą można drukować grafiki samochodowe, banery reklamowe i wyborcze, plakaty, etykiety, rollupy, backlity, fototapety, obrazy, reprodukcje i fotografie. Sublimacyjne modele posłużą do druku grafiki na tekstyliach, odzieży, flagach, gadżetach, smyczach, dekoracjach wnętrz, itd.
X to łatwość użytkowania przez początkujących użytkowników i zaawansowanych drukarzy. Cechuje się także brakiem potrzeby stałej konserwacji oraz niskim zużyciem atramentu. W połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami na rynku, ploter daje gwarancję szybkiego zwrotu inwestycji. Przekonuje product manager urządzeń Mutoh.

Plotery Mutoh korzystają z najnowszej wersji oprogramowania RIP Onyx 12.

www.atrium.com.pl

KL