Poligrafia Pierwszy ploter Agfa Jeti Titan HS w EMU Display

Pierwszy ploter Agfa Jeti Titan HS w EMU Display

0

Wielkoformatowy ploter pozwoli firmie na rozszerzenie portfolio oferowanych usług i produktów, m.in. w ramach działającej od około dwóch lat drukarni internetowej Emuprint.pl. Jak zapowiada kierownictwo EMU Display, będą w nim realizowane różnorodne aplikacje zarówno na podłożach sztywnych (także nietypowych) – w trybie płaskim, jak i giętkich – w trybie „flat-to-roll”.

EMU Display to drukarnia offsetowa i cyfrowa, wywodząca się z istniejącej od 20 lat firmy Emerald. Ta druga, początkowo funkcjonująca jako agencja reklamowa full-service, z czasem przeobraziła się w firmę o profilu przemysłowym, realizującą kompleksowe projekty w zakresie komunikacji wizualnej, aranżacji oraz wyposażenia przestrzeni publicznej. Wśród jej kluczowych klientów są m.in. galerie handlowe z różnych miast Polski.

– W naturalny sposób wykonywane przez nas zamówienia uwzględniały także część związaną z zadrukowywaniem różnych podłoży. Z drugiej strony – chcieliśmy oddzielić usługi poligraficzne od zleceń typowo przemysłowych, które w coraz większy sposób determinowały charakter całej firmy. Stąd pomysł na powołanie dedykowanej marki – EMU Display, w ramach której wykonywane są zlecenia bazujące na wielkoformatowym druku offsetowym i cyfrowym oraz jego finalnej obróbce. W naturalny sposób Emerald stał się jednym z ich kluczowych odbiorców – mówi Arkadiusz Wieczorek, właściciel firmy Emerald.

EMU Display specjalizuje się w produkcji różnorodnych materiałów wspierających sprzedaż w sieciach handlowych, działając w kilku zakresach: produkcji ekspozytorów z kaszerowanej tektury falistej, druku wielkoformatowego, zadrukowywania i termoformowania tworzyw sztucznych oraz obróbki kompozytowych płyt, drewna i metali. W skład parku poligraficznego przedsiębiorstwa, poza wielkoformatową maszyną offsetową wchodzą też systemy druku cyfrowego: solwentowe, lateksowe oraz UV. Ostatnia z wymienionych technologii jest w firmie obecna od kilku lat; możliwości wykonywania w niej różnych aplikacji znacznie wzrosły dzięki wdrożeniu plotera Agfa Jeti Titan HS.

– Z uwagi na wyeksploatowanie wcześniej użytkowanego urządzenia, musieliśmy znaleźć nowy, wydajny system drukujący w technice UV, zapewniający najwyższą jakość i uzasadniony ekonomicznie. Po przeanalizowaniu ofert rynkowych okazało się, że Agfa Graphics zaproponowała nam najlepsze rozwiązanie, uwzględniające wszystkie te elementy. Jeti Titan HS to maszyna bardzo uniwersalna, zadrukowująca zarówno media sztywne jak i giętkie, wszechstronnie wykorzystywana także w kontekście stale rozbudowywanego portfolio naszej drukarni internetowej – dodaje Arkadiusz Wieczorek.

Zakupiony przez EMU Display model plotera otrzymał tytuł „Produktu roku 2014” na ubiegłorocznej wystawie SGIA 2014 w Las Vegas, zaś nieco wcześniej zwyciężył w kategorii ploterów hybrydowych w cenie powyżej 200 tys. euro w konkursie EDP Award 2014, którego rozstrzygnięcie miało miejsce podczas targów Fespa Digital 2014. Urządzenie to umożliwia drukowanie w trybie sześciokolorowym z dodatkową bielą, na materiałach o maksymalnym formacie 2 x 3 m z prędkością maksymalną 160 m2/h. Tuż przed aplikacją właściwych kolorów, oferuje on nanoszenie primera UV. Funkcja ta poprawia przyleganie atramentów do nietypowych podłoży, jak też zwiększa trwałość wydruków. W efekcie ploter można wykorzystywać choćby do nanoszenia elementów wybiórczo bądź do zadrukowywania mediów transparentnych. Za sprawą modułu FTR urządzenie pozwala z kolei na zastosowanie materiałów giętkich.

Kierownictwo firmy EMU Display zakłada, że maszyna będzie wykorzystywana przede wszystkim z myślą o mediach sztywnych , z wykorzystaniem różnych podłoży, także nietypowych w krótkich seriach. Pierwsze zamówienia zrealizowane w nowym ploterze objęły m.in. sztywne elementy dekoracyjne wykorzystane przy rozbudowie i rewitalizacji jednego ze znanych warszawskich centrów handlowych. Z drugiej strony oferowany przez maszynę tryb flat-to-roll już znalazł zastosowanie przy zadrukowywaniu przez EMU Display tkanin czy backlitów. Rozszerzone portfolio EMU Display było promowane m.in. podczas targów Fachpack w Norymberdze.

– Bardzo się cieszymy z pierwszej w naszym kraju instalacji wielokrotnie nagradzanego plotera Jeti Titan HS. Tym bardziej, że firma EMU Display zdecydowała się na zakup jego najbardziej rozbudowanej i najszybszej wersji, wyposażonej m.in. w opcję nanoszenia primera oraz drukowania w trybie flat-to-roll. Z zapowiedzi jej kierownictwa wynika, że ploter będzie wszechstronnie wykorzystywany, przede wszystkim do zastosowań wewnętrznych, i że zadrukowywane będą w nim różnorodne podłoża sztywne i giętkie. Mamy nadzieję, że potwierdzona nagrodami SGIA i EDP Award jakość i wydajność zostanie już wkrótce doceniona przez klientów firmy EMU Display, a samo urządzenie przyczyni się do jej dalszego, dynamicznego rozwoju – podkreśla Adriana Piotrowska-Ineksiak, regionalny szef sprzedaży w dziale inkjetowym Agfa Graphics.

Źródło: Agfa Graphics

www.agfa-polska.pl