Poligrafia Duże zainteresowanie materiałami Ikonos na targach Glass i Stone

Duże zainteresowanie materiałami Ikonos na targach Glass i Stone

0

Folie dekoracyjne, montażowe, do piaskowania a także płyty można było spotkać na stoisku rodzimego producenta IKONOS z Opola. Jak widać produkty tej marki znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach – od reklamy i druku przez dekoracje po… piaskowanie szkła i kamienia.

Targi GLASS i STONE odbywające się od 18 do 21.11.br w Poznaniu przyciągnęły wielu wystawców i odwiedzających. Swoje produkty zaprezentował także opolski producent materiałów do druku wielkoformatowego pokazując szeroką ofertę materiałów dedykowanych dla budownictwa, dekoratorstwa i branży kamieniarskiej i szklarskiej.

Folie dekoracyjne o efekcie mrożonego szkła to modny i obecny w wielu miejscach w ostatnich czasach materiał. Znajduje zastosowanie w biurach i punktach użyteczności publicznej a nawet w mieszkaniach. W ostatnim czasie Ikonos wprowadził wariant z klejem kanalikowym. Ma on za zadanie ułatwić aplikację poprzez ułatwianie wyprowadzenia pęcherzyków powietrza lub wody.

Oprócz standardowych „mrożonek” w kolorze srebrnym Ikonos w ostatnich tygodniach wprowadził do produkcji kolorowe folie typu frosted. Pierwsze warianty tej linii folii występują w wersji niebieskiej, zielonej i różanej. Klej stosowanych w kolorowych foliach jest pełny. Materiały te rekomendowane są na wszystkie przezroczyste, płaskie powierzchnie, takie jak okna, wystawy sklepowe, witryny meblowe, szklane drzwi itp.

Folia montażowa (dwuklej) – to transparentna folia o grubości 80 mikronów. Pokryta jest dwustronnie trwałym, bezbarwnym klejem i zabezpieczona również z dwóch stron papierem podkładowym. Umożliwia montaż grafik na płaskich powierzchniach np.: witrynach szklanych, płytach PVC, PMMA, tworzywach, płytach kompozytowych, płytach meblowych.

Producent wprowadził na razie jeden rozmiar: 105 cm. Długości nawoju roli wynosi 25 metrów. Montaż grafiki, przykładowo płyty na szkło, przebiega następująco. Folię aplikuje się na rewers przygotowanej grafiki. Uprzednio należy zdjąć papier zabezpieczający z jednej strony. Tak z zaaplikowanej folii odklejamy druga warstwę zabezpieczającą, po czym można finalnie przejść do aplikacji na witrynie.

Inny materiał do stosowania na szkle to elektrostatyczna folia Ikonos Static. Przeznaczona jest do aplikacji na szybach, witrynach, oknach a także na innych płaskich powierzchniach. Rolę „kleju” spełniają ładunki elektryczne przez co folię można łatwo aplikować jak i zdjąć nie pozostawiając śladu.

Inną specjalistyczną folią prezentowaną na targach Glass był Ikonos Profiflex Pro Sandblast BRT. Jest to materiały który powstał z myślą o branży kamieniarskiej, szklarskiej oraz dekoratorskiej. Folia ta służy do piaskowania czyli ścierania górnej, nieosłoniętej warstwy podłoża. W ten sposób powstaje liternictwo na płytach marmurowych, szkle a nawet powierzchniach kulistych (np. okrągłe fontanny).

Do „edycji” szkła przewidziana jest folia BRT 100. Folia Ikonos Profiflex Sandblast BRT 100+ przeznaczona jest do piaskowania w szkle. Jako pierwsza w serii BRT jest to folia przezroczysta. Jej transparentna struktura pomaga w procesie piaskowania, gdyż widoczna jest przez nią piaskowana tafla. Jeżeli doszłoby do pęknięcia szkła, będzie to widoczne przez folię. Poprzez standardowe folie do piaskowania o kolorowej powierzchni ewentualna usterka nie byłaby widoczna.

Na tych branżowych targach nie mogło zabraknąć płyt. Oferta Ikonos w tym zakresie dynamicznie się rozszerza. W ostatnim czasie opolski producent i dystrybutor wyposażył swój park maszynowy w profesjonalne linie do cięcia płyt na formatki. Dodatkowo klienci otrzymali dostęp do usługi cięcia płyt on-line. Dzięki niej mogą zamówić i rozplanować rozkrój płyt kompozytowych, pleksi (PMMA) i PVC.

Płyty PMMA tzw. plexi znajdują zastosowanie w reklamie, budownictwie, przemyśle i transporcie. Przykładowe zastosowanie to: tablice podświetlane, szyldy, litery podświetlane, stojaki reklamowe, stanowiska targowe, wyposażenie stoisk, elementy dekoracji, stojaki na ulotki, gadżety reklamowe, elementy elewacji, drzwi, przeszklenia, podzespoły i osłony maszyn oraz urządzeń, sprzęt laboratoryjny, aparatura chemiczna oraz optyczna, reflektory, owiewki, itd. Płyty PMMA Ikonos posiadają 10 lat gwarancji na starzenie, żółknięcie i UV. Są zabezpieczenie folią ochronną. Cechują się gładką powierzchnią i są łatwe w obróbce i termoformowaniu. Dodatkowo są nietłukące i niepękające.

Rodzina materiałów Ikonos obejmuję już kilkadziesiąt produktów. Portfolio polskiego producenta to między innymi: backlity, blockouty, tapety, folie samoprzylepne, laminaty, folie montażowe, folie dekoracyjne, folie do piaskowania, papiery, płótna i wiele więcej. Media te cechują się wysoką jakością, trwałością. W druku oddają szeroki gamut barw i przeznaczone są do druku w wysokich rozdzielczościach i wysokich prędkościach.

– Opolskie materiały zostały docenione przez wielu producentów ploterów drukujących, gdyż są wykorzystywane do prezentacji możliwości sprzętu na takich targach jak Fespa. Technicy producentów ploterów odpowiedzialni za jakość druku również bardzo wysoko opiniują nasze materiały zaliczając je do światowej czołówki. Materiał Ikonos zdobyły też kilka nagród na międzynarodowych targach reklamy. Jednakże ich popularność i lojalni oraz zadowoleni klienci są dla nas największa nagrodą – mówi Paweł Stania z działu marketingu firmy.

Lokalizacja fabryki w Polsce powoduje, że firma może szybko dostarczać dobre materiały w elastycznych cenach. Materiały te produkowane są z zachowaniem wszelkich norm i standardów. Linia produkcyjna Ikonos cechuje się brakiem jakichkolwiek emisji do środowiska. Materiały Ikonos bardzo dobrze trafiają w segment wysoko jakościowy, gdyż oferowane są w przystępnych cenach a często nawet dla klientów zaskakujących. Należy podkreślić że Polsce odbiorcy zaopatrują się bezpośrednio u producenta.

Oprócz rozwoju produktów i wdrażania nowych technologii, Ikonos inwestuje także w aspekt logistyczny. W ostatnich latach oddziały firmy w kraju powiększyły powierzchnie magazynowe. Niedawno też, firma oddała w Opolu do użytku drugi, centralny magazyn wysokiego składowania. W budowie jest już trzeci.

Inwestycji nie brakuje także w dziale produkcji. Firma uruchomiła system dopalania powietrza procesowego. Zainstalowane też zostały nowe systemy konfekcjonowania, które powiększyły moce produkcyjne producenta. W ostatnim roku linia została rozbudowana o nowe systemy nawilżające podnoszące jakość produkowanych nośników. Dział rozwoju zyskał nowe laboratorium oraz uzupełniono kadrę inżynierską i naukową.

– Wszystkie te działania sprawiają, że jesteśmy silnym i wiarygodnym parterem dla naszych kontrahentów, z którym można się związać na lata. Patrzymy daleko w przyszłość- podsumowuje Paweł Stania, szef działu marketingu Atrium.

Polskim dystrybutorem materiałów Ikonos jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.ikonos.pl