Logo

Marketing MIXTylko w OOH magazine

Programy lojalnościowe: podsumowanie 2023, prognozy na 2024 r. | Łukasz Wołek, Eura7

Łukasz Wołek, CEO Eura7 przygląda się tegorocznym działaniom i trendom na rynku programów lojalnościowych, a także analizuje wyzwania i prognozy na kolejny rok.

Trend roku

W 2023 roku programy lojalnościowe skupiały się na wykorzystaniu grywalizacji do zwiększenia zaangażowania klientów, oferując różne poziomy i nagrody za osiągane sukcesy, podobnie jak w grach komputerowych​​. Równocześnie, aplikacje mobilne stały się kluczowym narzędziem do śledzenia zaangażowania w programy lojalnościowe, umożliwiając personalizację ofert i lepsze poznanie potrzeb konsumentów​​. Ważnym aspektem było skoncentrowanie na doświadczeniach użytkowników (UX), które teraz odgrywają kluczową rolę w projektowaniu programów lojalnościowych, aby zwiększyć komfort i satysfakcję klientów​​. Dodatkowo w obliczu rosnących cen i inflacji, programy zyskały na znaczeniu jako narzędzie do utrzymania lojalności klientów, oferując im szczere komunikowanie i atrakcyjne rabaty​​.

Największy sukces roku 2023

W branży programów lojalnościowych na świecie największym sukcesem była ewolucja i adaptacja programów w odpowiedzi na zmieniające się warunki gospodarcze i oczekiwania konsumentów. W Polsce koronę największego sukcesu znów założył program „Moja Biedronka” prowadzony przez sieć sklepów Biedronka. Jego popularność wynika nie tylko z możliwości zdobycia popularnych wśród dzieci maskotek, ale przede wszystkim z możliwości uzyskania atrakcyjnych zniżek na zakup produktów, co stanowi realną korzyść dla konsumentów, szczególnie w obliczu rosnących cen i wysokiej inflacji.

Największy kryzys / wizerunkowa wpadka

Rok 2023 w Polsce okazał się stabilnym okresem dla branży programów lojalnościowych, bez większych kryzysów czy wizerunkowych wpadek. Firmy działające w tej dziedzinie skutecznie zarządzały swoimi programami, utrzymując wysoki poziom zaufania i satysfakcji klientów. Dzięki przemyślanym strategiom i odpowiedniemu zarządzaniu ryzykiem branża programów lojalnościowych uniknęła negatywnych zdarzeń, które mogłyby wpłynąć na ich reputację. Stało się to możliwe dzięki efektywnemu wykorzystaniu danych klientów, innowacyjnym podejściom w nagradzaniu lojalności oraz skupieniu na potrzebach konsumentów, co zapewniło branży programów lojalnościowych stabilność i pozytywny wizerunek w Polsce.

Trendy/prognozy/wyzwania na 2024 

W 2024 roku, programy lojalnościowe będą koncentrować się na zwiększeniu personalizacji i budowaniu głębszych relacji z klientami poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii analitycznych i sztucznej inteligencji. I tak dla przykładu spółka Viscale, która specjalizuje się w programach lojalnościowych B2B, już wprowadziła do swojej oferty digitalizację dokumentów zakupowych przy pomocy algorytmów OpenAI. Dla klientów oznacza to zmniejszenie kosztów oraz gromadzenie nowych zbiorów danych handlowych, które ci mogą wykorzystać do optymalizowania strategii marketingowych i sprzedażowych. Spodziewany jest również wzrost znaczenia zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej w programach lojalnościowych. Dodatkowo w 2024 roku programy lojalnościowe będą musiały również uwzględniać ryzyko potencjalnego kryzysu finansowego, co może wpłynąć na zachowania konsumenckie i strategie biznesowe. W kontekście możliwych trudności gospodarczych firmy będą zmuszone do poszukiwania bardziej elastycznych i odpornych na zmiany modeli lojalnościowych, które będą w stanie dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych i potrzeb konsumentów, zachowując przy tym skuteczność i atrakcyjność swoich programów.

 

Łukasz Wołek - eura7Łukasz Wołek, CEO Grupy Eura7. Przedsiębiorca, od ponad 23 lat związany z branżą marketingu digitalowego. Założyciel i CEO technologicznej spółki Eura7, agencji komunikacji marketingowej Abanana oraz spółki Viscale, która specjalizuje się w organizowaniu programów lojalnościowych. Pracował dla marek takich jak Tesco, IKEA, Remington, Russell Hobbs, Beskidzkie, Góralki, Verbena, Caparol, Śnieżka, Vidaron, Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego, NCBiR. Posiada szerokie doświadczenie w kampaniach omnichannel, influencer marketingu, planowaniu obecności marek konsumenckich w mediach społecznościowych, programach lojalnościowych B2B oraz w analityce webowej.

 


Więcej podsumowań można przeczytać TUTAJ.